Kan Grupları
0 Kan Grubu 25.02.2017

"0 kan grubuna göre beslenme şekli" yazımızı okumak için tıklayınız

Tip 0 Profili

0 Kan grubu tipi erken başarı formülüdür. İki karşıt kan tipi antikoru taşıyan tek kan türüdür (bir kan türü A ve bir diğer kan türü B'ye karşı). Bu antikorlar, kuşkusuz atalarımızı rahatsız eden yaygın hastalıkların birçoğunun diğer kan türlerini simüle eden belirteçlere (antijenlere) sahip olduğu için, hayatta kalma avantajı da taşıyordu. Bu nedenle, sıklıkla bir transfüzyon komplikasyonu olarak görülen, tip 0'da, çok yararlı bir savunma yararıydı. Bununla birlikte, yanlış yöneltildiğinde, bu doğuştan gelen bağışıklık tepkisi bazen sağlıklı hale gelebilir. Kan Tipi 0 ülserler gibi ve tiroid hastalıkları gibi bazı hastalıklara yatkın olabilir. 1950'lerde Tip 0'nun diğer kan türlerine göre her iki ülser vakasının yaklaşık iki katı olduğu keşfedildi. Bu bulgular o zamandan beri birçok kez tekrarlandı.

Tip 0 Güçlü Yönleri ve Zayıf Yönleri

Daha önce, 0 tipi yüksek mide asidi seviyelerine doğru eğilimden söz ettik. 0 tipi belki de daha da önemli olan benzersiz bir başka karakteristik de vardır: Bu kan türü hem protein hem de yağ içeren yemekleri sindirmek için çok iyi gelişmiş bir kabiliyete sahiptir. Bunun nedeni bağırsakta alkalin fosfataz adı verilen bir enzim olan sindirim sistemi tarafından kullanılan iki kimyasalın ve ApoB48 olarak adlandırılan bir lipoproteinin, tip 0'ların sindirim sistemine çok daha yüksek oranda salınmasıdır. Bu sindirim faktörleri, 0 tipi hayvan ürünlerinde bulunan choelsterolün metabolize edilmesinin yanı sıra, sindirim sistemini iyileştirme ve kalsiyumu daha iyi asimile etme yeteneklerini de büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, aynı güçlü yanların maliyeti yüksektir: Tip 0'da basit karbonhidratlar, özellikle tahıllardan yağlar ve trigliseritler daha kolay dönüştürülür. Birçok tahıl, lektin adı verilen, istenmeyen iltihaplanmaya ve oto-bağışıklığa neden olan 0 tipi bağışıklık sistemini yükselten reaktif proteinleri de içerir.

0 Kan Grubu Stres Yönetimi

Tip 0 soyundan miras, bu kan türünün insanlarında derhal "kavga veya çözümsüzlüğe neden olan bir stres durumu mevcuttur. Bununla birlikte, strese verilen bu ince ayarlanmış tepki, erken Tip 0'da hayati önem taşıması, modern çağlarda her zaman yararlı değildir. Tip 0 yanıtı, aşırı öfke, öfke tantrümleri, hiperaktivite sezilmelerine ve manik bir olay meydana getirmek için yeterince ağır bir kimyasal dengesizliğe neden olabilir. Dopamin salımı ile hisleri arasında güçlü ve sinerjik bir ilişki olduğu için, 0 aşırı yorgun, depresif veya sıkılmış yıkıcı davranışlara karşı daha savunmasızdır. Bunlara kumar, sansasyon arayışı, risk alma, madde bağımlılığı ve dürtüsellik dahildir. Aşırı stresli olmayı önlemek için Yalın, organik et, sebze ve meyvelere odaklanan Tip 0 diyetini izlemeyi ve bu tür buğdayı ve sütü önlemeyi ve bu da Tip 0'da sindirim ve sağlık konularında tetiklemeleri önermektedir. Ayrıca, 0 tipi kafein ve alkolden kaçınmalıdır. Kafein, zaten Tip 0 için yüksek olan adrenalin ve noradrenalini artırma eğilimi nedeniyle özellikle zararlı olabilir.

Egzersiz

0 kan grubunun yararı, kardiyovasküler ve kas iskelet sistemi düzenli olarak yapılan egzersizlerden muazzam derecede yararlanmasıdır. Fakat türetilen yararlar fiziksel zindeliği aşar. 0 tipi de iyi zamanlanmış bir kimyasal salım sisteminden faydalanmaktadır. Fiziksel egzersiz eylemi, tüm sistem için bir tonik gibi davranan bir nörotransmiter aktivite yığınını serbest bırakır. Düzenli olarak egzersiz yapan Tip 0'da da daha iyi bir duygusal tepki vardır. İyi düzenlenmiş, verimli kimyasal nakliye sisteminin bir sonucu olarak daha duygusal dengede kalırsınız. Diğer kan türlerinden çok, 0 fiziksel sağlık ve duygusal dengeyi korumak için fiziksel egzersize güvenir. Tip 0'nun haftada üç ila dört kez düzenli fiziksel aktivite yapması önerilir. En iyi sonuç için haftada en az dört kez otuzdan kırk beş dakika boyunca aerobik aktivite yapılmalıdır. Eğer sıkılıyorsanız, iki veya üç farklı egzersizleri seçin ve rutini değiştirin.

"0 kan grubuna göre beslenme şekli" yazımızı okumak için tıklayınız

Benzer Yazılar