Faydalı Yiyecekler
Kabak ve Kabak Suyunun Faydaları Nelerdir? 18.05.2018


Kabak ve Kabak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sülüksü ve tüylü bir yapıya sahip olan Kabak yaşam için önemli bir yere sahip olup, tıbbi ortamda da kullanımına çok fazla yer verilmektedir. Kabağın en önemli faydaları kanser riskini azaltması, kemikleri güçlendirmesi ve zayıflamaya yardımcı olmasıdır.
 
Kabağın Faydaları

Kabağın Zayıflamaya Faydaları

Düşük kalorili olması ve de sindirimde kolaylık sağlaması sebebi ile diyetisyenler tarafından özellikle kilo problemi yaşayanlar için tüketimi mutlak surette tavsiye edilmektedir. Tok tuttuğu gibi, hazım problemine de çözüm niteliğinde bir sebzedir.

Sindirimi ve Hazmı Kolaylaştırır

Bağırsak problemi yaşayanlar için mutlaka tüketilmesi gereken bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırıp bağırsakları yumuşattığı gibi, dışkının kolay atılmasına büyük etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi ile kilo problemi ve kabızlık sorunu yaşayanlar içinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Kanser Riskini Azaltır

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu kanser mikrobuna karşı korumaya alarak, direnç göstermesini sağlar. Kanserli hücreleri tedavi sürecinde, tüketildiği takdirde iyileştirmeye yardımcı olduğu gibi, kansere yakalanma riskini de minimuma indirir.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Sıfır kolesterollü bir sebze olan kabak, aynı zamanda yağ açısından da çok düşük değerlere sahip oluşundan, kalp sağlığını ciddi ölçülerde korumaya yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki mineral ve vitaminlerin zenginliği ile kalp krizi riskini azaltmakta ve de kan seviyesini dengede tutmaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Antioksidan ve kalsiyum bakımından zengin olduğundan kemik sağlığını koruyarak güçlenmesine destek vermektedir. Aynı zamanda eklem sorunları yaşayanlar için de ilaç niteliğinde bir besin türüdür.

Cildi Güzelleştirir

Yemek olarak tüketiminin yanı sıra, maskesi yapıldığı takdirde de cilt sağlığına büyük katkısı bulunup, cilde aydınlık ve de canlı bir görünüm kazandırmaktadır. Sivilce, akne, leke gibi cilt problemlerinin tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Kabak Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığı için en az havuç kadar etkili bir sebze türüdür. İçeriğindeki Lutein sayesinde göz hastalıklarını önlemede büyük bir etkiye sahiptir.
 
Kabak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Ve Böbrek Sorunları İçin

Kabak suyu karaciğer ve böbrek için çok yararlıdır. Böbrek taşı ve safra kesesi sorunlarından muzdarip olanlar, on gün boyunca günde üç kere olmak üzere yarım bardak kabak suyu içerek durumlarını iyileştirebilirler.

Damar Sertliği Sorunları İçin

Bu turuncu renkli meyve suyu, damarlarda tortuların birikmesini önlemeye yardımcı olur.  Böylelikle kalp hastalıkları ve inme riskini azaltan mükemmel bir temizleyici görevi görür. Yüksek antioksidan içeriği, damar sertliği problemini önler. Tavada tahinli kabak tatlısı nasıl yapılır?

Sindirim ve Kabızlık Sorunları İçin

Bal kabağı suyu, sindirim sistemi için yararlıdır ve müshil etkisi nedeniyle hem kabızlığı hem de gevşek hareketleri iyileştirmede yararlıdır.

Üriner Sistemin Doğru İşleyişi İçin

Kabak suyu, ülserler ve asiditeyi iyileştirmede etkilidir. Böbrek ve üriner sistemin düzgün şekilde çalışmasını sağlar.

Uyku Problemi İçin

Yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kabak suyu, uykusuzluğun tedavisinde etkilidir. Uykusuzluk sorunu yaşayanların balla bir bardak kabak suyu içmeleri önerilir. 

Kolesterolü Düşürmek İçin

Kabak suyu, yüksek tansiyon riskini en aza indirir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan pektin içerir.

Ateş Düşürmek İçin

Kabak suyu ve bal karışımı, mükemmel bir soğutma maddesidir ve vücut ısısını düşürmede etkili olabilir.

Bulantı Sorunları İçin

Kabak suyu gebe kadınlarda sabah bulantılarının hafifletilmesinde etkilidir.

Hepatit Tedavisi İçin

Viral hepatit A’dan muzdarip olanlar, normal beslenmelerinin bir parçası olarak bal kabağı suyundan faydalanabilirler. İçindeki biyolojik olarak aktif maddeler karaciğer fonksiyonlarının yeniden etkinleştirilmesine yardımcı olur. 

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin

Meyve suyunda bulunan C vitamini ve diğer mineraller bağışıklık güçlendirici maddeler olarak görev yapar ve vücudunuzu çeşitli hastalıklardan korur.

Cilt İçin Kabak Suyu

Çeşitli sağlık yararları dışında kabak suyu aşağıdaki yollarla cildinize faydalıdır.

Sağlıklı Ve Güzel Cilt Bakımı İçin

Taze kabak suyu, sağlıklı ve güzel bir cildin muhafaza edilmesine yardımcı olan C vitamini, E vitamini ve beta-karotenin mükemmel bir kaynağıdır.

Yanıklar Ve Böcek Isırıkları İçin

Yanıkların, apse ve iltihapların tedavisinde etkilidir ve böcek sokması durumunda rahatlama sağlar. A, C ve E vitaminleri ve çinko formundaki yüksek antioksidan miktarı onu mükemmel bir iyileştirici haline getirir. 

Kırışıklıkları Önlemek İçin

Yüksek besin değeri kabak suyunu, birçok anti-kırışıklık ve hidratasyon kremlerinde etkin bir bileşen haline getirir. Bal, yoğurt, limon suyu ve E vitamini ile birlikte, farklı cilt tipleri için yaygın olarak kullanılır.

Saçları Canlandırmak İçin

Kabak suyunun saçlar üzerindeki faydaları göz ardı edilemez. Kabak suyu, saç derinize oldukça yararlı olan A vitamini için harika bir kaynaktır. Üstelik, saçın yeniden oluşumunu arttırmaya yardımcı olan yüksek bir potasyum içeriğine sahiptir. Bu, saç dökülmesinin tedavisinde etkili olmasını sağlar. 

Kuru Ve Hasar Görmüş Saçlar İçin

Bal kabağı suyu, kuru ve hasar görmüş saçların nemlendirilmesinde etkilidir. Aşağıda verilen karışım bu sorun için kullanılabilir.  • 2 su bardağı doğranmış ve pişmiş bal kabağı


  • 1 yemek kaşığı bal


  • 1 yemek kaşığı yoğurt


  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı


  • Kabak ve yoğurdu bir blenderde püre haline getirin ve Hindistan cevizi yağı ile balı ekleyin. Bu karışımı saçınıza sürün ve bone ile kapatın. 15 dakika bekletin ve sonra her zamanki gibi şampuan ile yıkayın.

Kabak Suyu’nun Tarifi:

Kabak suyunun hazırlanması kolay ve ucuzdur. İşte size denemek için basit bir kabak suyu tarifi:  • Evde  kabak suyunu hazırlamak için taze birkabağa veya kabak kabuğu seçin.


  • Tat için küçük bir parça dilimleyin ve acı olmadığından emin olun. Acı tat bulunursa, kabağı atın.


  • Kabağı soyun ve küçük parçalara kesin.


  • Küçük parçaları blendıra koyun


  • Bir süzgeçle süzün

Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

Kabak suyunu asla başka sebze suyuyla karıştırmayın.
Önce acı olup olmadığını anlamak için küçük bir kabuğun adına bakmak önemlidir. Aynı şey acı olduğu tespit edilirse, sebze derhal atılır. Bir araştırma, acı bir kabuğun Tetrasiklik Triterpenoid Kukurbitasinler adı verilen, ciddi yan etkilere neden olabilecek yüksek toksik bir bileşenine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Toksisite, kusma, ishal, bulantı veya gastrointestinal kanama gibi belirtileri gösterebilir. Bu gibi durumlarda derhal tıbbi yardım isteyin.


 

Benzer Yazılar