Bitkisel
Gliserin nedir? Gliserinin Faydaları nelerdir? 18.05.2018Gliserin Nedir? 

Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bir trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır. 

Su ve alkol ile karışır; asetonda çözünür. Tıbbi gliserin şeker hastalığında şeker olarak ayrıca
dıştan deriye uygulanan merhemlerle ve kabızlıkta fitil olarak kullanılır. Ayrıca dinamit yapımında da kullanılır. Trinitrogliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan Nitro gliserin yapımında kullanılır.

Gliserin Yağı

Gliserin yağı, günümüzde birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu yağ direk olarak bir alkol türüne aittir ve bu alkolü özünden elde edilmektedir. Diğer bir adı ile gliserol yağı, tamamen renksiz bir yapıdadır. Bu mükemmel yağ direk olarak bir bitkisel yağ diyemeyiz. Ancak bu yağ bir bitki yağı kadar etkili olabilmektedir. Gliserin yapının tadı çok şekerli değildir. Bu nedenle çok sevilen bir yağ olmasa bile doğru kullanıldığında birçok farklı yönden fayda sağlamaktadır. Gliseril yağı, bazen seyreltilerek kullanılabilmektedir. Bunun için direk olarak su ya da alkol maddesi kullanarak bu yağı inceltebilirsiniz. Özellikle deriye yapılacak masaj için gliserin yağı kullanılacaksa bu durumlarda direk olarak alkolle inceltebilirsiniz. Ancak alkolle inceltme yapıldığında farklı kokular ortaya çıkacağı için daha çok duştan birkaç saat önce kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır. Gliserin yağı, hem cilt için hem de saçlar için son derece önemli faydalara neden olmaktadır. Ancak bu durumlarda kesinlikle doğru şekillerde aksatılmadan kullanılmalıdır.

Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Saçları Canlandırır

Gliserin cansız, sönük ve yıpranmış saçlarınızın bakımında da yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmelerini engeller ve saça yeterli nem sağlar. Uygulanması; nemli saça bir miktar gliserin sürün ve bunu tüm saçınıza masaj yaparak yedirin. 3-5 dakika sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Etkisini görmek için bunu haftada 2-3 defa uygulayın. Bunun yanında sprey kabında eşit miktarda su ve gliserini karıştırarak bu karışımdan gün içinde saçınıza püskürtebilirsiniz.

Dudakları Nemlendirir

Kuru ve çatlamış bir dudak, yüz güzelliğine gölge düşüren sorunlardandır. Dudakların kurumasını ve çatlamasını önlemek için gliserini şöyle kullanabilirsiniz;
Gliserin dudaklarınızı yumuşak ve esnek bir yapıya kavuştururken onların daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca ölü cilt hücrelerini daha çabuk bir şekilde uzaklaştırmaya yardımcı olur. Gliserin ve gül suyundan eşit miktarlarda karıştırarak bu karışımı dudaklarınıza her gün sürün. Karışımdan daha fazla yapsanız da sorun değil, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken gül suyu ile aynı oranda gliserin kullanmaktır. Diğer etkili bir kullanımı ise; limon suyu, bal ve gliserini eşit miktarlarda karıştırın ve bu karışımı her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün. Sabah kalktığınızda ılık su ile dudaklarınızı yıkayın. Dudaklarınızın gün boyu yumuşak ve nemli kaldığını geleceksiziniz.

Cildi Nemlendirir

Gliserin kullanımı cildi nemlendirir, nem kaybını önler ve yumuşak kalmasını sağlar. Gliserin etkili bir cilt nemlendiricisi vazifesi görür. Satın alabileceğiniz birçok medikal üründen daha etkilidir. Cildinizi ince bir tabaka halinde kaplayarak hem kir ve tozun cildinizdeki gözenekleri kapatmasını engeller hem de cildinizi pürüzsüz hale getirir. Kullanımı; cildinizdeki kuru bölgeye gliserini bir parça pamuk yardımı ile sürün. Cildinizi 1-2 saat sonra ılık su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 kez yapın.

Cilt Tonunu Düzenler

Bazı yüzler karma cilt yapısına sahiptir. Yüz bölgesinin bir kısmı aşırı yağ salgılar iken bazı bölgeleri daha az yağ oluşturur. Buda ciltte ton farklılıklarına neden olur. Gliserinde işte tam burada imdadımıza yetişir. Uygulanışı; 1 yemek kaşığı gliserine, 2 yemek kaşığı gül suyu ilave edin. Bunu boş parfüm şişesi (su ile iyice durulanmış olmalı), boş ağız spreyi gibi püskürtme özelliği olan bir şişeye koyun. Gözlerinizi kapatarak cildinize yeterli miktarda püskürtün. Bunu her gün uygulayabilirsiniz. Bu karışımın diğer bir faydası da cildin pH dengesini düzenler ve cilt lekelerini giderir.

Ayaktaki Nasırı Geçirir

Gliserinin cilt yumuşatma özelliği nedeniyle, sertleşmiş ayak tabanı ve topuklarınızın yumuşamasına yardımcı olur. Doğal nemlendirici vazifesi görerek ayaklarınızı her daim nemli ve yumuşak tutar. Bu sayede kalınlaşmış taban derisi yumuşayarak daha hızlı bir şekilde yeni hücreler ile değiştirilir. Uygulanması; küçük bir leğene, sıcağa yakın ılık su koyun. Ayaklarınızı içine koyun ve saf sabun ile ayaklarınızı 7-8 dakika ovarak yıkayın. Topuk taşı yardımı ile ayak tabanınızdaki kalınlaşmış deriyi hafif hafif törpüleyin. Daha sonra tüm ayak tabanınıza gliserin sürün ve kendi halinde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir çift çorap giyin. Bunu bir ay boyunca her gün gece yatmadan uygulayın.

Ağız İçi Yaralarına Faydalı

Aft olarak ta bilinen ağız içi yaraları can yakmanın yanı sırabazen yeterli miktarda yemek yememizi de engellerler. Gliserin bu sorunu hızlı bir şekilde çözer. Antiseptik özelliği sayesinde ağız içinde oluşan bakteri ve mikropları hızlıca uzaklaştırarak ağzınızı dezenfekte eder. Yarım bardak suya 2 yemek kaşığı gliserin katın. Bu karışım ile ağzınızı 3-5 dakika çalkalayın ve suyu lavaboya tükürün. 20-30 dakika bir şey yiyip içmeyin ve en son ağzınızı soğuk su ile durulayın.

Sedef & Egzama Problemlerine Birebir

Sedef ve egzama gibi cilt problemlerinde de etkili bir tedavi yöntemi olan gliserini sedef ve egzamayı geçirmek için şöyle kullanabilirsiniz; Sedef ve egzama gibi cilt problemlerinde de etkili bir tedavi yöntemi olan gliserini mutlaka evinizde bulundurmanızı öneririz. Cildin doğal bir kalkan görevi kendi ürettiği yağ, kimi zaman yeterli oluşmaz veya kimyasal yapısı dış etmenlere karşı yeteri koruma sağlayamaz. Buda birçok cilt problemini beraberinde getirir. Bakteri ve virüsleri vücudumuzdan uzaklaştırarak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Yarım bardak suya yarım bardak gliserin katarak elde ettiğiniz karışımı sorunlu bölgeye pamuk yardımı ile sürün. 15-20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Sorunlarınız gidene kadar her gün iki defa uygulayın. Kafa derisinde oluşan cilt problemleri için; eşit miktarlarda aloe vera jel ile gliserini karıştırın. Bunu parmaklarınızın yardımı ile kuru olan saç derinize sürün. 10-15 dakika sonra ılık su ile başınızı durulayın. Bunu saç deriniz düzelene kadar haftada 2-3 defa uygulayın.

Tırnaklarınızı Parlak Görünüme Kavuşturur

Çok sık tırnak boyası kullananlarda tırnağın doğal parlak görünümü kaybolabilmektedir. İşte gliserinde boyasız olduğunda mat görünen tırnaklarınızı daha parlak hale getirir. Bu aynı zamanda tırnaklarınızın daha bakımlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca bu sayede, kozmetik tırnak sertleştiricilerin bazılarının etken maddesi olarak ta kullanılan gliserin ile daha sert tırnaklara kavuşmanızı da sağlamış olursunuz.  Kullanımı; 1 er tatlı kaşığı gül suyu ve oksijenli suyu bir kapta karıştırın. İçine bir yemek kaşığı gliserin ekleyin. Bu karışımı pamuk kullanarak tırnaklarınıza sürün. 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Doğal Makyaj Sabitleyicidir

Kozmetik makyaj sabitleyiciler genellikle bazı kimyasallar içerirler. Bu uzun vadede cildinizde istenmeyen sorunlara sebep olur. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için gliserin kullanmanız daha uygun olur. Tarifi; 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 3-4 damla gliserini temiz bir sprey kabında karıştırın. Makyaj yapmadan önce bu karışımdan yüzünüze sıkın. İsteğe bağlı olarak bu karışıma sıvı E vitamini kapsülü de ekleyebilirsiniz.

Cilt Bakımında Gliserin Kullanımı  • Gliserinin yüksek nemlendirme özelliğinden bahsetmiştik. Bu sebeple zaten birçok kozmetik ürününün içerisinde yer alan bir madde. Evinizde kişisel cilt bakımınızı yaparken de gliserin kullanmanız mümkün.


  • Gliserini yazın aşırı sıcaktan, kışın soğuktan ya da kullandığınız ayakkabılardan dolayı kuruyan, çatlayan ve sertleşen topuklarınızın tedavisinde kullanılabilir ve çok kısa bir sürede iyileşme sağlar. Ayrıca cildi yumuşattığı gibi yaralarında daha çabuk kapanmasına yardımcı olur.


  • Gliserinle nemlendirici bir yüz maskesi hazırlamanız oldukça basit ve etkili bir yöntem. 1 çay kaşığı gliserin ve 1 çay kaşığı bal güzelce karıştırın. 1-2 çay kaşığı yulaf ekleyip homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Temizlenmiş cildinize kalın bir tabaka halinde uygulayarak 20-30 dakika bekletin. Bekleme süresinin ardından ılık suyla yıkayın ve son olarak yüzünüzü soğuk suyla şoklayarak kan dolaşımını arttırın.


  • Cildinizi yenilemek ve nemlendirmek için ihtiyacınız olan iki malzeme var; muz ve gliserin. Yarım muzu çatalla iyice ezdikten sonra içine 1 çorba kaşığı gliserin ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı kalın bir tabaka halinde temizlenmiş cildinize uygulayın ve 20-30 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla durulayıp soğuk suyla cildinizi şoklayın.


  • Gliserini peelinglerinizde de kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yulaf ve 2 tatlı kaşığı gliserini karıştırıp blenderdan geçirin. Az pürüzlü bir doku elde etmeniz gerekiyor.


  • Ardından temizlenmiş yüzünüzü yavaşça bu peelingle ovalayın. Son olarak kalan peelingin içine 1 tatlı kaşığı bal koyup tekrar karıştırın ve peelinginizi nemlendirici bir maske haline getirin. Yüzünüzü yıkayıp kalın bir tabaka halinde uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.


  • Gliserinle cildinizi nemlendirirken aynı zamanda içine katacağınız malzemelerle cildinizi arındırabilir ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. 1 yumurta akını çırpıp içine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Ardından bu karışıma 2 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Limon suyunu taze limondan elde edin, konsantre ürün kullanmayın. Temizlenmiş cildinize bu maskeyi uygulayıp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın, ardından soğuk suyla şoklayın.


  • Kil maskesinin saymakla bitmez faydalarını güçlendirmek ve daha yumuşak bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken tek şey 1 çorba kaşığı kili 2 çorba kaşığı gliserinle karıştırıp homojen bir kıvam elde edin. Temizlenmiş cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.


  • Saç kremi yerine gliserin kullanarak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Eşit ölçülerde su ve gliserini karıştırıp saçınıza uygulayın ve 5 dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Kısa zaman sonra saçınızın nemlendiğini fark edeceksiniz.


  • Gliserini saç bakım kürü uygularken de kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle 3-4 bardak demlenmiş ve soğutulmuş papatya çayına ihtiyacınız var. Her bardak başına 1 çorba kaşığı gliserini ilave edin. 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ve her bardak başına 2 damla biberiye yağı ekleyin ve bir sprey şişesinin içerisinde iyice karıştırıp homojen bir kıvam elde edin. Bu karışımı günde birkaç kez saçlarınıza sıkabilirsiniz. Bir hafta 10 gün kadar bu karışımı kullanabilirsiniz, her kullanımdan önce iyice çalkalamayı unutmayın.

    

Benzer Yazılar