RESPONSIVE LEADERBOARD AD AREA
Sağlıklı Tarifler

Sivri Sinek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Bazı ülkelerde özellikle Afrika ülkelerinde sinek ısırması veya sinek sokması ciddi hastalıklara hatta salgınlara, ölüm risklerine neden olmakla birlikte gelişmiş ülkelerde bu çok az rastlanan bir vakadır. Buna rağmen sivrisinek sokması özellikle geceleri rahatsız edicidir. Çocukları çok fazla etkiliyor olması ayrı bir sorundur.

Sivrisinek Sokmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler ;

Sirke: İlk kaşıntılı ısırığı fark ettiğinizde sirkeyi doğrudan az miktarda uygulamayı deneyin. Eğer ısırıklar birden fazlaysa, bir kova suya bir miktar sirke katarak etkilenen kısmı yıkayabilirsiniz. Hakiki elma sirkesini öneririz.

Aloe Vera: Sarı baş sivrisinek sokması yanı sıra diğer birçok durumlar için bir başka mükemmel ilaçtır. Kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır.

Sabun: Sivrisinek ısırıkları için kuru sabun diğer bir alternatiftir. Kuru sabunu doğrudan etkilenen kısma uygulayın, kaşıntının giderilmesini sağlar. Kaşıntı geçtikten sonra ısırık olan kısmı iyice yıkayın.

Kabartma Tozu ve Su: Sivrisinek sokması için bir başka basit çare kabartma tozu ve sudur. İkisinden kalın bir macun yapın ve sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Kısa sürede şişme va kaşıntı geçecektir.

Soğan: Gözyaşı üretimi dışında sinek ısırıklıklarına da yardımcı olmaktadır. Yapmanız gereken tek şey etkilenen kısma soğanı ikiye bölerek koyun. 1-2 dakika içerisinde ısırıktan eser kalmayacaktır. 

Diş Macunu: Kısa sürede rahatlama sağlamak için naneli diş macununu etkilenen kısma uygulayın.

Hakiki Bal: Çok az miktarda balı etkilenen kısma uygulamanız kısa sürede rahatlama sağlayacaktır. Bal ayrıca sivrisinek ısırığının neden olabileceği enfeksiyonu da önleyebilmektedir.

Limon: Limon suyu sinek sokması etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır, şişi giderir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Aynı zamanda enfeksiyonu engeller.

Uçucu Yağlar: Sivrisinek sokması için geçici bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek birçok uçucu yağ vardır. En etkilileri çay ağacı, biberiye, lavanta ve sedir yağı. Çok az miktarlarda direkt uygulanır.

Sarımsak: Isırığın üzerine çiğ sarımsak koymayı deneyin. Bir hafif yanma hissedeceksiniz ama sonradan ciddi rahatlama sağlayacaktır. Çocuklar için de sarımsak yağı kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Buz: Bir buz torbası içerinde 10-15 dakika boyunca uygulamanız rahatlama sağlayacaktır. Kaşıntının yanında şişi de buz tedavisi iyileştirecektir. Eğer o an buz yoksa musluk suyu altına birkaç dakika tutmanız yeterli olacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fitlolsam.com, sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen herkes için anlaşılır ve özet bilgileri derleyerek, görsel bir biçimde sizlere sunar.

Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yerine geçmez. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Copyright © 2016 Fitolsam.com

To Top