Şifalı Bitkiler
Çok Bilinen Şifalı Otlar Hangileridir? 17.09.2018

 

Defne

Bilimsel ismi Laurus nobilis olan defne, bilinen en kuvvetli antiseptiklerden biridir. Yüksek ateşi terleyerek düşürmeye yardımcı olur. Mideyi ve sinir sistemini yatıştırır. Defne yaprağından çıkarılan yağ, suyla karıştırılıp buhar olarak teneffüs edildiğinde akciğerleri rahatlatır. Tohumundan elde edilen yağ ise cilt bakımı için kullanılır. Sabun yapımında da kullanılan defne yaprakları çay olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.

Sarı Kantaron

Bilimsel ismi Hypericum perforatum olan sarı kantaron; koyunkıran, kılıç otu veya mayasıl otu olarak da bilinir. Amerika’da çok popüler olan sarı kantaron etkili bir antidepresandır. Yol kenarında bile kendi kendine kolayca yetişebilen sarı kantarondan elde edilen yağ, ciltte meydana gelen kesik ve yaralara uygulanır. Ağrı kesici özelliği bulunan sarı kantaron bunun yanı sıra mide ve ülser gibi mide şikayetlerine karşı kullanılır. Safra kesesi ve karaciğerin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan sarı kantaron, regl düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir.

Anason

Bilimsel ismi Pimpinella anisum olan anason; maydanozgiller familyasından gelen anason bitkisi tohumlarından çıkarılır. İçerdiği ‘anethol’ yağı sayesinde mide ve bağırsakları rahatlatır. Etkili bir gaz ve idrar söktürücüdür. Bununla birlikte kan dolaşımını düzenleyerek beyin ve sinirleri yatıştırır. Fazla miktarda alınmadığı sürece nefes şikayetlerine iyi gelir. Aşırı kullanımı uyku verir.

Isırgan Otu

Isırgan otu Urtica cinsinden gelen bitkilere ortak olarak verilen isimdir. İçerdiği antioksidan, mineral ve karotenoit bileşikler sayesinde diüretik etki gösterir. Yani etkili bir ödem söktürücüdür. İdrar yollarının temizlenmesi ve romatizmal ödemlerin vücuttan atılmasında çay olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu nedenle zayıflama çaylarında mutlaka yerini alır.

Adaçayı

Sindirime, astıma, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına, safraya, ısırıklara, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, sinir sistemini tetikleyip rahatlatır. Adaçayından elde edilen yağ konsantrasyonu arttırır ve Alzheimer hastalığından kaynaklanan hafıza kaybının tedavi edilmesinde kullanılabilir.
Kas sertliği, romatizma ve nörolojik durumlar için harici olarak da kullanılabilir. Ayrıca gerginliği, endişeyi, baş ağrılarını, stresi ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Sara hastaları ile hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Uzun süre boyunca aşırı miktarlarda tüketildiğinde, dozajı çok yüksek olsa da zehirlidir.

Mavi Mine Çiçeği

Mine çiçeği yüzyıllardır bitki şifacıları tarafından kullanılmasına rağmen, hala insanlar üzerindeki etkisine dair bir çalışma bulunmamaktadır. Mine çiçeğinin iyileştirici etkilerinin kaynağının karaciğer ve diğer organlar üzerindeki tetikleyici etkisi ve sinir sistemi üzerindeki gevşetici etkisi olduğu düşünülüyor.
Doğal bir ağrı kesici ve sakinleştirici olarak pek çok durumda kullanılabilen mine çiçeğinin; kronik bronşitte balgam söktürücü olmasının yanı sıra eklem ağrılarını azaltan antiromatizmal bir etkisi de mevcut. Şifacılar mine çiçeğini özellikle kronik hastalık nedenli depresyonda öneriyorlar. Ayrıca, karaciğerdeki ağrı ve rahatsızlıklara da iyi geliyor.

Ginseng

Ginseng hem modern batı şifacıları hem ge geleneksel Çin şifacıları tarafından kullanılan bir şifalı bitkidir. Bitkinlik, fiziksel yorgunluk ve hastalık veya yaralanma sonucu güçsüzlük durumlarında, merkezi sinir sistemini tetikler ve güçlendirir. Ginsengin merkezi sinir sistemi ile olan ilişkisi ve onun dinlenme kapasitesini arttırabilme özelliği sayesinde, stres ile alakalı uykusuzluk veya endişe/ anksiyete gibi durumlarda çok işe yarar.
Atletler ginsengi daha iyi bir direnç için kullanabilirler. Ayrıca, prostat hastalığı veya stres kaynaklı ereksiyon bozukluğunu tedavi edebilir veya önleyebilir, ileri yaşlarda üreme organlarının sağlıklı kalmasını sağlayıp bir afrodizyak etkisi gösterebilir. Ayrıca insan ve hayvanlarda yapılan çalışmalar, ginsengin kanser görülme riskini azalttığını göstermektedir.

Çin Manolya Asması

Manolya asması hastalıklara ve strese karşı olan direnci arttırmak için kullanılır, enerji seviyelerini, fiziksel performansı ve direnci yükseltir. Erken yaşlanmayı önlemek, üreticiliği arttırmak, kan şekeri ve tansiyonu normalleştirmek, bağışıklık sistemini tetiklemek ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılır.
Ayrıca karaciğer hastalığını (hepatit) tedavi etmekte ve bu organı korumakta da kullanılır. Manolya asmasının diğer kullanım alanları arasında yüksek kolesterol, öksürük, astım, uyku bozukluğu (insomni), gerginliğe bağlı öksürük, adet öncesi sancılar, kronik ishal, dizanteri, gece terlemesi, ani terleme, ereksiyon bozukluğu, fiziksel yorgunluk, depresyon, asabiyet ve hafıza kaybı da bulunmaktadır.
Bazı insanlar manolya asmasını görüşlerini geliştirmek, radyasyona karşı korunmak, enfeksiyonu önlemek, hücresel enerji seviyelerini yükseltmek, şekerin etkilerini geri çevirmek ve böbreküstü bezlerinin sağlığını geliştirmek için kullanıyorlar.

Alıç

Alıç, konjestif kalp yetmezliği, göğüs ağrısı ve kalp ritim bozukluğu gibi kalp ve tansiyon hastalıkları için kullanılır. Ayrıca yüksek ve düşük tansiyon, damar kireçlenmesi ve yüksek kolesterol tedavilerinde de kullanılır. Şu ana dek yapılan çalışmalar alıçın konjestif kalp yetmezliği tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Kalp ile ilgili diğer durumlarda kullanıldığında etkili olup olmadığını gösterecek kadar çalışma bulunmamaktadır.
Bazı insanlar alıçı; hazımsızlık, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim sistemi sorunları için kullanıyor. Ayrıca sakinleştiriciler gibi endişeyi ve gerginliği azaltır, idrar üretimini arttırır, menstrüal sorunları ortadan kaldırır, bağırsak kurdu ve diğer bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Kara Hindiba

Kara hindiba pek çok şey için kullanılmaktadır ancak şu ana dek bunların herhangi birisinde gerçekten etkili olduğunu kanıtlayacak kadar bilimsel veri bulunmamaktadır.
Kara hindiba, iştahsızlık, karın ağrısı, bağırsak gazı, safra taşı, eklem ağrısı, kas ağrısı, egzama ve morarma durumlarında kullanılır. Ayrıca idrar miktarını arttırıcı ve bağırsak hareketlerini arttıracak bir laksatif olarak da kullanılır. Cilt tonlandırıcı, kan toniği ve sindirim toniği olarak da kullanılmaktadır.
Bazı insanlar kara hindibayı enfeksiyon tedavisi için kullanıyorlar, özellikle de viral ve kanseröz enfeksiyonlar için. Kara hindiba salatalarda, çorbalarda, şaraplarda ve çaylarda kullanılıyor. Ayrıca kökünü kavurduktan sonra kahve yerine kullanabilirsiniz.

Hayıt

Vitex agnus-kastus yani bilinen adıyla Hayıt ağacı veya çalısı düzensiz adet döngüsü, pms ve pms’in daha ciddi hali olan premenstrüal disforik bozukluk ve menapoz semptomları için kullanılır. Ayrıca fibrokistik meme tedavisinde kullanılır ve düşük progesteron seviyesi nedeniyle düşük yapan kadınları korur ve süt miktarını arttırır.
Bazı erkekler iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde idrar akışını arttırmak ve cinsel arzuları azaltmak için de hayıt kullanıyorlar. Tarihçiler, eskiden keşişlerin, bakir kalabilmeyi kolaylaştırmak için bu ağaçtan parçalar çiğnediğini söylüyorlar.
Ayrıca hayıt, akne, gerginlik, demans, eklem sorunları, soğuk algınlığı, karın ağrısı, uyku düzensizliği, baş ağrısı, migren, gözlerde yanma, enflamasyon ve vücudun şişmesini tedavi etmek için de kullanılıyor. Bazı insanlar da parazitler, böcek ısırıkları veya sokmaları için ciltlerine hayıt sürüyorlar.

Civanperçemi

Bilimsel ismi Achillea millefolium olan civanperçeminin halk arasında yaygın olarak bilinen birçok ismi vardır. Bunlardan bazıları; barsama otu, binbir yaprak otu, dülger otu, kandil çiçeği ve ayvadanadır. Yol kenarlarında bile kolayca yetişen bu bitki, kan dolaşımını hızlandırarak damarları güçlendirir. Civanperçemi, antibiyotik etki göstermesinin yanı sıra kadınlar için özellikle önemlidir. Regl düzensizlikleri ve menopoz ağrıları için civanperçeminden daha etkili bir bitki yoktur diyebiliriz. Hücre yenilenmesini desteklediğinden son yıllarda kanser hastalarının tedavisinde de alternatif olarak kullanılmaktadır.

Ihlamur

Ihlamur Tilia cinsinden gelen bitkilere ortak olarak verilen isimdir. Bu güzel kokulu bitki, idrar ve balgam söktürücü özelliğiyle bilinir. Boğaz ağrılarına iyi gelen ıhlamur çayı sinirleri yatıştırır. Ihlamur yapraklarını 5 dakika kadar demleyip içmek soğuk algınlığı üzerinde etkiliyken demlenen çiçekleri daha çok sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki gösterir.

Karabaş Otu

Bilimsel ismi Lavandula stoechas olan karabaş otu, antiseptik bir lavanta türüdür. Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve migren, sara gibi beyin fonksiyonlarını doğrudan etkileyen hastalıklara karşı kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra kötü huylu kolesterol ve trigleseridin düşürülmesinde etkili olan karabaş otu, uyku problemlerinin giderilmesinde de kullanılır. Ayrıca karabaş otu yanık tedavisinde rahatlatıcı ve onarıcı fayda sağlar.

Kekik

Ballıbabagiller familyasına ait 5 farklı cinsten elde edilen kekik, ormanda yetişen en güzel kokulu bitkilerden biridir. İçerdiği yüksek miktardaki uçucu yağlar vücudu başta enfeksiyonlar olmak üzere birçok hastalığa karşı korur. Kekik, yüksek miktarda A ve B grubu vitaminler ile potasyum, demir ve manganez içerir. Bu özellikleriyle Alzheimer’a yakalanma riskini azaltırken, aynı zamanda göz ve kalp sağlığını, solunum sistemini korur. Saç sağlığı için gereken değerli besin ögelerini bir arada bulunduran kekik; sindirim sorunlarına iyi gelir, sinirleri yatıştırır ve en önemlisi iltihapların vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Ateş düşürücü özelliği de bulunan kekik kültürümüzde yaygın şekilde kullanılan şifalı bitkilerin olmazsa olmazıdır.

Oğul Otu

Bilimsel ismi Melissa officinalis olan oğul otu; temre otu, kocan otu ya da turunç otu olarak da bilinir. Limona benzer hoş kokusuyla sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratır. Stres kaynaklı kalp hastalıklarının önlenmesinde faydalıdır. Kulak çınlaması, kansızlık ve istem dışı kasılmalara iyi gelir. Cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunan oğul otu birçok kozmetik üründe bulunur.

Meyan Kökü

Bilimsel ismi Glycyrrhiza glabra olan meyanın anavatanı Rusya ve Çin’dir. Özellikle cilt problemleri ve karaciğer hastalıklarında etkili faydalar sağlayan meyan kökü diyabete karşı en yaygın kullanılan bitkiler arasında yer alır. Ağrı kesici olarak da kullanılan meyan kökü antioksidan özellikleri sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Meyan kökü şerbeti özellikle üst solunum yollarını rahatlatır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan meyan kökü mideye iyi gelir.

Karayılan Otu

Karayılan otu ile menopoz tedavisi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca adet krampları nedeniyle olan ağrıyı da azaltmaya yarar. Menopozda ortaya çıkan ateş basması, gece terlemesi, ruh hali değişiklikleri, vajinal kuruluk ve kalp çarpıntısı gibi durumların tedavisinde kullanılan hormon ilaçlarına bir alternatif olarak kullanılabilir.
Ayrıca migren ve uyku bozukluklarında da kullanılabilir, özellikle de bu sorunlar menopoz ile ilişkiliyse. Karayılan otu, iltihap söktürücü özelliğinden dolayı artrit semptomlarının tedavisinde de kullanılabilir. Karayılan otunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Yabani Hint Yer Elması

Klasik bir karaciğer canlandırıcı olan yabani hint yer elması hormonları dengeler ve sabah bulantılarını azaltır. Doğada tükenmiş olduğundan dolayı, özel olarak yetiştirilmiş yabani hint yer elması bulma şansınız daha fazla. Yabani hint yer elmasının doğurganlığı arttırdığına inanılıyor ama Amerika Kanser Derneği’ne göre yabani hint yer elması kendi başına progesteron üretmiyor ve bu nedenle doğurganlık üzerinde bir etkisi yoktur.

Aslan Kuyruğu

Sakinleştirici etkisinden dolayı aslan kuyruğu genelde endişe bozukluğu ve uykusuzluk ile bağdaştırılır. Sakinleştirici özelliklerinin yanı sıra, iyi bir anti-aritmik ajandır, taşikardiyi ve çarpıntıyı azaltır. Ek olarak, sinirler ile bağlantılı kalp ritmi değişiklikleri için kullanılır ve hipertiroidizme yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil genelde baş dönmesi, mide bulantısı, kolik, mide rahatsızlığı, gaz, ishal, kanser tedavisi kaynaklı bulantı, ameliyat sonrası bulantı ve kusma ve iştahsızlık gibi durumlar ve mide sorunlarının tedavisinde kullanılır.
Artrit ağrısı veya kas ağrıları, adet sancısı, üst solunum yolu enfeksiyonları, öksürük ve bronşit tedavisinde zencefil kullanılan diğer hastalıklar arasındadır. Ayrıca göğüs ağrısı, sırt ağrısı ve karın ağrısı için de sıkça kullanılır.
Bazı insanlar taze zencefil suyunu yanık tedavisi için direkt cilde sürerler ayrıca acıyı azaltmak için de cilde zencefil yağı sürülebilir. Yiyecek ve içeceklere aroma vermesi için de kullanılır. Ayrıca zencefilin içerisinde bulunan maddelerden birisi, laksatif ilaçlar, antigaz ve antiasit ilaçlarında da kullanılmaktadır.

Benzer Yazılar