Sağlık
Doğum Sonrası Depresyonu ve Tedavisi 04.06.2017

Doğum, mucizevi bir yaşamın parçasıdır, ancak doğum sonrası depresyon, yeni anne-babaların sağlığının yanı sıra çocuğun sağlığı ve gelişimi üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Postpartum depresyonun yanı sıra semptomlar ve olası ilaçlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar tedbirli ve tedavi hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Bir çocuğa sahip olmak, kişinin hayatında inanılmaz bir olaydır ve sorumlulukların, streslerin, sevinçlerin ve zorlukların tamamen yeni bir bölümünü temsil eder. Maalesef, gebeden yeni anneye geçiş, postpartum depresyon olarak genellikle ortaya çıkabilen duygusal ve hormonal kaymalar eşliğinde yoğun olabilir. Uzmanlar, doğum sonrası depresyondan muzdarip olan annelerin yüzdesinin % 60 kadar yüksek olabileceğini, ancak şiddetli vakaların ya da doğum sonrası psikoz halinde olan annelerin çok daha nadir olduğunu önermektedir. Doğum sonu depresyonun birincil semptomları, suçluluk duygusu, yalnızlık, üzüntü, tükenme, hayal kırıklığı ve hatta çocuğunuza bakma konusundaki ilgi eksikliği gibi psikolojik özellikler taşır. Kaygı ve stres de yaygındır; Doğum sonrası depresyon düzenli depresyona çok benzemekle birlikte doğum eylemiyle bağlantılı olan zamanlama ve süredir.

Bu aynı zamanda yalnızca annelerin yaşadığı bir durum değildir. Babalar ayrıca doğum sonrası depresyona maruz kalabilir ve çalışmalar, yeni ataların % 25'inde postpartum depresyon semptomu yaşadıklarını göstermiştir. Bu nedenle, babadaki hormonal düzeyler, doğumdan sonraki kadınlarda olduğu gibi önemli ölçüde değişmediğinden doğum sonrası depresyona neden olan kesin kimyasal yolları çevreleyen gizemli bir çok şey vardır. Bu tür bir depresyonun gelişimi için, düşük sosyal destek,  sigara, evlilik dışı durum ve ailede depresyon öyküsü gibi birçok risk faktörü vardır. Neyse ki, doğum sonrası depresyonu engelleyebilecek, sizin ve çocuğunuz için mutlu bir hayat sürmenizi sağlayacak birtakım kanıtlanmış telafiler ve önleyici yöntemler de vardır.

Postpartum Depresyon İçin Çözümler

B Vitaminleri: Vücudumuzda sağlığımızı artırabilir veya olumsuz yönde etkileyebilecek birçok farklı kimyasal işlem vardır. Fazla homosisteinin üretilmesi, örneğin, iltihaplı ve duygudurumun istikrarsızlığına neden olabilir. Tek karbon çevrimiyle homosisteinin geri dönüştürülmesi, vücut zamanını ve enerjisini kurtarabilir ve bu geri dönüşüm, uygun vitamin düzeyleri, özellikle B6 vitamini, B9 vitamini ve B12 vitamini tarafından kolaylaştırılır. Bu vitaminler, yiyeceklerinizde erişilebilen besin maddelerini kullanmanıza da yardımcı olabilir, böylece sağlık ve sağlıklı yaşamı daha da teşvik eder.

Balık Yağı: Birçok çalışma, vücuttaki omega-3 yağ asitlerinin seviyelerini ruh hali istikrarı ve bilişsel etkinlikle ilişkilendirmiştir. Balık yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve sinir sisteminin aktivitesini kontrol altına almaya ve oksidatif stresin azalmasına yardımcı olarak, duygudurum kararsızlığı ve kaygı düzeyine katkıda bulunabilir.

Meditasyon: Kronik stres ya da depresyondan rahatsız olan bir zihin ele alınması çok zor olabilir, ancak zihninizi boşaltmanın ve hormonlarınızı herhangi bir ilaç almadan yeniden hizalamanın yolları vardır. Binlerce yıldır stres hormonlarını azaltmak ve zihin-beden bağlantısını geliştirmek için meditasyon devreye sokuldu. Postpartum depresyon, beyinlerimiz ve bedenlerimiz arasında gerçekten bağlantılı olduğumuz nihai örneklerden biridir; bu nedenle, bir veya iki ay sonra depresyonun acısını hissediyorsanız, meditasyon sizin için iyi bir seçim olabilir.

Zerdeçal: Zerdeçal zengin antioksidan içeriği, bu popüler baharatı  doğum sonrası depresyonu önemli kılan şeydir. Bu baharatın aktif maddesi olan curcumin, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle iyi bilinir, bu yüzden çok önemlidir. Yüksek düzeyde inflamasyon, duygudurum kararsızlığı ve depresif belirtilere neden olabilir, bu nedenle sisteminizi temizler ve zerdeçal ile oksidatif stresini azaltmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yoğurt: Her zaman bu konuda düşünmemize rağmen bağışıklık sisteminin işleyişinin % 50'den fazlası bağırsaklarda gerçekleşir. Bu, ruh hali ve hormon seviyeleri de dahil olmak üzere vücudun her yerinde dallara neden olabilir. Midenizde bir şey yanlışsa, doğum sonrası depresyon belirtilerine kesinlikle katkıda bulunabilir. Sindirimi optimize etmek ve bağırsakta bakteri seviyelerini dengelemek için diyetinize yoğurt eklenmelidir.

Egzersiz: Hormonlarınız düzgün bir şekilde dengelenmediğinde, kötü bir depresyon ve endişe döngüsüne dönüşmek kolaydır. Doğum sonu depresyon hala oldukça bilinmeyen bir durumdur ancak "bebek mavisi" için ortak bir  ilaçtır. Bu, daha aktif bir metabolizma, toksinlerin salınımı ve ruh hali ve tutumunu artıracak bir sel veya serotonin ve diğer yararlı hormonları uyaracaktır.

Güçlendirilmiş Hububat: Beyindeki duygudurum, kaygı seviyeleri ve depresyonu etkileyen en önemli nörotransmitterlerden biri serotonindir.  Ancak bu, demir ve niasin de dahil olmak üzere uygun mineraller olmadan beyinde üretilemez. Doğum sonrası depresyondan muzdarip olmanız durumunda serotonin düzeyinizi arttırmanız gerekir; bu da bu minerallerden zengin gıdaları tüketme anlamına gelir. Güçlendirilmiş tahıllar her iki bileşiğin de yüksek düzeylerine sahiptir, bu nedenle günlük kahvaltı rejimine eklenmelidir.

D vitamini: Kalsiyum ve D vitamini birbirine benzemez; çünkü vücudun kalsiyumu doğru bir şekilde kullanması için D vitamini gerekir. Çalışmalar, yüksek kalsiyum düzeylerinin postpartum depresyon insidans oranları ile eşit olduğunu gösterir. Bu nedenle, D vitamini ile takviye edilmiş süt tüketilmesi önemlidir ya da dışarı çıkıp cildinizin güneş ışığı yardımıyla D vitamini üretmesine izin verebilirsiniz.

John's Wort: Postpartum depresyon (ve diğer depresyon biçimleri) için efsanevi bitkisel ilaçlar, beyinde serotonin üretimini doğrudan uyaran bazı kimyasal bileşikler içeren St. John's Wort'dur.  Bu acı veren ebeveyn koşulu ile bağlantılı olan yalnızlık ve depresyon duygularını etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.

Postpartum depresyon , genellikle zamanla kaybolur ve bu doğal tedavilerle hafifletilebilirken, şiddetli vakalar doğum sonrası psikoza dönüşebilir ve hatta bebeklik yaşına neden olabilir. Postpartum depresyondan dolayı bunalmış hissediyorsanız ve kendinize veya başkalarına zarar vermeyi düşünüyorsanız derhal bir tıbbi veya psikolojik profesyonelle konuşmalısınız.

Benzer Yazılar