Genel
Sirkenin Faydaları 08.12.2016

SİRKENİN FAYDALARI

Sirke sağlık faydalarından bazıları, diyabet kontrolü, kan basıncı kontrolü ve denizanası sokmaları için ilk yardım ve Aynı zamanda vücudun asit-alkalin dengesinin geliştirilmesine yardımcı olur. antimikrobiyal özelliklere sahiptir, kanseri kontrol eder ve oral bakterilere karşı korur.

Esas olarak asetik asit ve sudan oluşan zayıf bir asittir. Sirke tadı ekşi ve kokusu keskindir. Günümüzde pişirme konusunda ortak bir içerik olarak kullanılmaktadır, ancak tarihsel açıdan bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Adı, ekşi şarap anlamına gelen Fransızca "vin" ve "aigre" sözcüklerinden geliyor. Elmalı sirke olarak bilinen elmalarla üretilen  bira, şeker kamışı, pirinç, malt, hindistancevizi, avuçiçi, hurma, kuru üzüm, bal ve kivi olarak üretilebilen elmalarla üretilmiştir. Bir çeşni ve aroma maddesi olarak, turşu, salatalıklarda  ek olarak  kullanılır.

Sirkenin Tarihi

Dünyadaki antropologlar, sirkenin eski Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılar tarafından bilinmekte olduğuna ve kullanımının MÖ 3000 yıllarına dayandığına inanıyor. Mısırlılar, mutfağında çeşni ve aroma maddesi olarak kullanıyorlardı. Eski Yunan hekim Hipokrat, M.Ö. 400 civarında hastalarına bir ilaç olarak kullandı. Adli tıbbın babası olarak görülen Çinli doktor Sung Tse, enfeksiyonlardan kaçınmak için ameliyattan önce elleri temizlemek için kullanmayı önermiştir.

Sirke, İncil zamanlarında da mevcuttu ve sağlıklı bir tonik olarak kullanılıyordu. O zamandan beri, Avrupa genelinde kullanılıyor ve tarihçiler, Christopher Columbus bile, Kuzey Amerika'ya yaptığı yolculuk sırasında sirkeyi varil olarak taşıdıklarını söylüyor.

Sirke Nasıl Üretilir?

Şaraba çok benzer bir şekilde üretilir. Asetik asit bakterileri yardımıyla etanolün fermantasyonu ile üretilir. Sirkeye ait ana maddeler eski zamanlarda bilimsel olarak bilinmediğinden, süreç, bilim adamlarının mikroorganizmalar hakkında keşif yaptığı 18. yüzyıla kadar bir gizem kaldı. O zamana kadar şarap ve sirke, doğanın bir hediyesi olarak düşünülüyordu. Mikroorganizmaların keşfi , şarap yapma ve sirke yapımındaki rolü, ikisinin de üretildiği zaman ve şekille devrim yarattı.

Sirkenin Besin Değeri

Standart Referans Ulusal Besin Veritabanı'na göre, 100 gram soda sirkesi, 94 gram su, 21 kilokalsiyum enerji, yaklaşık 1 gram karbonhidrat, 0,4 gram şeker, 7 mg kalsiyum, 0,2 mg demir, 5 mg Magnezyum, 8 mg fosfor, 73 mg potasyum, 5 mg sodyum ve 5 gram asetik asit ilavesi içerir.

Sirkenin Sağlık  Açısından Faydaları

Yiyecekleri Korur: Yüzlerce yıldır gıda koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Sirke, antibakteriyel özelliklerinden ötürü genellikle gıdaya saldıran mikroorganizmaları kontrol ederek etkili bir şekilde gıda için koruyuculuk yapabilir ve bozunmayı engellemeye yardımcı olur.

Şeker Hastalığının Kontrolü: Sirke şeker hastaları için faydalıdır. Etkileri üzerinde yapılan bir test, tip 2 diyabetik kişiler üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma, diyabetiklerde insülin üzerinde uyarıcı bir etkisinin olduğunu ve insüline dirençli insanların insülin duyarlılığını artırmada etkili olduğunu ortaya koydu. Yatmadan önce 2 çay kaşığı sirke alarak, tip 2 diyabet hastalarının durumunu iyileştirebilirsiniz.

Glisemi: Sirke ayrıca,  glisemiyi azaltmada yararlıdır. Araştırmalar, yüksek glisemik  ilavesinin, postpranial gliseminin azaltılması üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Granuler Myringitis: İncelemeler, sulandırılmış sirke çözeltisinin kullanımının granüler miyelinitin etkili bir şekilde yönetildiğini göstermiştir.

Yaşlanmayı Önleyici Özellikler: Birçok kültürde, sirkenin bağışıklığı geliştirdiği ve daha uzun ömür ve dayanıklılıkla ilişkili olduğu düşünülmektedir. farelere uygulanan çalışmalar oldukça teşvik edici sonuçlar vermiştir.

Gıda Allerjilerini Azaltmaya Yardımcı Olur: Sirke, bazı insanlara alerjisi olan bazı gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılabilir. Küçük miktarlarda sirke ile karıştırılan yumurta, tavuk ve mercimek gibi gıdalar üzerindeki testler yapıldı. Sirke içeren gıda özleri, anafilaktik gıda alerjileri çeken insanlar üzerinde test edildi. Ciltteki numune testleri, sirke olmayan gıda özlerine kıyasla alerjik reaksiyon belirtilerinin azaldığını gösterdi. Ancak, bu gibi durumlarda bir doktor tavsiyesi önerilir, çünkü zamanla tedavi edilmezse,  gıda alerjileri bazen ölümcül olabilir.

Asit-Alkali Dengesini Artırır: Her gün iki yemek kaşığı sirke alarak kandaki yüksek alkaliliği azaltabilir. Alkalinite normal  olarak metabolizma ile arttırılır ki bu asit ile dengelenmelidir. Bunun için iyi bir seçim olabilir!

Antimikrobiyal Özellikler: Sirke antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sirke üzerindeki testler, odun sirkesinin mikrobiyal kültürlerin büyümesinin kontrolünde etkili olduğunu doğrulamıştır.

Denizanası Sokmaları: Denizanası, gezegendeki en zehirli canlılardan biri olarak kabul edilir. Bu canlının dokunaçları, en ufak dokunma duyusu ile tetiklenen ve doğanın sentezlediği en kötü zehirlerden enjekte eden zehirli bezleri içerir. Bu zehiri tedavi etmenin ilk yöntemlerinden biri sirke ile yapılır. Zehiri zararsız proteinlere böler.

Not: Sirke ilk yardım gibi olarak uygulanabilir. Ancak acil tıbbi yardım da gereklidir.

Hipertansiyon: Sirke, hipertansiyon ve rennin aktivitesini azaltmada yardımcı olur. Sirkenin, kan basıncı üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, uzun süre kullanmanın, asetik asitin varlığına bağlı olarak hipertansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

Çeşitli Kanserlerle Savaşır: Sirkenin kanser hücreleri  etkileri üzerine bir araştırma yapıldı.Ve  Kolon, akciğer, meme, mesane ve prostattan çeşitli  kanser  hücrelerine uygulandığında,  pirinçten alınan sirke, kanser hücrelerinin büyümesini kontrol ettiği görüldü. İnhibisyon, her kanser tipi için dozlara bağlıdır.

Oral Bakteri Kontrolleri: Sirkenin anti mikrobal özellikleri, protezlerde, çeşitli sakızlarda ve ağız hastalıklarında sıklıkla bulunan oral bakterilerin kontrolünde yardımcı olur.

Sağlıklı Saçlar: Sirke saçlarınızı sağlıklı tutmanız için en uygun yoldur. Kafa derisine bir çay kaşığı elma sirkesi uygulayarak, kepek, kaşıntılı kafa derisi, saç dökülmesi ve bazı durumlarda kellik ortadan kaldırılabilir.

Sağlıklı Cilt: Sağlıklı ve parlayan ciltler için cilde sirke uygulamak önerilir. Yarım fincan elma sirkesi alın ve en az 1 litre ılık su ile karıştırın.  Bu karışımı cildinize hafifçe uygulayın. PH seviyesi dengelemeye başladığında cildiniz yumuşacıktır. Ölü cilt hücrelerini ve cildinize bırakılan zararlı toksinleri de temizleyebilir. Bu karışım aynı zamanda güneş yanığı için de işe yarayabilir.

Benzer Yazılar