Sağlık
Fast-Food Ürünlerinin Sağlık Üzerinde Olumsuz Etkileri 08.09.2016

Son zamanlarda hayatımıza giren hazır yiyecekler ve hazır yaşam isteği olan fast food alışkanlığı, artık hayatımıza yerleşen bir kültür olmaya başladı. Özellikle gençleri etkisine alan hazır ve hızlı yeme alışkanlığı tüm hayatı etkisi altına alıyor. Fast food yani “ayaküstü beslenme” gittikçe yerleşik bir kültür halini alıyor. Fast food ürünler yeme, içmenin yanı sıra her şeyi hızlı yaşama isteğini beraberinde getiriyor. Amerika’da ortaya çıkan bu ürünler dünyaya yayılmış durumda ve ülkemizde de bir ithal yemek kültürü olma yolunda ilerliyor. Yemesi kolay ve lezzetli olan bu hazır yiyecek ve içecek ürünlerinin sağlığa etkisi tartışılıyor.

Fast food alışkanlığıyla ev yemeklerinden daha çok hazır yiyecekler tüketilirken, bu da sağlıklı beslenmeden uzaklaşmamıza neden oluyor. Hazır ürünlerle birlikte alınan enerji miktarı artışın üstüne bir de hareketsiz kalınca doğal olarak kilolarda artış meydana geliyor ve obezitenin gün geçtikçe özellikle de gençler arasında çok fazla yayıldığı görülmektedir. Hızla tüketilen bu besinler tokluk hissetmemize zaman vermeden bitirildiği için olması gerekenden daha fazla tüketime neden olmaktadır. Bu durumda da enerji içeriği zaten yüksek olan bu besinlerden miktar olarak da daha fazla yenmesine sebep olmakta, kiloların hızla alınmasına neden olmaktadır.

Hızlı hazırlanan bu ürünler pişirme hatalarına da maruz kalarak nitrozamin dediğimiz kanserojen maddelerinde oluşumuna neden olmakta bu da sağlığımızı ciddi oranda riske atmaktadır. Ayrıca hazır yiyecekleri posa içeriği düşüktür. Yetersiz posa alımı kolon,rektum kanser riskini arttıran faktörlerdendir.

Benzer Yazılar