RESPONSIVE LEADERBOARD AD AREA
Bitkisel

Gingseng Nedir? Gingseng’in Faydaları Nelerdir?

gingsengg-v1

İçeriğindeki Etken Maddeler


Antioksidanlar
Panaxatnol
Ginsenasit
Karifilen
B kompleks vitamin
Saponinler
Çinko
Nikotinik asit

 

Enerji Dostunuz

Ginseng kökü Uzakdoğu bitkisi olup başta Kore olmak üzere tüm Uzakdoğu ülkelerinde yetişir. Ginseng'in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir. 2.Dünya savaşı sırasında Japon askerlerine kullandırılmıştır. Bunun nedeni Ginseng içerisinde bulunan Adaptogen strese karşı direnci arttıran bir ajan olduğu düşünülmektedir, içerisindeki etken maddelerin erkekler üzerindeki etkileri kadınlara göre daha öndedir. Ginseng'in kadınlar üzerindeki beynin, hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir. Ginseng vücut direnci, fiziksel aktivite artışı ve enerji düzeyini özellikle sporcular için fiziksel ve aktivite (zihinsel) dayanıklılığı arttırır. Atletik performans sağlar. Ginsengin erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testosteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini özellikle prostat büyümesine karşı olumlu bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Ayrıca erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü desteklediği bilinmektedir.

Ginseng, içeriğindeki ginsenoid'ler (saponinler) ile bariz tonik (canlandırıcı, güçlendirici) etkilidir. Bu nedenle geriatrik uygulaması çok yaygındır. Kullanımı, yorgunluk ve kendini zayıf, güçsüz hissetme durumlarını bertaraf eder.

Ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidir. Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapinin yan etkilerinide azaltır. Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Ginseng kökleri stres, anksiyete, bulantı, kusma, baş ağrısı, hazımsızlık, ishal, akciğer sorunları, artrit, astım, Crohn hastalığı, tümörler, yorgunluk, şeker hastalığı, depresyon, diş ve diş eti hastalıkları gibi hastalıklara faydalıdır.

-Mide sorunlarına faydalıdır. Bir yumuşatıcı ve bir uyarıcı olarak çalışır ve sindirim sisteminin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar.
-Ginseng kökleri afrodizyaktır. Cinsiyet ve doğurganlıkla ilgili problemlerin düzeltilmesi için
çalışır. Üreme hormonlarının üretimini düzenler ve bu hormonları arttırır.
-Kökler yorgunluk, sinirlilik ve travma gibi çeşitli stres faktörlerine karşı vücudun direncini artırır.
-Menstruasyonu düzenlemek, doğum ağrılarını azaltmak için kullanılabilir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirir.
-Ginseng hafızayı arttırarak öğrenme yeteneklerini geliştirebilir.

Halk Tababetine Göre: Kore kökenli olup özellikle erkeklerde vücut direnci, stres, performans artırıcı, koruyucu olarak bilinir. Binlerce yıl öncesine dayanan özel kullanım alanları düşülmektedir.
 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fitlolsam.com, sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen herkes için anlaşılır ve özet bilgileri derleyerek, görsel bir biçimde sizlere sunar.

Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yerine geçmez. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Copyright © 2016 Fitolsam.com

To Top