Faydalı Yiyecekler
Demirin Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir? 22.03.2018

 

Demirin Şaşırtıcı Faydaları

Demirin sağlık yararları, temel olarak kırmızı kan hücresi üretiminde rolüyle organ sistemlerine hayat veren oksijenin sağlanmasını içerir. Vücudun demirinin yaklaşık üçte ikisi hemoglobinde bulunur. Diğer sağlık faydaları arasında, anemi (hamilelik sırasında), kronik hastalıklar, öksürük, diyaliz öncesi anemi ve daha birçokları önleme ve azaltma yer alır.

Demirin Önemi Nedir?

Demirin sağlık yararları, insan vücudunun doğru büyümesi ve sağlam sağlığın korunmasıyla ilgilidir. Metabolizma için gerekli bir protein bileşenidir ve insan vücudunun kırmızı kan hücrelerini üretmesine ihtiyacı vardır. İnsan vücudu gelecekteki kullanım için özellikle % 25'e kadar koruyabilmektedir, özellikle yetersiz diyet  durumunda, aneminin azalması durumunda anemi etkisinin azaltılması için bir yedek teşkil etmektedir.

Vücudumuzda, demirin yaklaşık % 70'i hemoglobin ve miyoglobinde bulunur. Hemoglobin, akciğerlerden vücudun dokularına giden oksijenin birincil taşıyıcısıdır. Miyoglobin ise kas hücrelerinde bulunur ve bunların içinde kabul, depolama, nakil ve oksijenin serbest kalmasını sağlar. Bunun yaklaşık % 5'i, çeşitli proteinlerin bileşenleri olarak ve belirli enzimatik reaksiyonlarda gerekli elementler olarak bulunur.

Son olarak, vücudun demirinin % 25 kadarı, hücrelerde bulunan ferritin içinde depolanır. Ferritin erkekler için üç yıla kadar demir takviyesi depolayabilir, ancak kadınlarda sadece bir yıllık bir değer vardır, bu yüzden anemi kadınlarda daha yaygındır. Bu mineralin rolü ve önemi, eksikliğinin tatsız ve tehlikeli olmasından dolayı, göz ardı edilemez.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği sıklıkla şiddetli yorgunluğa, vücut zayıflığına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Eksik olan insanlar, normal fonksiyonları en iyi şekilde yerine getiremezler. Dahası, kadınlar ve çocuklar erkeklerden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar ve anemi onları özellikle zorlaştırır. Ciddi eksiklik, dil bölgesinde kırılganlığa ve ekstra pürüzsüzlüğe neden olan ilerleyici cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Demir ve protein gerektiren enzimatik süreçler oluşmaz ve vücut metabolizması yavaşlayabilir veya hatta kapanabilir. Anemi en yaygın küresel beslenme yetersizliği olarak kabul edilir.

Demir Önemli Kaynakları

Demir, sınıflandırılan vejetaryan ve vejeteryan olmayan gıdalarda bulunur. Baklagiller, mercimek, soya fasulyesi, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, ekmek, ıspanak, şalgam, lahanası, brokoli ve kuru meyveler de iyi demir içeriğine sahiptir. Ayrıca, anemik hastalarının genellikle doktorları tarafından tavsiye edildiği tablet ve takviyelerinden alabilirsiniz. İyi düzeyde C vitamini içeren gıda maddeleri de demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olabilir. Portakal suyu gibi turunçgiller ve meyve suları da emilimine yardımcı olabilir.

Demirin Sağlık Açısından Faydaları

Demir, insan beslenmesinde dengeli bir miktarda tüketildiğinde,  daha ayrıntılı olarak açıklanabilecek bir dizi fayda sağlaması için mükemmeldir.

Hemoglobin Oluşumunu Artırır

Hemoglobinin oluşumu bu mineralin ana işlevidir. Sadece bu değil, hemoglobinin bir parçası olduğu için, vücut hücrelerine de oksijen taşınmasında yardımcı olur. Ek hemoglobin hayati derecede önemlidir çünkü insan, hem iç hem de dış yaralar yoluyla çeşitli şekillerde kan kaybetme eğilimindedir. En önemlisi, kadınlar menstruasyon yıllarında her ay hatırı sayılır miktarda kan kaybederler ki bu da kadınların anemiden muzdarip olmasının erkeklerden daha yüksek olmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Kas Fonksiyonunu İyileştirir

Kas sağlığı için hayati bir unsurdur. Kas dokularında bulunur ve kasların kasılması için gerekli olan oksijenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu olmadan, kasları tonlarını ve esnekliğini kaybeder; Kas zayıflığı aneminin en belirgin belirtilerinden biridir.

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Beynin artan gelişimi de demirin birçok faydalarından biridir. Kandaki oksijen kaynağına demir yardımı yapıldığı ve beynin kandaki oksijenin yaklaşık % 20'sini kullandığı için, doğrudan beyin sağlığına ve işlevlerine bağlıdır. Beyindeki uygun kan akışı, bilişsel aktiviteyi harekete geçirebilir ve demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukların önlenmesi için yeni nöral yollar oluşturmaya yardımcı olabilir, böylece demir alımı ve daha sonraki beyin oksijenasyonu gereklidir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir. Kandaki düşük seviye, durumun ana nedenidir, bu yüzden takviyenin doktor tavsiyeleri doğrultusunda gerekli seviyelerde alınması bu sorunu tedavi edebilir. Bu, eksikliğinin belirtilerinden biri olan kas spazmlarına bağlanır.

Vücut Sıcaklığını Düzenler

Demir vücut ısısını düzenlemek için önemli bir kolaylaştırıcıdır. İlginç bir gerçek, vücudun emilim kapasitesine göre kendini düzenleme yeteneğine sahip olmasıdır. Vücut sıcaklığının sabit kalması, enzim ve metabolik fonksiyonların en uygun ve verimli ortamlarında ve sıcaklıklarında meydana gelebileceği anlamına gelir.

Oksijen Taşıyıcı

Demirin en önemli sağlık yararlarından biri, bir oksijen taşıyıcısı olarak hareket etmesi ve böylece bir hücreden diğerine oksijenin aktarılmasına katılmasıdır. Bu, her bir organ sisteminin rutin işlevleri yerine getirmesi için oksijen gerektiğinden, demirin hayati bir işlevidir.

Anemi 

Demir, insan vücudundaki eksikliğinden kaynaklanan demir eksikliği anemisi olarak adlandırılan ağır bir bozukluğun tedavisinde faydalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı etkileyen bu korkunç hastalığın önlenmesiyle, bu sağlık yararlarının çoğunun ortaya çıktığı yer burasıdır. Anemi, gezegendeki en yaygın beslenme eksikliğidir.

Kronik Hastalıkların Tedavisi

Demir ayrıca böbrek yetmezliği anemisi ,  bağırsak ve boşaltım sisteminin diğer kronik hastalıkları gibi kronik bozuklukların tedavisinde de yardımcı olur. Bunlar, diğer birçok demir işlevi gibi, zorunlu olarak kanla ilgili değildir, ancak sadece dolaşım sistemi için değil, vücudun sistemleri boyunca gerekli olan birçok işlemin hala önemli bir parçasıdır.

Kadınlarda Anemi Tedavisi

Demir, hamilelik ya da menstrüasyon sırasında kadınlarda ortaya çıkan anemi tedavisindeki sağlık yararlarını da sergileyebilir. Yeni kırmızı kan hücreleri kaybolanların yerine geçmelidir, bu nedenle yaşamlarında bu noktalardaki kadınlar için önemli miktarda tüketmek gerekir.

Nörotransmiter Sentezi

Aktif olarak, dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi bir dizi önemli nörotransmitterin sentezinde yer alır. Bu kimyasallar, nöronları ve insan beynini içeren farklı aktivitelerde önemli bir rol oynamaktadır.

Predialysis Anemi'yi Tedavi Eder

Sağlık uzmanları tarafından demirin, prediyaliz anemi adı verilen başka bir anemi formunu tedavi edebileceği ileri sürülmektedir. 

Yorgunluğu Ortadan Kaldırır

Demirin sağlığa faydaları arasında hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilecek açıklanamayan veya kronik yorgunluğun giderilmesi de yer almaktadır. Eksikliği, hemoglobinin önemli bir bileşeni olduğu için doğal bir yorgunluk sebebidir.

Bağışıklığı Artırır

Demir, bağışıklık sistemine güç sağlamada önemli bir rol oynar. Böylece, vücut çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşacak kadar yetkin hale getirilmiştir. Kırmızı kan hücreleri, hasarlı dokulara, organlara ve hücrelere oksijen sağlamak için gereklidir. Onsuz hiçbir hemoglobin olmazdı; Hemoglobin olmadan, oksijen olmazdı. İyileşme sürecinin gerçekleşmesi gereken bu temel besin gereklidir.

Enerji Metabolizmasını Teşvik Ediyor

İnsan vücudunda enerji metabolizmasında önemli bir katılımcıdır. Bu süreç, tüketilen gıdalardan enerjinin nasıl çıkarıldığı ve daha sonra farklı vücut bölümlerine dağıtılmasıdır.   

Organ Sistemlerini Destekler

Demir, çeşitli enzimatik sistemlerin ve miyoglobin, sitokromlar ve katalaz gibi diğer önemli bileşenlerin en önemli bileşenidir. Bu düzgün bir şekilde işlemeksizin, bir dizi organ sistemi yavaşlar.

Uykusuzluk Tedavisinde Yararlıdır

Uykusuzluğun tedavisinde yararlıdır ve sirkadiyen ritimlerini düzenleyerek insanların uyku alışkanlıklarını iyileştirir. Uygun kırmızı kan hücresi sayımı aynı zamanda geceleri uyanık tutulan kan basıncında daha az dalgalanma ile sonuçlanabilir.

Konsantrasyonu Artırır

Demir, yeterli miktarda tüketildiğinde konsantrasyonu artırmaya ve bilişsel performansı artırmaya yardımcı olabilir. Beyninize artan kan akışı bu önemli yararın sonucudur.

Benzer Yazılar