Sağlık
Disleksi Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır? 01.12.2017

Disleksi Hastalığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ? 

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozuklarından biridir. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Bazıları okul zamanında hızlı konuşabilir.

İnsanlar da onları pek dikkate almazlar. Normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanır. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar. Günümüzde ise disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir. Okul zamanlarında matematik ve fizik derslerini çok severler. Fakat sözel konuları beceremeyebilirler.

 Disleksi olan kişilerin sözel zekaları düşük veya geri değildir. Aksine çok güçlü sözel zekaları vardır. Normal bir insanın hayal gücünün en az 2 katına sahiptirler. Disleksi olan çoğu kişinin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir kitabı anlamak için aynı kitabı 5-6 kere okur. Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir. Albert Enstein ,Walt Disney ,Leonarda Da Vinci ,Bill Gates  gibi ünlü isimler bunlardan bazılarıdır. Disleksi ile ilgili ilk bulgular, 1896 yılında bir İngiliz doktor olan W. Pringle morgan  tarafından elde edildi ve British medical Journey 'da yayımlandı. 

Morgan makalesinde 14 yaşında olan Percy adındaki erkek çocuğunun her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu, yaşıtlarıyla kıyaslandığında oyunlarda hızlı olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmadığını, ancak okuyamadığını belirtiyordu. Bu dönemlerde disleksinin görme sistemiyle ilgili olduğu düşünülüyordu. Çünkü, disleksinin en belirgin özelliklerinden biri harflerin ve kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıydı. Bu bakış açısından yola çıkan bir düşünceyle disleksiyle baş etmek için göz eğitimleri yaptırılıyordu. Daha sonra yapılan çalışmalar ise disleksinin görmeyle ilgili bir bozukluk olmayıp dil sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğunu ortaya koydu. Bugün göz eğitiminin disleksiyle yaşamayı kolaylaştırmadığı da artık kesinlikle kabul gören bir gerçek. Bugünkü bilgilerin ışığında, disleksi, Fonem  adı verilen dil birimlerinin birbirinden farklılıklarının ayırt edilmesi sırasında ortaya konmasıdır.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir ?  • Disleksili çocuklar için genellikle homeopati tedavileri önerilir, fakat bu tür tedavi yöntemlerinin çocuğun ihtiyacına uygun şekilde belirlenmesi gerekir.


 • Homeopati dalında Lycopodium olarak adlandırılan kurtpençesi bitkisi günde üç kez, üç haftalık süreyle kullanılabilir.


 • Çocuğun, beyni güçlendirecek besinler tüketmesi gerekir.


 • Disleksinin tedavisinde kullanılan bitkilerden biri de ginko bilobadır. Bu bitki, beyne giden kan akışını arttırır ve kan dolaşımını düzenler.


 • Çocuğun disleksi hastalığından kaynaklanan öz güven eksikliği, uygun çiçek esansları kullanılarak onarılabilir.

Disleksili çocuklar için, beslenme terapistlerinin önerdiği menüler ve besinler faydalı olabilir. 1998 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre, disleksi olan çocukların birçoğunda çinko eksikliği gözlemlenmiştir.  Bu sonuçtan yola çıkılacak olursa, bazı çocukların çinko takviyesi almaları gerekebilir. Çocuğun doğumu uzun sürdüyse veya doğum çok güç olduysa, kranyal osteopati alanına başvurmak doğru olacaktır. Disleksinin iç kulakta meydana gelen denge bozukluğu nedeniyle ortaya çıktığını belirten uzmanlar da mevcuttur. Disleksi hastası olan çocukların büyük bir bölümünün başlarını hareket ederken kendilerini kötü hissettikleri ve harekete karşı duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Bu durumdan yola çıkarak, disleksinin iç kulakta meydana gelen denge bozuklukları ile ilgili olabileceği sonucuna varabiliriz. Kranyal osteopati ve kayropraktik terapiler ile yapılan tedavilerin, iç kulakta bulunan küçük kemiklere tesir ederek denge bozukluklarını onardığı belirtiliyor.

Disleksi hastası olan çocukların aptal olarak değerlendirilmesi doğru değildir. Diğer insanların kolaylıkla yaptığı bazı davranışları yapmakta güçlük çeken bu çocuklar, akademik olarak yetersiz ve başarısız olabilir. Çocuğun öz güven eksikliğinden kaynaklanabilen bu durumların önlenmesi için, kendisine öz güven aşılanması gerekmektedir. Ayrıca çocuğun yaptığı güzel ve doğru bir davranışın ardından övülmesi ya da takdir edilmesi çok önemli unsurlardır.

Disleksi Hastalığı İçin Evde Neler Yapılabilir? • Çocuk için öncelikle güvenli ve huzurlu bir ev ortamı yaratmak gerekir. Okulda güçlük yaşayan çocuklar, aynı güçlükleri evde de yaşamak istemezler Bundan dolayı sabırlı olmanız ve evde çocuğunuza yapamayacağı görevleri vermemeniz gerekmektedir. Disleksi hastası olan bir çocuğa başaramayacağı bir işin verilmesi büyük bir hata olur. Ayrıca, çocuğunuza göstereceğiniz sevgi ve şefkat, onu rahatlatmaya fazlasıyla yetecektir. Küçük gibi görülen bir şeyi başarsa bile, çocuğun övülmesi ve takdir edilmesi doğru olacaktır.


 • Çocuğun farklı hobilerle uğraşmasına yardımcı olun (pul koleksiyonu gibi). Çocuğun zeka geriliği sorunu olmadığını aklınızdan çıkarmayın, ayrıca kitap okumak, tatile çıkmak, televizyon izlemek ve sinemaya gitmek gibi şeylerden hoşlanabileceğini de unutmayın. Ona yeni bir şeyler öğretirken eğlenceli yöntemler seçmeye özen gösterin. Kitap ya da gazeteyi yüksek sesle okuyun, oyuncakları ve hikayeleri bir hobi haline getirin.


 • Bazı araştırmalara göre disleksi hastası olan çocukların renkli camlarla daha kolay ders çalıştıkları ortaya çıkmıştır. Ders kitapları üzerine renkli bir can koyan çocuğun, yazılanları daha kolay aklında tuttuğu tespit edilmiştir.


 • Disleksi hastası olan çocukların bir kısmı ışığa karşı duyarlı olabilir, bundan dolayı kitap ve defterlerdeki siyah-beyaz renk tonları çocuğu rahatsız edebilir. Disleksi hastası olan bir çocuk üzerinde yapılan araştırmada kitaptaki sayfalar boyanmış ve kitabı tekrar okuyan çocuk kelimeleri daha rahat ayırt edebildiğini ifade etmiştir.


 • Disleksi hastası olan çocuğun hayatını kolaylaştırmak için elden ne geliyorsa yapılmalıdır. Örneğin; çocuk sağ ve sol yönleri ayırt edemiyorsa, sağ eline mavi sol eline ise yeşil bir bileklik takabilirsiniz.


 • Çocuğa fazla uzun olmayan şarkılar ve şiirler öğretin. Şarkı ve şiirlerdeki sözler, çocuğun hatırlaması gereken uyarıları içeriyor olabilir.


 • Disleksi hastası bir çocuğa sık sık hikaye okumak da iyi gelecektir. Bunun yanında çocuğun ders çalışırken kısa aralıklarla mola vermesi de önemlidir. Çünkü okuduğu bir konuyu ya da anlattığınız bir hikayeyi canlandırması biraz zor olabilir.

Disleksi, tedavi edilecek hastalıklar arasında yer almaz. Disleksinin erken teşhis edilmesi ve bu konuyla ilgili önlemlerin alınması çocuğun daha rahat bir yaşam sürmesini sağlar. Disleksi hastası olan çocuklar, kişilik özelliklerine de bağlı olmak üzere ev ve okul ortamına ayak uydurmaya çalışırlar. Bu tür çocukların stres ve sıkıntıdan mümkün olduğu kadar uzak tutulması gerekir.
 

Benzer Yazılar