Sağlık
Egzama İçin Doğal Tedavi Yöntemleri 27.06.2017

Cildiniz kırmızı, kuru, pullu ve aşırı derecede kaşıntılı mı? Ciltteki egzamanın 30 milyondan fazla insanı etkilediğine inanılıyor. Egzama nedir? Aslında, egzama tek bir koşul değildir; Aslında atopik dermatit, kontakt dermatit, dishidrotik egzema, el egzaması, nörodermatit, nummular egzema ve staz dermatitini içeren bir grup deri koşuludur.  

Yatıştırıcı, doğal egzama tedavisi bulmak,  bu sinir bozucu rahatsızlıktan muzdarip kişiler için yaşamı değiştirebilir. Egzamada genellikle ilk kez çok küçük yaştaki çocuklarda, olguların yüzde 65'inin bebeklerin ilk doğum gününe geçmeden önce ortaya çıktığı ve bu kişilerin yüzde 90'ının ilk vakaları 5 yaşına gelene kadar sahip oldukları bulgusu ile ortaya çıkmaktadır. Daha da önemlisi, çocuklarda egzamanın gittikçe yaygınlaşmasıdır.  

Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'ndeki Pediatri Bölümü tarafından yürütülen bir araştırmada, Kafkas çocuklarının yüzde 39'unun 3 yaşına kadar egzama geliştiğini tespit ettiler.  İlginçtir ki,  aynı araştırmada evde bir köpeği olan çocukların da herhangi bir yaşta egzama geliştirme olasılıkları önemli ölçüde düşüktür.   

Başlangıçtaki egzama salgınları bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülmesine rağmen, herhangi bir zamanda başlangıç ​​gerçekleşebilir. Egzama başlığına giren cilt koşullarının çoğunluğu kronik olmakla birlikte, kontak dermatitinin ve el egzamasının allerjenlere veya kimyasallara maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan akut nitelikte olabileceğini unutmamak önemlidir.

Birçok kişi için, bir anda ciltte gelişen alevlenmelerin ciddiyeti olgunlukla azalacak ve bazıları tamamen büyümeye devam edebilecektir. Bununla birlikte, egzama gelişebilir ve hayat  süresi boyunca geçecektir. Egzamanızı nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin ve alevlenmeye neden olan tetikleyicileri tüketmeyi bırakın.

Egzamanın nedeni ile ilgili net bir cevap yokken, tanımlanmış bir tedavi mevcut olmadığı halde, egzama için etkili doğal tedaviler, evde ilaçlar ve uçucu yağlar var; bunlar patlama önlemek ve bir salgın sırasında rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Egzamanın genellikle uyku düzenini bozan utanç verici, stresli ve sinir bozucu bir durum olduğunu anlamak önemlidir. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olması için bir egzama tedavisi bulmak bir öncelik olmalıdır.

Egzama Risk Faktörleri, Sebepleri ve Belirtileri

Nitekim, egzama ile ilişkili çeşitli sebepler ve risk faktörleri vardır. Ve egzama semptomları, etkilenenler arasında çok farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Tek bir egzama nedeni bulunmamakla birlikte, başlangıca ve alevlenmeye neden olan bazı ortak nedenler vardır. Buna ek olarak, çok çeşitli risk faktörleri tespit edilmiştir.

Egzamanın Risk Faktörleri • Egzama, saman nezlesi veya astımın genetik yatkınlığı veya aile öyküsü


 • Genç yaş


 • Sağlık çalışanı


 • DEHB


 • Kuru bir iklimde yaşamak


 • Beslenme yetersizliği


 • Ergen obezitesi, daha sonra egzama vakaları


 • Gebelik sırasında düşük D vitamini seviyeleri, yaşamın ilk yılında egzama geliştirme riskini artırabilir.

Egzamanın Nedenleri

Şu ana kadar tıp camiası, egzamanın nihai bir nedenini belirleyememiştir. Bazıları için, beslenme yetersizliği nedeniyle ortaya çıkabilirken, başkaları için önce bir alerjen nedeniyle ortaya çıkabilir. Egzamanın yaygın olarak kabul gören nedenleri şunlardır: • Kuru ciltler ve hassas ciltler çatlaklara neden olur.


 • İmmun sistem disfonksiyonu


 • Çevre koşulları


 • Cildi etkileyen gen değişimi


 • Gıdalar, güzellik ürünleri, çamaşır deterjanları veya diğer kimyasal maddeler için alerjiler


 • Kronik stres


 • Sıcaklık değişiklikleri


 • Egzama Belirtileri

Birçoğu semptomların azalması ve yaşları arttıkça daha az alevlenme yaşarken bazıları erişkinlikte egzama semptomlarını yaşamaya devam edecektir. Semptomlar hafif ila ağır arasında değişebilir ve bir salgından diğerine dönüşebilir. Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır: • Sıvı sızdırıp kabuğu geliştirebilen küçük, yükseltilmiş çıkıntıların görünüşü


 • Çatlamış kalın, kuru, pullu cilt


 • El, ayak, ayak bilekleri, bilekler, boyun, üst göğüs, göz kapakları, cilt katlamaları ve bebeklerin yüzü ve kafa derisinde kırmızı, kahverengi veya grimsi lekeler


 • Şişmiş ve  hassas cilt


 • Yoğun kaşıntıya neden olan, genellikle uyku düzenini bozan tekrarlayan bir döküntü.

Egzama Tedavisi için 13 Tedavi Yöntemi

Egzama için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, alevlenme esnasında rahatlama sağlayabilen ve başlangıcını engelleyen bazı egzama tedavisi seçenekleri bulunur.

1. Işık Terapisi / Fototerapi

Ulusal Egzama Derneğine göre, fototerapi iltihabı sakinleştirmeye yardımcı olur, kaşıntıyı azaltır, D vitamini üretimini arttırır ve ciltte bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.   Güneşte günde 10-15 dk boyunca cildinizi maruz bıraktığınız takdirde cilt derinizde yenilenme ve iltihabı yok etme etkisini göreceksiniz.

2. D vitamini

Güneşe olan artan maruz kalmanın yanı sıra morina karaciğeri yağı, sardalya, somon, yumurta ve çiğ süt gibi D vitamini açısından zengin gıdalar ilave etmek, çocuklarda ve ergenlerde egzamayı önlemeye yardımcı olabilir. İdeal olarak, bir patlama esnasında günlük 2.000-5.000 IU güneş ışığı alırsanız; Güneş maruziyetiniz düşükse, alımınızı yüksek kaliteli bir takviyeyle artırmayı düşünün. Ön araştırmalar , gebelik sırasında ve çocukluk döneminde düşük D vitamini seviyelerinin egzama geliştirme riskini artırabildiğini göstermektedir.

3. Nemlendirin

Kuru cilt hem bir nedendir ve semptom olduğundan, etkilenen alanları günde en az iki kez nemlendirmek zorunludur. Hindistan cevizi yağı egzama hastaları için mükemmel nemlendiricidir. Bu egzama tedavisi antibakteriyel ve anti-fungal, antimikrobiyal özelliklere sahip olup rahatlatıcı bir rahatlama sağlar ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

4. Zihninizi Boşaltın, Sakin olun

Harvard Tıp Fakültesi'ne göre, egzama da dahil olmak üzere bazı cilt koşullarının psikolojik bir bileşeni var olduğu kanıtlanmıştır. Bu dinamiklere psikodermatoloji denir. Araştırmacılar, hipnoz, dikkatlilik meditasyonu, ilerleyici kas ilişkisi, odaklanmış solunum, bilişsel davranış terapisi ve konuşma terapisinin yalnızca bir parlama esnasında rahatlama sağlamayacağını değil, iyileşmeyi hızlandıracağını ve gelecekteki alevlenmeleri önleyebileceğini bulmuştur.        

5.  Deniz ve Tuz Banyoları

Deniz, şifa verici güçleri ile biliniyor ve araştırmacılar,  Deniz suyundan tuz alıp banyo yapmanın cilt nemi, gelişmiş cilt bariyeri fonksiyonu, azalmış iltihaplanma ve rahatlamış kızarıklık ve pürüzlülüğü geliştirdiğini keşfetti.   Yüksek ve düşük sıcaklıklara maruz kaldıklarında egzama parlaması patlayabilir, banyo suyu soğuğu önlemek için yeterince sıcak olmalıdır. Deriyi kuru ovmayınız; Yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın.

6. Serin, Islak Sıkıştırır

Serin ve ıslak bir sıkıştırma uygulanması egzamalı bazı kişiler için kaşıntıyı hafifletir. Küçük çocuklar için, nemlendirme rahat kıyafetler geceleyin kaşıntıdan kurtulabilir; Bununla birlikte, egzama sızdıran kabarcıklara dönüşürse, ıslak kompres enfeksiyon riskini artırabilir ve kullanılmamalıdır.

7. Kaşıntı Krem Uygulayın

Yoğun kaşıntı, genellikle egzama patlamasının en mutsuz parçasıdır. Shea yağı, hindistancevizi yağı, çiğ bal ve uçucu yağları içeren, çok gerekli bir rahatlama sağlamak için doğal bir ev yapımı egzama kremi kullanmayı deneyin.

8. Meyan Ekmeği

Topraksı olarak kullanılan meyan kökü özütü, sınırlı egzama denemelerinde kaşıntıyı azaltmak için vaat ediyor. En iyi sonuç için hindistancevizi yağına veya ev yapımı kaşıntı kremlerine birkaç damla ekleyin.  

9. Omega-3 Yağ Asitleri

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, balıkların 9 aylıkken küçük çocukların diyetine dahil edilmesi ve haftalık olarak balık yenilmesi durumunda ekzema geliştirme riski önemli ölçüde azaldığını buldu.   Egzamayı önlemek için Omega 3'lü gıdalar da dahil olmak üzere düşünülmelidir. Bir patlama esnasında bu gıdalar, bağışıklık sistemi işlevini hızlandıracak ve iyileşmeyi hızlandıracak harika bir egzama tedavisidir.

10. Probiyotikler

Araştırmalar, probiyotiklerin bebeklerde egzamanın önlenmesine ve alevlerin şiddetinin azalmasına yardımcı olabilir olduğunu göstermiştir. Aslında, gebelik sırasında ve emzirirken probiyotik alan anneler, egzamanın çocuklarında gelişmesini önleyebilir. Egzama salgını sırasında ve gelecekteki alevlenmeleri önlemek için günde 24-100 milyar organizmanın yüksek kaliteli probiyotik desteğini almak düşünülmelidir.

11. Lavanta Esansiyel Yağı

Ağır kaşıntıya ek olarak, egzama yaygın olarak kaygı, depresyon, hayal kırıklığı ve zayıf uykuya neden olur. Lavanta uçucu yağ, kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olan bu yaygın belirtileri azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir egzama tedavisidir. 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya badem yağına 10 damla ekleyin ve hafifçe cilde sürtün.

12. E Vitamini

400 IU E vitamini almak iltihaplanmayı azaltarak iyileşmeyi hızlandırabilir. Ek olarak, E vitamininin tropikal uygulanması, kaşıntının hafifletilmesine ve yara izine karşı önlem almasına yardımcı olabilir.

13. Cadı Fındığı ,Yağı

Alevlenme sırasında döküntü sızmaya başlarsa, cadı fındığı yağı  uygulamak, antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı iyileşmeyi sağlayabilir. Araştırmalar, cadı fındığı ve fosfatidilkolin içeren bir kremin, çift kör bir çalışmada hidrokortizon kadar etkili olabileceğini gösterdi.  Salgın sırasında, bu egzama tedavisini doğrudan pamuklu bir pedle döküntü üzerine hafifçe dokundurun. Daha fazla kuruluğa neden olmak istemediğinizden alkolsüz bir cadı fındığı kullandığınızdan emin olun.

Benzer Yazılar