Genel
Göz Kızarıklığı için Doğal Tedavi Yöntemleri 28.04.2017

Konjunktivit, aynı zamanda pembe göz olarak bilinen, göze bulaşan çok yaygın bir enfeksiyondur; ancak özellikle bal, göz damlası, yeşil çay, zerdeçal, aloe vera ve jel de dahil olmak üzere ev ilaçlarıyla tedavi edilmesi nispeten kolaydır.

Konjunktivit (Göz Kızarıklığı)

Hepimizin bildiği gibi, gözümüzün sağlığını korumak çok önemlidir, ancak aynı zamanda gözümüz dış etkilere de maruz kalmaktadır. Konjunktivit, daha çok pembe göz olarak bilinen, gözlerimizin beyazlarının yanı sıra göz kapaklarımızın içinde enfeksiyonu olan konjunktivanın enfeksiyonudur. Bu dokular iltihaplanırsa veya bulaşırsa belirtilerin fark edilmesi kolaydır. Kaşıntılı gözler, gözlerin beyaz kısımlarında kızarıklık, gözlerde yanma hissi, ışığa duyarlılık, bulanık görme, gözde beyaz sıvı akıntısı ve kirpiklerin ve göz kapaklarının (genellikle geceleri) kabuklandığı sarı sıvı boşalması yaşanan sorunlar arasında sayılabilir. Birçok bakteri ve virüs, bu enfeksiyonun yanı sıra atmosferde doğal irritanlar, duman, şampuan, uzun süreli temas kullanımı, polen veya toz gibi klor ve alerjenlere neden olabilir.

Konjunktivit, çeşitli şiddet derecelerine sahip çeşitli şekillerde olabilir. Tahriş edici maddelerden kaynaklanan pembe göz genellikle göz damlaları ya da gözün kendiliğinden temizlenmesi için doğal süreçler ile oldukça çabuk temizlenebilir. Soğuk  havalarda bu duruma neden olabilir ve böylece soğuktan arındırarak tedavi edilebilir. Daha ciddi enfeksiyonlar için daha gerçekçi ve titiz tıbbi tedavi önerilir. Ayrıca, bir bebek veya genç yürümeye başlayan çocuklar konjunktivit yaşarsa, bu enfeksiyon o yaşta kalıcı hasar veya görme kaybına neden olabileceğinden hemen bir doktora gitmek çok önemlidir. Pembe gözün nedenine bakılmaksızın, bir tıbbi mesleki uzmanı ziyaret etmek önemlidir, zira gözün membran veya sıvı deşarj testi yapılmadan altta yatan nedeni belirlemek zor olabilir. Buna ek olarak, pembe göz için kanıtlanmış birtakım evde yapılabilen  doğal ilaçlar bulunmaktadır, bunların çoğu aşağıda daha detaylı olarak özetleniyor.

Konjunktivit için Doğal Tedaviler

Sarımsak: Sarımsağın sağlığa olan faydalarını tartışmaya gerek bile yok. Bir çok hastalıkta olduğu gibi pembe göz üzerindeki etkileri de oldukça önemlidir. Sarımsağın aktif maddesi olan allicin, antioksidan, antiviral, mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklerini kanıtlamıştır; bu da konjunktivitinize neden olan enfeksiyonun temizlenmesi için idealdir. Bir sarımsağı dilimleyip, sarımsağın suyunun dışarı çıkmasına izin verdikten sonra doğrudan enfekte olmuş göz kapağının üstünde ovun. Bu, yanma hissini hızla giderebilir ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir.

Aloe Vera Jel: Aloe vera jelin yatıştırıcı özelliği, konjunktivitin neden olduğu iltihabı hızla hafifletirken, jelin bağışıklık kazandıran özellikleri enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur. Aloe vera jelinde bir doku veya havlu bezini hafifçe sürün ve en iyi sonucu elde etmek için hafifçe göz kapağına ve etkilenen göz çevresine uygulayın.

Göz Damlaları: Alerjenler veya irritanlardan kaynaklanan belirli konjunktiva iltihabı türleri için basitçe gözünüzün alınması sorunu ortadan kaldırmak için önemli bir ilk adım olabilir. Enflamasyon nedeniyle gözyaşı kanalları düzgün çalışmıyorsa, daha fazla gözyaşı üretimini teşvik etmek ve konjunktivayı rahatsız eden herhangi bir şeyi fiziksel olarak boşaltmak için göz damlaları kullanmanız gerekir.

Yeşil Çay: Yeşil çay antioksidanlar ve biyo flavonoidler ile doludur; bu nedenle pek çok kişi çeşitli sağlık koşulları için bu içeceğe döner. Konjunktivit için yeşil çay torbasını dikip soğutun (belki bir işlemi hızlandırmak için buzdolabında). Daha sonra, çay torbasını doğrudan etkilenen gözün üzerine yerleştirin ve organik bileşiklerin ve besinlerin topikal işlerini yapmalarına izin verin. Bu, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltabilir.

Ellerinizi Yıkayın: Pembe gözün oldukça bulaşıcı özelliği bu enfeksiyonun neden bu kadar yaygın olduğunun kanıtıdır. Bu nedenle, kendinizi virüs bulaştırmamak veya başkalarına bulaştırmamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ellerinizi sık sık yıkamak ve diğer insanlarla temasa geçtikten sonra gözlerinize dokunmaktan veya ovmaktan kaçınmaktır. Bulaşıcı olması için semptomların gösterilmesi gerekmez; Esasen, sadece ne zaman ve neden gözlerinize dokunduğunuz konusunda dikkatli olun.

Zerdeçal: Bağışıklık artırıcı ve antiviral bileşiklerle doludur. Çünkü bu bitkisel ilaç doğal tedavilerde sürekli olarak ortaya çıkar. KonjuTemiz Giysiler / Yataklar: Gözdeki enfeksiyonun ortadan kaldırılması bir şeydir, ancak kirli sayfalardan veya giysilerden, özellikle yüzünüzü (ve gözlerinizi) koyduğunuz yerdeki yastıklarınızda tekrar bulaştırmak kolaydır. uyku. Bir pembe gözle, enfeksiyonla uğraşırken giydiğiniz yatak takımları ve kıyafetlerinizi iyice yıkayın. Enfekte olmadıysanız, toz ve alerjen toplama çoğu kez pembe göze neden olabileceğinden, yatak takımlarınızı da temizleyin.

Bal: Baldaki yoğun besin konsantrasyonu birçok solunum ve deri koşullarında elzem olan bir çözümdür ancak konjunktivit tedavisinde de mükemmeldir. Bal ile sıcak süt karışımı elde edilir ve ardından balın antibakteriyel özelliklerinden dolayı günde 2-3 kez etkilenmiş göz kapaklarına uygulanır, enfeksiyonu çabucak yok edebilir.

Neem Yağı: Bu bitkisel ilaç batıda doğu da olduğu kadar popüler değildir. Tahriş olmuş cildi yatıştırıp ağrıyı hafifletirken aynı zamanda inkar edilemez anti-inflamatuar özellikleri ve antibakteriyel özellikleri vardır. Uykuya geçmeden önce etkilenen gözün içine az miktarda neem yağı uygulayın, birkaç gün içinde kayda değer bir ilerleme görürsünüz.

İnsanlarla Daha Az Etkileşime Geçin: Bir günde insanlarla çok fazla temasta bulunmak veya uzun süre aynı kıyafeti giymek, kontak lensleriniz; kontaminasyonunuzu artırabilir. Bu biraz bozulduğunda irritasyona neden olabilir, diğer tahriş edici maddelerin altında tıkılıp kalmasına izin verir. Gözlerinize konjunktivit teşhisi konduğunda, düzenli olarak gözlerinizi temizleyin ve insanlara daha az temas halinde kalmaya özen gösterin.

Limon Suyu: Limonun antibakteriyel ve antiseptik özellikleri iyi bilinmektedir ve yaygın olarak erişilebilir durumdadır. Konjunktivit için, limon suyunu az miktarda su ile karıştırın ve sonra bir bezle uygulayın. Bununla birlikte, sitrik asit çok güçlü olabilir, bu yüzden göze limon suyu koymamaya özen gösterin; Etkilenen dokuya bir bez yardımıyla yerleştirmek yeterli olacaktır.

Her ne kadar evde uygulanan ilaçlar olsa da, konjunktivitin altında yatan neden, cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi bir doktorun ele alması gereken bir şey olabilir. Bu belirtileri fark ettiğinizde, tıbbi bir mesleki uzmanı ziyaret edin ve seçeneklerinizi bir doktora danıştıktan sonra bu ev ilaçlarını tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanın. Son olarak, bebeklerdeki bu bulgular görme kaybına ya da kalıcı hasara neden olabileceğinden, bebekler bu belirtileri görürse hemen bir doktora görünün. Konjunktivit tedavisinde zerdeçalı su ile karıştırarak ince bir macun oluşturabilirsiniz; Daha sonra bu karışıma bir bez daldırıp etkilenen gözün üzerinde kompres olarak kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar