RESPONSIVE LEADERBOARD AD AREA
Bitkisel

Ganoderma Mantarı Nedir? Ganoderma Mantarının Faydaları Nelerdir?

reishi-mantarı

İçeriğindeki Etken Maddeler


Germanyum
Polisakkaritler
Lektin
Triterpenler
Protein
Alkaloidler
Ganoderik asit
Steroller

Bağışıklık Sistemi Dostu

Reishi veya lingzhi (Ganoderma lucidum), Polyporaceae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan, sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür. Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yaklaşık 9 aylık gibi bir sürede yetiştirilir. Reishi mantarı, birçok rahatsızlığa karşı etkinliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi etkisi nedeni ile uzun ve sağlıklı yaşamın şartı olarak kabul görmüş ve 'Ölümsüzlük Mantarı' olarak adlandırılarak Uzakdoğu'da asırlar boyunca sadece imtiyazlı grubu oluşturan hanedanlar ve çocukları tarafından tüketilebilmiştir.

Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkileri vardır. Anti-aging etki göstererek hücreleri yeniler, düzenli kullanımda streste azalma ve uyku düzeninde düzelmeler görülür. Kırmızı Reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-1,3. D-glukan ve beta-1,6 glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklı sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yapılan çalışmalar, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için Reishi mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcıdır. Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Son yıllardaki bazı çalışmalarda Ganoderma lucidum (Reishi) meyvelerinin ekstraktlarında kanser hücrelerinin haberleşme yolları (signaling pathways) üzerine etkili bileşikler bulunduğu gösterilmiştir. Yüksek metastatik kanser hücrelerinin en önemli özelliklerinden birinin AP-1 ve NF-KB transkripsiyon faktörlerini sürekli aktivasyonu olduğu bilinmektedir. Hızla yayılan meme kanser hücrelerinin yayılma hızlarnın inhibisyonu için bu transkripsiyon faktörlerinin inhibe edilmesi gerektiği gösterilmiştir. Ganoderma lucidum (Reishi) mantarından hazırlanan ekstraktlarda (meyva ve spor) bulun bileşiklerin AP-1 ve NF-KB nin aktivitelerini (özellikle prostat ve meme kanserlerinde) sürekli inhibe ettiği gösterilmiştir.

Halk Tababetine Göre: Uzak Doğunun sihirli denebilecek kadar güçlü olduğu düşünülen bir drogdur. Tüm dünya genelinde bağışıklık sistemi güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu olarak bilinir.
 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fitlolsam.com, sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen herkes için anlaşılır ve özet bilgileri derleyerek, görsel bir biçimde sizlere sunar.

Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yerine geçmez. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Copyright © 2016 Fitolsam.com

To Top