Sağlık
40 Yaşından Sonra Gebelik Riskleri ve Belirtileri   07.10.2017

40 yaşından Sonra Gebelik Riskleri ve Belirtileri  

Bir aileye başlamak tahmin edilemez bir olay olabilir ve 40 yaşından sonra gebelik yaşamak bir anne için ekstra zorluklar doğurabilir. Daha yaşlı bir yaşta sağlıklı bir bebek sahibi olmak kesinlikle mümkündür, ancak potansiyel risk ve belirtilerin bazılarını anlamanın yanı sıra, bir bebeğin hayattaki daha sonraki avantajlarından bazılarını anlamanız önemlidir.
 

  40 yaşından Sonra Gebelik Nedir?  

Geçmişte, 40 yaşından sonra gebelik yaşamak, genel olarak toplumsal geleneklerin yanı sıra anneye olan risklerin artması nedeniyle daha seyrekti. Bununla birlikte, son yirmi yılda, 40 yaşın üzerindeki kadınların doğan bebek sayısı önemli ölçüde arttı. Yaşam tarzı değişiklikleri ve kadınlar için mesleki fırsatların yanı sıra, daha ileri tıbbi bilgi ve daha uzun ömürleri olan kadınlar, 20 ila 30'lu yaşlarında ailelerini başlatmakla sınırlı değildir.

Her ne kadar 40 yaş üstü kadınlar için gebelik oranı hala tüm doğumların yaklaşık % 0,1'i olsa da, her yıl önemli miktarda doğum göstermektedir. Kişisel sağlığınıza  bağlı olarak, 40 yaşından sonra hamileliğiniz mükemmel sağlıklı olabilir.
 

40 Yaşından Sonra Nasıl Gebe Kalabilirsiniz ?

Bazı insanların söylediklerine rağmen, mekanizma hala aynı olduğu için 40 yaşından sonra gebe kalmak  imkansız değildir - sağlıklı bir sperm ile canlı bir yumurta döllemesi  Bununla birlikte, kadınlar yaşlandıkça, yumurta arzı azalır ve bir kadın 40 yaşına girdikten sonra doğurganlık hızlarında belirgin bir düşüşe neden olur. Birçok insanın dikkat ettiği başka bir hamilelik kilometre taşı olan 35 yaşından sonra bu düşüşü görmeye başlayabilirsiniz.
      
45 yaşından sonra, intrauterin tohumlama veya in vitro fertilizasyon gibi çeşitli doğurganlık tedavilerinin yardımı olmadan hamile kalmanız neredeyse olanaksızdır. Bununla birlikte, 40'lı yılların ilk birkaç yılında, geleneksel cinsel ilişki hala görülen bir durumdur. 
 

40 Yaşından Sonra Gebelik Şansınız Nedir?
Bahsettiğimiz gibi, 40 yaşından sonra hamile kalma şansınız önemli derecede azalır, çünkü yumurta arzınız giderek azalır, ancak her kadının bedenleri farklıdır ve doğal gebelikler beşinci on yıllık yaşamınız boyunca iyi bir şekilde ortaya çıkabilir.

Her ne kadar farklı çalışmalar başarı oranlarını değiştirse de, kendi yumurtalarını kullanırken 40 yaşındaki kadınların gebelik başarı oranı yaklaşık % 25'tir. 44 yaşına geldiğinde, bu başarı oranı% 2'nin altına düşer. Aynı zamanda düşük yapma riski 40 yaşındaki kadınlar için % 25'ten az, ancak 44 yaşındaki kadınlar için % 50'den fazla olduğunda, yaş ilerledikçe sürekli olarak artmaktadır.

Başarılı bir hamilelik şansını artırmak için en iyi seçenekler, verici yumurta veya gübreleme tedavileridir.
 

40 Yaşından Sonra Gebelik Semptomları

40 yaşından sonra ortaya çıkan gebelik belirtileri düzenli gebeliklere oldukça benzer ve duygusal değişiklikler, baş ağrısı, idrara çıkma, yorgunluk, bulantı, kaçırılmış dönemler, inkontinans, sabah hastalığı, sırt ağrıları ve ihaleyi içerir. Bunlar daha genç bir kadına belirgin gebelik belirtileri olabilse de, hamile kalan birçok yaşlı kadın menopozun başlangıcı ile karşı karşıya kaldıklarını düşünüyor. Bu, hamilelik teşhisinin yapılabileceği bir doktorla doğum öncesi bakım aramalarına engel olabilir.
 

40 Yaşından Sonra Gebelik Riskleri

Gebelik semptomları benzer olabilirken, gestasyonel diyabet, preeklampsi, düşük, plasental sorunlar ve ölü doğum gibi 40 yaşından sonra gebelik için belirgin olarak daha fazla risk vardır. Anne yaşı, vücudun büyümekte olan bir cenini doğru bir şekilde desteklemesi ve uygun besin maddelerini vermesi bakımından büyük bir rol oynamaktadır. Doğum kusurları ve Down Sendromu da daha yaşlı annelerde daha olasıdır. Bütün söylenenlere göre, 40 yaşın üzerindeki annelere halen başarılı ve sağlıklı birçok doğum vardır.
 

40 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları
40 yaşından sonra bebek sahibi olmanın hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Olumsuz yönlerden ve risklerden bazıları zaten açıklanmıştır, ancak avantajlar açısından daha fazla yaşam tecrübesi, artan beyin gücü, finansal istikrar, mesleki memnuniyet ve daha uzun ömür beklentisi vb durumlar değerlendirilmelidir. 

Beyin Gücü - Yaşamın ilerleyen kısımlarında, yaşam deneyiminiz ve bilişsel gelişiminiz sayesinde ebeveynliğin duygusal ağırlığını ve zor kararlarını daha iyi ele alırsınız.

Mesleki Yaşam - Daha sonra bir çocuğu olması, öncelikle mesleki hedeflerinize devam etmenizi ve çocuğun doğumundan sonra istikrarlı bir şekilde kariyer yapmanızı sağlar.

Hayat Beklentisi - Araştırmalar, hayatı boyunca çocuk sahibi olan kadınların daha uzun bir ömür beklentisine sahip olduklarını bulmuştur.

Finansal İstikrar - 4'ten sonra gebelik yaşamanız muhtemelen daha mali açıdan istikrarlı olduğunuz ve çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiğiniz anlamına gelir.
 

UYARI

40 yaşına yaklaştıysanız veya yaşınızı doldurduysanız ve hala doğal olarak hamile kalmak istiyorsanız, başarı fırsatı çok düşüktür , hem anne hem de çocuk için risk daha yüksektir. Doktorların ve doğum öncesi bakımın yardımıyla bunu söylemesi mümkündür. Doktorunuz ayrıca farklı dölleme seçeneklerini sunabilir.

Benzer Yazılar