RESPONSIVE LEADERBOARD AD AREA
Diğer

Folik Asit Nedir, Faydaları Nelerdir?

Folik asit, B grubundan bir vitamindir (B9). Yeşil yapraklarda yaygın bulunduğundan bu ad verilmiştir. Folik asit olarak da bilinen B9 vitamininin faydaları; arasında hamilelik sırasında kalp rahatsızlıklarının, inme, kanser ve doğum kusurlarının önlenmesi yer alır. Aynı zamanda kasların güçlenmesine, hücre geliştirilmesine, hemoglobin oluşumuna yardımcı olur, zihinsel ve duygusal hastalıklardan kurtulmayı sağlar.

Folik Asit (B9 Vitamini) Nedir?

Folik asit veya B9 vitamini suda çözünen vitamin ailesine aittir ve bu vitamini rutin diyet planınıza dahil etmeniz önemlidir. İnsan vücudu bu hayati vitaminleri hazırlayabilir ve daha sonra karaciğerde depolanır. Bu vitamin insan vücudunun günlük gereksinimleri depolar bu ve fazla miktarı vücuttan dışarı atılır. RBC oluşumundan enerji üretimine kadar her şey dahil olmak üzere vücudun en önemli işlevlerini yerine getirir.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit eksikligi sonucu megaloblastik anemi meydana getirir. Tropikal bölgelerse çok rastlanır. Bu eksikliğin sebebi protein-kalori eksikliğine dayanmaktadır. Normal beslenen insanlarda ancak sindirim bozukluğunda ve gebelikte görülebilir. Sarada kullanılan ilaçlar verilirken de bu vitaminin verilmesi gerekir. Bazı antibiyotikler (mesela Trimetoprim + Sulfamid kombinasyonları) bu vitamini yok edebilmektedir. Bira, şarap, rakı vs. fazla içen kimselerde bu vitamin eksikliği oldukça sık görülmektedir.

Folik asidin eksiklik belirtileri; anemi, hafıza kaybı, beyin ve sinirlerin kısıtlı büyümesi, paranoya, halsizlik ve ciltte çatlaklar oluşmasıdır. Yukarıda belirtilenlerin dışında, B9 vitamini eksikliği; kalp çarpıntısı, doğum kusurları, osteoporoz, barsak kanseri ve lökopeni gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, bu vitamin eksik olan hastalarda kısırlık ve sterilite de bildirilmiştir.

Folik Asidin Önemli Kaynakları

Diyetinizi B9 vitamini veya folik asit açısından zengin hale getirmek için, karaciğer ve böbrek gibi gıda maddelerini tüketmelisiniz. Bu vitaminin diğer büyük kaynakları yeşil sebzeler, peynir ve mantarlardır. Fasulye, baklagiller, bira mayası ve karnabahar, bazı zengin folik asit kaynaklarıdır. Portakal, muz, bezelye, kahverengi pirinç ve mercimek de bu listede yer alabilir. Folik Asidin

Günlük İhtiyaç Ve Kaynakları

Bu vitaminden günlük olarak serbest folat üzerinden 200, toplam folat üzerinden ise 300 mikrograma ihtiyaç vardır. Günde 100 mikrogram olanlarda bile eksiklik görülmemektedir. Gebelikte ihtiyaç %50 kadar artar. Bu vitamin nebati ve hayvani gıdaların birçoğunda bulunur.

Folik Asidin Sağlığa Faydaları

B9 vitamininin ya da folik asidin insan vücudu için bir hazine olduğunu ve genel sağlığı iyileştirmek için büyük bir kaynak olduğunu bahsetmiştik. İşte bu vitaminin sağlık yararlarından bazıları;

Kalp Sağlığını Geliştirir

Folik asit, insan kalbinin çalışmasını iyileştirmede önemli bir araçtır. Bunu, erken yaşlarda kalp krizlerinin başlıca nedenlerinden biri olan homosistein gidererek yapar. Kalpteki kolesterol seviyelerini kontrol eder, böylece kardiyovasküler sistemimizin çeşitli bozukluklardan korunmasını sağlar.

Felç ve İnmeyi Önler

Folik asit vücuttaki homosistein miktarını kontrol etmede yardımcı olur ve inme olasılığını azaltır. Kalp krizlerine neden olmanın ötesinde, homosistein, beyindeki ölümcül olan felçlere neden olmaktan sorumludur. Ayrıca, vücutta büyük miktarda homosistein de kemiklerin zayıflamasına yol açabilir, bu da kemiklerinizin sık kırılma olasılığını artırabilir.

Kanser Riskini Önler

Folik asit, insan vücudunda kanser oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Servikal kanser, kolon kanseri ve akciğer kanseri olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, doktorlar günlük diyet planınızda bu vitamini yeterli miktarda bulundurmanızı önerir.

Doğum Kusurlarını Önler

Folik asit hamilelik sırasında ve bir çocuğun doğumu sırasında kusurları sınırlamak için güvenilir bir kaynaktır. Bu vitaminden yetersiz alan hamile kadınların sağlıklı bir çocuk doğurma olasılıklarının daha düşük olduğu yaygın bir durumdur. Eksikliğinin neden olduğu doğum kusurları nöral tüp defektlerini içerir. Böylece, B9 vitamini sağlıklı, mutlu bir çocuk doğurma şansını etkili bir şekilde artırır.

Kas Oluşumunu Destekler

Folik asit, kas dokularının büyümesi ve korunmasında yardımcı olduğu için bir kas oluşturma bileşeni olarak kabul edilir.

Rbc'nin Oluşumunu Teşvik Eder

B9 vitamini kırmızı kan hücrelerinin (RBC) oluşumunda önemli bir elementtir. Ayrıca, bu vitamin, insan vücudundaki cilt hücrelerini oluşturmak ve onarmak için önemli bir katkı sağlar. İnce barsak astarında bulunan hücreler de bu vitaminlerden üretilir. Folik asit ayrıca eski hücrelerin yenileriyle değiştirilmesinden sorumludur, böylece vücudumuzun taze ve yeni kalmasını sağlar.

Koenzim Aktivitesi

Folik asit, DNA sentezi gibi, vücudun en çok istenen ve önemli aktivitelerini gerçekleştirmek için enzimlerle etkin bir şekilde çalışan bir koenzim olarak kabul edilir.

Hemoglobin Düzeyini Artırıyor

Folik asit, insan vücudundaki hemoglobin düzeyini arttırmaktan sorumludur. Hemoglobin, oksijenin düzgün çalışması için gereken hücrelere ve organ sistemlerine transferinde yardımcı olan önemli bir bileşendir. Bu enerji seviyelerini artırabilir ve metabolik verimliliği artırabilir.

Ruhsal Bozuklukları Tedavisi

Folik asit çeşitli zihinsel ve duygusal rahatsızlıkların tedavisinde faydalıdır. Örneğin, modern dünyadaki insanların maruz kaldığı en yaygın akıl sağlığı sorunlarından ikisi olan kaygı ve depresyonun tedavisinde yararlıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top