Sağlık
Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri 26.04.2017

Böbrek taşları acı verici ve rahatsız edici bir tıbbi durum olabilir ve resmi tedaviler olsa da; böbrek taşları için elma sirkesi, nar suyu, ilave hidratasyon, böbrek fasulyesi, magnezyum, karpuz kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli ev ilaçları vardır.

Böbrek taşı ağrısı hiç yaşamamışsanız kendinizi şanslı saymalısınız, ancak böbreklerinizde oluşan bu küçük, sert maden yatakları hafife alınmamalıdır. Böbrek aşırı yoğunlaştığı zaman bu taşlar oluşur ve idrar içindeki minerallerin kristalleşmesini ve birbirine yapışmasını sağlar. Böbrekler düzgün çalışmadığında ya da kurutulduğunda bu duruma neden olabilir. Mineral birikimine (örneğin kalsiyum, struvit, ürik asit ve sistin taşları) bağlı olarak çok sayıda taş türü de vardır. Hangi taş türünün oluştuğunu bilmek, tedavi stratejinizi yönlendirmenize yardımcı olabilir ve hangi yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması gerektiğini önerebilir. Sorun şu ki, bu taşlar üriner sistemin her tarafına taşınabilir ve onu böbrekteki orijinal kaynaktan mesaneye kadar çeşitli şekillerde etkiler. Böbrekte şekillenirken, semptomlar nadiren belirginleşir, ancak bu taşlardan bir tanesi üretere girdiğinde -mesaneyi ve böbreği birbirine bağlayan tüp- semptomlar oldukça belirginleşir.

Böbrek taşının en belirgin etkisi, kaburgaların altındaki boşlukta, sırt ve yandaki keskin bir ağrıdır; ancak, özellikle idrarınızı yaparken dalgalanan kasık ve alt karın ağrısına yayılır. Böbrek taşları sık sık idrara çıkma isteğini tetikler, ancak idrarda bulutlu, pembe, kırmızı veya kahverengi, kötü bir koku eşliğinde, çok az miktarda idrar üretilir ve işlem çoğunlukla ağrılı olur. Böbrek taşları bazı insanlarda bulantıya veya kusmaya da neden olabilir, özellikle taşların oluşumuna neden olan altta yatan bir enfeksiyon varsa. Ne yazık ki, çok fazla resmi tedavi yok ve çoğu doktor yüksek miktarda su içmeyi ve taşı vücudunuzdan atana kadar ağrı kesici ilaç almayı öneriyor.

Böbrek Taşları İçin Evde Yapılabilecek Tedavi Yöntemleri

Daha Fazla Su İçin: Böbrek taşlarının en temel nedenlerinden biri dehidrasyondur. Esasen, vücuda yeterli su olmadığında idrar mineraller ve idrarın genellikle kaldırdığı diğer maddelerle daha yoğunlaşır. Bu mineraller kalsifiye olur ve bağlarlarken, üreterden geçmesi daha zor olan taşlar oluşurlar. Büyük miktarda su içtiğinde, böbrekleri boşaltmaya yardımcı olur ve zaten oluşan bu taşlardan bir kısmını parçalayabilir veya en azından taşları çok daha az ağrılı hale getirebilir.

Nar Suyu: Böbrek taşları için tartışmasız en iyi meyve bazlı çözelti narın kullanımıdır -hem tohumlar hem de meyve suyu-. Bu meyvenin antioksidan ve doğal sıkıcı özellikleri, böbrek taşlarının böbreklere ulaştığında parçalanmasına ve vücudun yüksek oksalat düzeylerini önlemesine yardımcı olabilir. Her gün bir bardak nar suyu içmek, taşların gelişimi için iyi bir önlem olabilir.

Karpuz: İnsanlar sıklıkla karpuzun lezzetli bir yaz atıştırmalığından başka bir şey olmadığını düşünür. Ancak unutulmamalıdır ki; aynı zamanda potasyum dolu sağlık gıda maddeleri böbrek taşlarına karşı savaşta yardımcı olabilir. Potasyum, idrardaki asit düzeylerini düşürmek için ayrılmaz ve bu da bu taşların gelişimini önleyebilir. Ayrıca, karpuz neredeyse tamamen sudan oluşur, bu da hidratasyon için karpuzu mükemmel bir meyve yapar!

Fasulye: Aslında, tüm bakliyatlar, üriner sisteme geçmesine izin vermek yerine, dışkıda kalsiyumu bağlayabilen yüksek düzeyde çözünmez lif içerir. İdrarda daha düşük kalsiyum düzeyleri ile böbrek taşlarının oluşması daha zor olacaktır. Çözünmeyen lif bakımından zengin diğer gıdalar arasında mısır, patlıcan, yeşil, bezelye, soğan ve sarımsak bulunur.

Tuzlu Yiyeceklerden Kaçının: Çoğunuzun bildiği gibi, vücuttaki yüksek tuz seviyeleri su tutulmasına neden olur ve şişkinlik ve ödem oluşturur (vücudun çürük bölümlerinin şişmesi). Bu aynı zamanda suyun böbrekten mesaneye taşınmadığı, böylece idrarın yoğunlaştığı anlamına gelir. Tuzlu yiyecekleri keserek, bu mineral taşlarının gelişmesinden kaçınmak için iyi bir şansınız var.

Magnezyum: Böbrek taşlarından muzdarip insanlar arasındaki ortak özelliklerden biri de magnezyum eksikliğidir. Aslında, araştırmalar, magnezyum takviyeleri alarak böbrek taşı vakalarının %90'ından fazlasının telafi edebildiğini gösteriyor. İçinde en çok magnezyum bulunan gıdaların arasında; ıspanak, fındık, balık, fasulye, avokado, yoğurt ve koyu çikolata yer alır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda kan ve idrar üzerinde alkalinize edici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle de risk altındaysanız, normal dozda elma sirkesi bu durum için mükemmel bir koruyucu önlemdir.

Fesleğen: Bu antik bitkisel ilaç uzun zamandır böbrekler için bir tonik olarak düşünülmüştür ve özellikle mineral birikimi için, bu materyallerin oluşumunun başlarında böbrekten atılmasına yardımcı olduğu için küçük oldukları ve bu nedenle üreterden geçmeleri daha az acı verici olur.

Kepekli Tahıllar: Çözünmeyen liflerin yüksek konsantrasyonlarının en iyi kaynağı, pek çok formda tahıl gevreklerinden gelir. Bu lif sindirim sistemini optimize edebilir, aynı zamanda kalsiyum ile bağlanır ve idrar içine itilen minerallerin miktarını düşürür. Böbrek taşı oluşturan bu minerallerin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Isırgan Otu Yaprağı Çayı: Bu çay türü, pek çok farklı şekilde bir böbrek toniğidir; Sadece böbrek taşlarının büyümesini yavaşlatma, aynı zamanda çözünmesini sağlar ve bu doğal olmayan mineral taş büyümesine neden olabilecek böbrekte herhangi bir enfeksiyon varsa onu temizlemeye de yardımcı olur. Ayrıca idrar çıkışını teşvik eder ve toksinleri, mineralleri vücuttan daha düzenli olarak atarak bu taşların oluşmasını zorlaştırır.

Bahsettiğimiz gibi, ne tür böbrek taşı ile uğraştığınızı bildiğiniz zaman böbrek taşlarını etkili bir şekilde tedavi etmek oldukça kolaydır. Eğer vücudunuzda böbrek taşı oluşumundan şüpheleniyorsanız öncelikle bir doktora danışarak resmi bir tedavi sürecine girmeniz, sağlığınız açısından daha doğru olacaktır. Makalemizde yer alan doğal tedavi yollarını doktorunuza danışarak uygularsanız, daha doğru ve daha tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz.

Gilaburu ve Böbreğe İyi Gelen Gıdalar

Halk arasında gilaburu meyvesi böbrek hastalıklarının ve böbrek taşı sorunlarının doğal yöntemi olarak da bilinir ve kullanılır. Yapılan araştırmalar gilaburunun böbrek taşını doğal olarak eritebildiği ve doğal yoldan atılımını sağladığı yönündedir. Araştırmalar gilaburunun idrar arttırarak böbrek taşını düşürdüğü yönünde değildir. Bazı araştırmalar 10 gün içerisinde 7-8 ml. Olan böbrek taşlarını eritebildiği yönündedir. Ayrıca gilaburunun idrar kanalını genişletmede idrar yapımını kolaylaştırmada sık idrara çıkmalarda idrar zorluğu ve yanmalarda idrar kanal darlığında önemli katkıları olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda C vitamini özelliği olan Gilaburu güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir.

Gilaburu Nedir? Gilaburu Faydaları Nelerdir?

Böbreklere iyi gelen Gıdalar Hangileridir?

Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler

Benzer Yazılar