Sağlık
Düşünmek, Erken Yaşlanmaya Sebep mi Oluyor ? 04.08.2017

Her yıl geçtikçe, biraz daha yaşlı ve biraz daha gösterişli oluyoruz. Fakat gri kıllara ve daha fazla kırışıklığa giden yolunuz sizi düşündüyüyor. Düşünceler sizi daha hızlı yaşlandırıyor mu? Bir bilim adamı ve psikologunun yeni kitabında önermeleri bu yönde gelişti.

Telomer ve yaşlanma (Telomer : ökaryotik doğrusal kromozomların uçlarında bulunan, herhangi bir gen kodlamayan, özelleşmiş heterokromatin yapılarıdır.)

Şimdi, burada bir büyü veya zihin kontrolü yok. Bunun yerine yazarlar, olumsuz düşünce kalıplarının telomer üzerinde olabilecek olumsuz etkilerine işaret ediyor.

Telomerleri daha önce duymamış olsanız da yaşlanma sürecinin ayrılmaz bir parçasıdırlar. Telomerler, kromozomların ucunda DNA parçacıklarıdır ve kromozomları birbirine yıpranmasını veya zarar görmesini önleyerek hücre işlev bozukluğuna neden olabilir.

Her hücre bölünürken, telomerleri daha kısa sürer. Sonunda, telomerler artık bölmek için kısaldığında, hücre genellikle devre dışı kalır veya ölür. Bu her zaman bedenimizde olur ve ilginç bir şekilde kendi yaşlanmamızla bağlantılıdır; Telomerlerin uzunluğu, bir hücrenin ne zaman ölmesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olur.

Görünüşe göre telomerlerin doğrusal olarak işlev görmesi gerekiyor: Telomerler aslında uzatılabilir. Telomerler uzarsa, yaşlanma yavaşlayabilir veya tersine çevrilebilir demektir. Vücudunuzdaki zamanı geriye döndürebilirsiniz. Ama her zaman bir yin ve bir yang var. Telomeralarımızı uzatacak şeyleri yapabilirsek,   bazı hareketlerin de onları kısaltabileceği anlamına gelir.

Ve düşüncelerimizin içerisine giriyor. Bilim adamları, bazı olumsuz düşünce kalıplarının telomerleri kısaltarak hücrelerin daha yaşlanmasına ve daha önce ölebilmesine yol açarak hastalık riskini ve nihayetinde ölümünü yakınlaştırabileceğini  buldu.

Yaşlanmaya Neden Olabilecek Düşünce Kalıpları

Öyleyse, düşünceler sizi daha hızlı yaşlandırıyor mu? Özellikle, ne tür düşünceler kısaltılmış telomerle bağlantılıdır?

Akıl Almaz Düşmanlık

Sıklıkla öfkeliysen, başkalarına güvenmiyorsan ve herkesin sizi ele geçirdiğini düşünüyorsan, muhtemelen kinayen düşman olur. Öfkeli ve düşman olan kişilerin kardiyovasküler hastalıkları olma ihtimali daha yüksektir ve telomerlerinin ömrünü kısaltır.

434 erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma,  düşman olan erkeklerin kısa telomer ve telomeraz etkinliğinin yüksek seviyede olduğunu gösterdi. Telomeraz, telomerlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir enzimdir. Araştırmacılar telomeraz aktivitesinin bu insanlarda daha yüksek olduğunu, çünkü telomerlerin öfkesini ve düşmanlığını telafi etmeye çalıştıklarını ileri sürdü.

Karamsarlık

Bardağın  her zaman yarısı boş mu? Telomerlerin uzunluğunu sabote edebilirsiniz. 35 yetişkinin küçük bir çalışması, gelecek için daha olumsuz beklentilere sahip olanların aslında daha iyimser ve akranlarına göre daha kısa telomerleri olduğunu buldu. 1.010 erkek üzerinde yapılan daha geniş bir araştırma, daha kötümser tutumları olanların, herhangi bir sağlık sorununun düzeltilmesinden sonra bile telomer uzunluklarının daha kısa olduğunu tespit ettiler. 

Ruminasyon

Sağlıklı düşünme, aynı hataları yapmamızı sağlamak için gerekli olsa da, birazcık düşünen ile daha sonra ilerleyen ve tekrarlayan düşünceler arasında bir fark var. İkincisi sonuç çıkarmadığından kendinizi aynı şeyleri düşünmeye ve vurgulamaya başlarsınız.

Yazarların yaptığı çalışmaların birinde, sağlıklı kadın bakıcıların stresli olaylara ne kadar uzun sürdükleri o kadar uzun süre, hücrelerinde sahip oldukları telomeraz o kadar az olurdu. Muhtemelen bunun nedeni, bir şeyi tekrar canlandırdığınızda, bundan daha fazla stres hissediyorsunuzdur. Kronik stresin vücudunuza aşırı derecede zarar verdiğini, beyninizi etkilediğini, hastalık riskinizi artırdığını ve bağışıklık sisteminizin savunmalarını düşürdüğünü zaten biliyoruz. Şimdi de yaşlanmayı hızlandırdığını biliyoruz.

Bastırma

Telomerlerin daha çabuk yaşlanmasına neden olan bir diğer düşünce kalıbı, düşüncelerinizi bastırmaktır. Karşılıksız görünebilir; Eğer çok fazla tetikleyici zararlıysa, stresli bir olayı bastırmamak iyi bir şey mi olmalı? Çok hızlı değil. Zihnin dışına itilmeye çalışmak için gereken enerji ve stres vücuda da yük yükleyecektir.

Bir problemle uğraşmak yerine, denemelisin ve yokmuş gibi davranırsanız, zihin ve bedeniniz bunun gerçekleşmesi için inanılmaz bir zaman harcıyor ve daha fazla stres yaratıyor. Döngü asla bitmiyor.  Ve küçük bir çalışma, olumsuz düşüncelerden ve duygularından kaçınmanın telomerlerin daha kısa olmasına yol açtığını bulmuştur.

Düzenli İş Sırası

Son olarak, yaptığınıza tam olarak dikkat etmek, telomereleri kısaltabilir. Yaklaşık 250 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, en üst düzey zihin dolaşımına sahip olan kişilerin hayatlarında ne kadar stres yaşasa da, diğerlerinden önemli ölçüde daha kısa telomeralara sahip olduklarını keşfetti.

Bunun nedeni, dikkatli bir şekilde  bir şeylerle uğraşmadığınız zaman, dikkatli olduğunuz zamanlarda olduğu gibi ayarlanmadığınızdan ve mutlu olmadığınızdan kaynaklanabilir. Vücudumuzun düşüncelerimizden dolayı enerjimizi  ne kadar emdiği inanılmaz. Düşüncelerinizin sürekli olarak olumsuz şeylere dolaştığını görürseniz kendinize çeki düzen verip işlerinizi sırasıyla tam oarak kafanızda bitirmeniz gerekmektedir.

Benzer Yazılar