Genel
Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir ? 10.05.2019

Meryem ana otu veya fatma ana eli otu eski çağlardan beri yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu isme sahip olmasının nedeni ise kadınların gebelik sürecine olumlu katkılar sağlamasıdır. Meryem ana otu gebe kalmak isteyen, rahat bir doğum süreci geçirmek isteyen pek çok kadın tarafından tüketilen bir bitkidir. Odunsu ve kapalı kök şeklinde bir görünüme sahiptir. Suya maruz kaldığında bu kapalı görüntü yerini avuç benzer bir hale bırakır. Meryem ana otu yoğun olarak Suudi Arabistan bölgesi’nde yetişmektedir. Çölde yetişmesi nedeniyle suya pek ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Bu sebeple de kurumuş bir kök görünümündedir. Herhangi bir yağmura maruz kaldığında meryem ana otu yeşerir.

Otun köklerinde yağmur suları depo edilir ve bir dahaki yağmur zamanına kadar bitkinin su ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur. Meryem ana onu veya fatma ana eli otu yüksek oranda östrojen hormonu içeren bir bitkidir. Bu sebeple eski çağlardan beri yaygın olarak tüketilir. Gebe kalmak isteyen kadınlar ve bebek sahibi olmak isteyen erkekler tarafından kürler halinde tüketildiğinde bu otun olumlu etkileri görülebilir. Tarçına benzer bir tada sahip olması nedeniyle kolay bir şekilde meryem ana otu çayı demlenerek tüketilebilir. Meryem ana otu ile sperm sayısı arttırılabilir, doğum sancıları hafifletilir, rahim ağzının daha kolay bir şekilde genişlemesi sağlanır. Meryem ana otu doğumun kolaylaşmasına katkı sağlar. Sahip olduğu bu olumlu özellikler sayesinde pek çok kişi tarafından yoğun olarak tüketilmektedir.


Meryem Ana Otu Nedir?

Meryem ana otu veya bir diğer adıyla fatma ana eli otu eski çağlardan beri kullanılan yararlı bir bitkidir. Latince ismi anastatika hierochuntica’dır. Bu bitki Arabistan’da yetiştirilir. Kapalı yumru şeklinde bir ele benzeyen bir görünüme sahiptir. Bu sebeple meryem ana eli otu olarak adlandırılmıştır. Meryem ana otu kuru dal rengindedir. Tarçına benzeyen bir tada sahiptir. Kurumuş bir kök görünümündedir. Ot su içerisinde bekletildiğinde açılır.

Meryem ana otu oldukça yararlı bir şifalı bitkidir. Bu sebeple eski çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meryem ana otu su içerisine atıldığında veya yağmura maruz kaldığında kuru dala benzeyen rengi yeşilleşir, kapalı halde olan bitki açılır ve avuç içine benzeyen bir görünüme kavuşur


Meryem Ana Otunun Yararları Nelerdir?

meryem-ana-otu-1

Meryem ana otu eski çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan bir bitkidir. Meryem ana otunun yararları şu şekilde sıralanabilir:


1. Östrojen takviyesi olarak kullanılması

Meryem ana otu kadınların sıklıkla kullandığı bir bitkidir. Bunun nedeni ise bu otun yüksek oranda östrojen hormonu içermesidir. Özellikle gebelikte ve menopoz dönemlerinde pek çok kadın tarafından östrojen takviyesi olması sebebiyle kullanılan bir bitkidir.


2. Hamile kalmaya yardımcı olması için kullanılması

Meryem ana otu kadınların doğurganlığının artmasına katkı sağlayan bir bitkidir. Hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ovulasyonun arttırılması ve gebe kalmanın kolaylaştırılması için kullanılır.


3. Daha kolay bir doğum için kullanılması

Doğum zamanı yaklaşan kadınların bu süreci daha kolay bir şekilde atlatmasının sağlanması amacıyla meryem ana otu tüketilir. Meryem ana otu sayesinde doğum sancıları azalır, rahim ağzı daha kolay açılır. Bu sayede doğum süreci kolaylaştırılır.


4. Doğumdan sonraki rahim kanamalarının azaltılması için kullanılması

Meryem ana otu kadınlarda kan akışını hızlandırır. Meryem ana otu sayesinde doğum sonrası iyileşme süreci hızlanır. Rahimdeki kanamalar azaltılır ve rahmin tekrar doğum öncesi haline kavuşmasına yardımcı olunur.


5. Cilt yaralarının tedavisinde kullanılması

Meryem ana otu anti bakteriyel özelliktedir. Ayrıca antioksidan bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde ciltte görülen yaraların tedavisinde kullanılır. Demlenen meryem ana otu süzüldükten sonra bir pamuk yardımıyla ciltteki yaraların üzerine uygulanması suretiyle iyileşmeye katkı sağlanır.


6. İdrar kaçırmayla mücadele etmek için kullanılması

Özellikle çocukluk döneminde sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan idrar kaçırmayla mücadele edilmesi için meryem ana otundan yararlanılabilir. Düzenli olarak meryem ana otu çayı tüketilerek idrar kaçırma sorunu ortadan kaldırılabilir.


7. Sperm sayısının arttırılması için kullanılması

Meryem ana otu çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin sıklıkla tükettiği bir bitkidir. Meryem ana otu sayesinde sperm hücrelerinin sayısı ve kalitesi arttırılır.


Meryem Ana Eli Otu Nasıl Kullanılır?

Meryem ana otu kullanım amacına göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Meryem ana otunun kullanım şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Gebe kalmak isteyen kadınlar için meryem ana otu bir sürahi ölçüsündeki su içerisine eklenerek 1 gün boyunca bekletilir. 1 gün bekledikten sonra elde edilen su eşler tarafından her akşam 1 bardak ölçüde tüketilir. Sürahi içerisindeki su tükenene kadar her akşam içilir.

2. Hamilelerin doğum sürecinin kolaylaştırılması için meryem ana otu içilir. Doğum başlamadan önce meryem ana otu bir miktar su içerisinde yarım saat boyunca bekletilir. Ot suyun içerisinde tamamen açılır. Yarım saatten sonra da bir bardak kadar bu sudan içilir. Meryem ana otu sayesinde rahim ağzı daha kolay açılır, doğum sancıları hafifler ve daha kolay bir doğum gerçekleşir.

3. İdrar kaçırma sorununa karşı meryem ana otunun suyu her gün 1 bardak kadar içilir.

4. El, kol, bacak veya yüzdeki ciltte görülen yaraların iyileştirilmesinde meryem ana otu kullanılabilir. Bunun için meryem ana otu su içerisinde bir süre bekletilir. Daha sonra cildin yaralı olan kısmı her akşam bu hazırlanan su içerisinde 5 dakika bekletilerek durulanır. Bu uygulamaya 21 gün boyunca devam edilmesi gerekir.

Benzer Yazılar