Sağlık
Diş Taşı (Tartar) Nedir?  Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 16.03.2018


Diş Taşı (Tartar) 

Ağız temizliği çok önemlidir. Diş ve diş etlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız ağız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Dişinizi fırçalarken fırçayı 45 derecelik bir açıyla tutun. Üst dişleri temizlerken ise fırçayı yukarıya doğru tutarak fırçalayın. Sert hareketlerden kaçının. Dişlerinizi sert hareketler ile fırçalarsanız diş minesini zedeleyebilirsiniz. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın.
Doğru diş fırçalarını kullanın. Sert fırçalardan uzak durun. Daha yumuşak naylon fırçaları deneyin. Sert fırçalar hassas diş etlerinin hasar görmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Yuvarlak ya da dikdörtgen formdaki diş fırçalarının arasında ağız yapınıza en uygun olan diş fırçasını seçin.

Misvak kullanmak diş tartarı ve diş taşlarının gelişimine engel olur. İçerdiği flor ile doğal bir diş macunu ve diş fırçası özelliği taşıyan misvak yemeklerden hemen sonra 2-3 dk uygulanarak doğal diş temizliğine yardımcı olur.
Karbonat, tartar tamizlemede çok etkili bir yöntemdir. Bir tutam tuz ve bir çorba kaşığı bikorbonatı karıştırıp, dişler bu karışım ile fırçalandığında tartarlarınyoğun bir şekilde temizlenir.
Diş fırçanızı elma sirkesine batırıp, fırçalamak ve su ile durulamak da tartar oluşumunu engeller.

Ağız temizliği çok önemlidir. Diş ve diş etlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız ağız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Dişinizi fırçalarken fırçayı 45 derecelik bir açıyla tutun. Üst dişleri temizlerken ise fırçayı yukarıya doğru tutarak fırçalayın. Sert hareketlerden kaçının. Dişlerinizi sert hareketler ile fırçalarsanız diş minesini zedeleyebilirsiniz. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Doğru diş fırçalarını kullanın. Sert fırçalardan uzak durun. Daha yumuşak naylon fırçaları deneyin. Sert fırçalar hassas diş etlerinin hasar görmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Yuvarlak ya da dikdörtgen formdaki diş fırçalarının arasında ağız yapınıza en uygun olan diş fırçasını seçin.

Misvak kullanmak diş tartarı ve diş taşlarının gelişimine engel olur. İçerdiği flor ile doğal bir diş macunu ve diş fırçası özelliği taşıyan misvak yemeklerden hemen sonra 2-3 dk uygulanarak doğal diş temizliğine yardımcı olur.

Karbonat, tartar temizlemede çok etkili bir yöntemdir. Bir tutam tuz ve bir çorba kaşığı korbonatı karıştırıp, dişler bu karışım ile fırçalandığında tartarların yoğun bir şekilde temizlenir.

Diş fırçanızı elma sirkesine batırıp, fırçalamak ve su ile durulamak da tartar oluşumunu engeller.
    
Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Diş taşının düzenli olarak dişlerden temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşının temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Diş taşının düzenli olarak temizlenmemesi nedeniyle dişlerle ilgili birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu diş rahatsızlıklarının önüne geçmek için diş taşını düzenli olarak evimizde temizlemeliyiz ya da diş doktoruna giderek de temizlenmesi mümkündür. Diş taşı temizliği şu açılardan önemlidir. Bunlar,
Diş çürüklerini önler. Diş taşı ortaya çıktıktan sonra dişlerin her yüzeyini detaylı bir şekilde fırçalamak çok zorlaşır. Diş fırçalama işleminde karşılaşılan bu sorun nedeniyle diş ipi ve diş fırçası dişin her yerine ulaşamaz ve bazı kısımlar temizlenemez. Temizlenmemiş olan bakterilerin asitleri diş minesini oyarak, diş kaybına neden olmaktadır.
Diş eti hastalıklarını engeller. Diş taşının düzenli olarak temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Özellikle diş eti ve diş arasında ortaya çıkan diş taşları diş eti için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Diş taşının diş ya da diş etinde ortaya çıkması bakterilerin daha çok üremesini ve çoğalmasını kolaylaştırır. Diş eti iltihabı olan jinjivit gibi hastalıklara ortam hazırlamış olur. Diş etinde oluşan bu iltihap ilerler, diş etinin şişmesine, çekilmesine, diş kaybına ya da diş kemiği iltihabına neden olur.

Diş Taşı Temizleme Yöntemleri ;

Diş temizleme işlemi için diş doktoruna gidebilirsiniz ya da evde kendi imkanlarınızla, doğal yöntemlerle diş taşını temizleme imkanına sahip olabilirsiniz. Diş taşı genellikle diş ve diş eti temizliğinin düzenli olarak tam yapılmaması, bu işlemin çok önemsenmemesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Evde kendi imkanlarınızla diş taşını temizleme işlemi için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Evde diş taşı temizlemek için yapmanız gereken uygulamalar şunlardır,

Portakal Kabuğu

Diş taşını evde temizleme yöntemlerinden biri portakal kabuğudur. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak dişlerinizi portakal kabuğu ile ovalamanız gerekmektedir. Dişlerinizi portakal kabuğu ile bir süre ovaladıktan sonra ağzınızı bir gece boyunca yıkamamanız gerekir. Sabah uyandığınız zaman ağzınızı yıkayabilirsiniz. Evde diş taşı temizleme yöntemi ile dişlerinizde oluşan diş taşını, plak oluşumunu ve bakterilerin oluşmasını, dişte birikmesini önleyecektir. Portakal kabuğu ile dişinizi temizlediğinizde aynı zamanda dişleriniz doğal bir şekilde beyazlayacaktır.

Susam Çiğneme

Evde diş taşı temizlemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, susam çiğnemektedir. Bu uygulamayı gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir avuç dolusu susamı çiğnemeniz gerekmektedir. Bu uygulamada önemli olan kısım susamı çiğnemektir, susamı yutmamız gerekir. Susam ağzınızdayken dişlerinizi diş fırçası yardımı ile fırçalayın ardından tükürün. Bu yöntem ile dişlerde bulunan diş taşını kolay bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli Olarak Dişlerinizi Fırçalayın

Diş ve diş eti temizliği için her gün düzenli olarak dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Hem diş taşı oluşumunu engellemek için hem de oluşan diş taşının temizle işleminin ardından tekrara ortaya çıkmaması için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekmektedir.

Karbonat Kullanın

Diş taşının evde temizlenmesi için uygulanacak yöntemlerden biri karbonat kullanımıdır. Diş taşını temizlemek için bir yemek kaşığı karbonata bir tutam tuz eklemeniz gerekmektedir. İlk olarak diş fırçanızı çok az ıslatın ve bu karbonat karışımına sürünüz. Karışımı sürdüğünüz diş fırçası ile dişlerinizi çok bastırmadan, hafif bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Aksi durumda diş ve diş etiniz tahriş olarak, kanamasına neden olabilirsiniz. Karışımı sürerek diş fırçasıyla fırçaladığınız zaman dişlerinizde bulunan diş taşı temizlenecek ve daha temiz dişlere sahip olma imkanınız olacak.

Florürlü Diş Macunu Kullanın

Piyasada diş ve diş eti temizliği için satışı yapılan birçok markanın diş macunu bulunmaktadır. Bu diş macunlarından özellikle florürlü olanları tercih etmenizi diş doktorları önermektedir. Çünkü florür diş minesini daha çok güçlendirmektedir. Florürlü diş macunu aynı zamanda asitli ve şekerli yiyeceklere karşı da tam koruma sağlamaktadır. Florürlü diş macunu diş taşının ortaya çıkmasına neden olan bakterileri yok ederek mineral tabakasını inceltme açısından etkili bir rolü vardır.

İncir

Evde diş taşı temizleme işlemi için ilk olarak tek seferde üç ya da dört tane inciri ağzınıza atın. Ağzınıza attığınız incirleri yavaşça çiğnemeye başlayın, bu yöntem ile sizin tükürük salgınızın miktarı hızla artarak diş taşı ve plak oluşumunu engelleyecektir.

Sert Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler insan vücudu için gerekli mineral ve vitaminlerin belirli bir oranda bulunmasını sağlar, insan vücudu için gerekli olan mineral ve vitaminler olması gereken oranın altına düştüğünde birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Evde diş taşı temizleme yöntemlerinin arasında yemeklerden sonra yenilebilecek olan bir dilim kereviz, havuç ya da elma gibi sert meyve ve sebzelerin çiğnenerek yenmesi sonucunda dişlerde bulunan artıklardan, plaklardan ve diş taşından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sert sebze ve meyvelerin çok çiğneyerek yenmesi aynı zamanda diş etini de kuvvetlendirici bir etki oluşturacaktır. Baharatlı yiyecekleri de tükettiğinizde aynı sonuçla karşılaşırsınız, baharatlı yiyecekler de diş taşının temizlenmesi ve dişlerin güçlenmesi açısından çok faydalı besinlerdir.

Diş Tartarları için Gargara Tarifleri ;

Gargara Tarifi 1

4 yemek kaşığı ayçiçeği tohumu
4 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği
1 litre su
Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın ve bu kabı, su dolu başka bir kaba yerleştirin ve kısık ateşte yarım saat pişirin. Bu karışım ile dişlerinizi her yemekten sonra çalkalayın.

Gargara Tarifi 2

1 çay kaşığı biberiye
1 çy kaşığı nane
1 çay kaşığı lavanta
Bütün malzemeleri karıştırın ve bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı bu karşımdan ekleyin. 15 dakika deminin almasını bekleyin ve sonra süzün. Ağız gargarası olarak kullanın.

Gargara Tarifi 3

2 çay kaşığı şeker
3 damla nane yağı
3/4 çay kaşığı borik asit çözeltisi
4 bardak su
Bir litrelik şişe içine bütün malzemeleri koyun ve iyice çalkalayın. Her gün düzenli olarak gargara yapın.

Gargara Tarifi 4

3 damla tarçın yağı
2 damla karanfil yağı
2 çay kaşığı şeker
3/4 çay kaşığı borik asit çözeltisi
4 bardak su
Bütün malzemeleri bir litrelik şişeye koyun ve iyice çalkalayın. Düzenli aralıklarla gargara yapın.
 

Benzer Yazılar