Sağlık
Hamilelikte Baş Ağrısı 19.08.2017

Birçok kadın için gebelik sırasında baş ağrısı kaçınılması zordur ve gebeliğin stresini ve zorluklarını daha da belirginleştirebilir. Bu baş ağrısı, küçük can sıkıntısı olabilir veya  zayıflama gösterebilir. Bazı kadınlar dönem boyunca bu baş ağrılarından yakınıyor; diğerleri baş ağrılarının birinci ve üçüncü trimesterde daha sık olduğu görüşündedir.      

Açıkçası, bu durumda bir miktar değişkenlik vardır , ancak pek çok kadın hamilelik sırasında baş ağrısı yaşadığından, konuyla ilgili epeyce anekdot kanıtı ve araştırması vardır. Gebe kalırsanız veya gelecekte bir çocuğunuz olması istendiğinde, bu durumun nedenlerini, ayrıca potansiyel tedavileri ve evde ilaçları anlamanız önemlidir.                    

Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Gebelikte birçok baş ağrısı nedeni vardır, ancak en çok bilinenler, zayıf vücut duruşları, dengesiz hormonlar, kan hacmindeki değişiklikler ve uyku eksikliği şeklindedir.

Hormonal Değişiklikler: Gebelik sırasında, vücudunuz metabolizma, duygudurum ve bedensel süreçlerinizi birçok açıdan değiştirebilecek bir dizi hormon deneyimi  yaşar. Vücut hormon seviyelerini dengelemeye çalıştığı için baş ağrılarında da artışa neden olabilir. Örneğin, vücudun başta ilk trimesterde progesteron akışı kafanızdaki ve rahimdeki kan damarlarının rahatlamasına neden olabilir. Dolayısıyla, kan o alanı doldurmak için içeri girdiğinde, akut bir baş ağrısına neden olabilir.            

Postür Sorunları: Vücudunuz hamilelik sırasında değiştikçe, sırtınız, boynunuz, omurganız, başınız ve omuzlarınıza baskı uygulayabilmeniz için kaçınılmaz olarak duruşunuz etkilenir. Duruştaki bu hafif değişiklikler bile kas gerginliğine neden olabilir, bu da bir baş ağrısı oluşturabilir.           

Kan Hacmi: Yukarıda belirtildiği gibi, hormonlar, bazı hormonların hipertansiyonda rahatlatıcı etkiye sahip olması nedeniyle kan hacminde değişikliğe neden olabilir. Düşen ve yükselen kan basıncındaki değişiklikler, başa çıkmak zor olabilecek hızlı ve acı veren baş ağrılarına neden olabilir.

Sinüs Tıkanıklığı: Bağışıklık sistemi gebelik sırasında zayıf olabilir, çünkü vücudunuz sağlıklı bir fetüsü geliştirmek için çok fazla kaynak ayırmaktadır. Bu, sinüs enfeksiyonları ve diğer yaygın hastalıklardan muzdarip olmasını kolaylaştırabilir ve bu da sinüs boşluklarındaki basıncı artırabilir ve baş ağrılarına neden olabilir.   

Uyku Kalitesi: Hamileyken rahatsız olabileceğiniz ya da pozisyonları sıklıkla değiştirmeniz gerekebileceğinden, tam bir gece uykusu elde etmek zor olabilir. Uyku eksikliği yorgunluğa neden olabilir ve gebelik sırasında baş ağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Preeklampsi: Bu, kadınları etkileyebilecek ve sağlıklı bir gebelik için tehdit oluşturabilecek ciddi bir yüksek tansiyon durumudur. Baş ağrısı, bu durumun en belirgin semptomudur. Baş ağrısı ev ilaçlarına veya temel ilaçlara cevap vermezse, doktorunuza danışın.     

Uyku Kalitesi: Hamileyken rahatsız olabileceğiniz ya da pozisyonları sıklıkla değiştirmeniz gerekebileceğinden, tam bir gece uykusu elde etmek zor olabilir. Uyku eksikliği yorgunluğa neden olabilir ve gebelik sırasında baş ağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Preeklampsi: Bu, kadınları etkileyebilecek ve sağlıklı bir gebelik için tehdit oluşturabilecek ciddi bir yüksek tansiyon durumudur. Baş ağrısı, bu durumun en belirgin semptomudur. Baş ağrısı ev ilaçlarına veya temel ilaçlara cevap vermezse, doktorunuza danışın.    

Stres Düzeyleri: Gebelik sırasında stres ve kaygı doğal duygular gibi gözükebilir. Vücudun stres hormonlarında bir artış sadece iltihaplanma ve baş ağrılarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda doğmamış çocuğunuza zarar verebilir.            

Baş Ağrısı Gebelik Boyunca Devam Etmesi Normal midir  ?

Gebelikte baş ağrısı artışını yaşamak tamamen yaygındır.  Normalden daha fazla baş ağrısı yaşamak endişe verici olabilir, çok az risk taşır ve genelde bir sağlık endişesinden daha çok rahatsızlık olarak kabul edilir. Aslında, düzenli olarak migrenden  muzdarip olan bazı kadınlar, hamilelik süresince bu durumda iyileşme görürler.

Baş ağrısı hala zayıflatıcı ve acı vericidir. Ağır veya kronik baş ağrısı, daha ciddi bir altta yatan durumun belirtisi olabilir ve bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Neyse ki, bu rahatsızlığı gidermek için gebelik sırasında baş ağrısı için etkili bir takım tedaviler vardır.

Tedavi Yönetemleri

Bazı gebelik sırasında baş ağrısı tedavisinde arasında bazı ağrı kesiciler ve soğuk kompreslerin kullanımı bulunmaktadır.

Ağrı Kesiciler

Gebelik sırasında ilaç almak her zaman önceden doktorunuzla görüşülmesi gereken bir şeydir. Bununla birlikte, asetaminofen genellikle gebe kadınlar için güvenli kabul edilir. Bu ilaç, kılcal damarlarda iltihaplanmayı azaltabilir ve kan basıncınızı düşürmek ve ağrıdan kurtulmak için kanı inceltebilir. İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlar her zaman güvenli değildir ve özellikle bir doktor tarafından reçete edilmedikçe kullanılmamalıdır.

Soğuk Sıkıştırma

Gebelik sırasında baş ağrısı söz konusu olduğunda, bu bölgelerdeki gerginliği azaltmak için , boynun arkasına veya alnına soğuk bir sıkıştırma uygulanabilir. Soğuk sıcaklık aynı zamanda bir baş ağrısını hızla azaltabilen iltihabı ve şişmeyi azaltabilir.

Ek Terapiler

Diyetinizi optimize etme, daha fazla fiziksel aktivite alma, dinlenmek için yeterli zaman ayırma, buharı teneffüs etme,  nane yağı ve omega kullanımı gibi hamileliğin baş ağrısı için epeyce ev ilaçları ve doğal tedaviler vardır.

Buhar Solunması

Kaynayan suyun bir kap içine derhal solunması, sinüslerdeki basıncı azaltmaya yardımcı olur ve iltihaplanmayı azaltır. Bu zihni ve bedeni yatıştırır ve bazı durumlarda kan basıncını düşürür.  

Fiziksel Aktivite

Hamileyken aktif kalmak zor gibi gözükebilir, ancak kan dolaşımını korumak ve baş ağrılarının etkilerini engelleyebilen dopamin ve serotonin gibi iyi hissetme hissiyatı veren hormonların tadını çıkarmak önemlidir.       

Omega-3 Yağlı Asitler

Bu "iyi" yağ formlarının vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı ve baş ağrılarının oluşumunu ve ciddiyetini azalttığı iyi bilinmektedir. Doktorunuza omega-3 takviyeleri hakkında veya hamilelik diyetinize balık eklenip eklenmeyeceğini hakkında mutlaka bir doktora danışın.

Nane Yağı

Nane nişastasının gevşetici ve anti-inflamatuar doğası, rahatsızlığı çabucak rahatlatabilir ve zihni rahatlatabilir ve uyumanızda yardımcı olabilir. Yastığınızın üzerinde birkaç damla damlatılabilir.    

Güneş Işığına Maruz Kalmak

Bazı hamile kadınlar güneş ışığına karşı çok hassastırlar; bu da kası kesilmesine, tapınaklarda gerginliğe ve baş ağrısı riskine neden olur. Gözlerinize bir mola vermek için güneş gözlüğü takın veya karanlık bir odada oturun.

Ispanak

Baş ağrısını gidermek için en iyi gıdalardan biri ıspanaktır çünkü magnezyum açısından zengin, ham gıdalar için önemli bir mineraldir. Vücudun rahatlatılması ve "iyi hissettirme" hormonlarının salınımı arttırılırken aynı zamanda vücudun kan basıncını izlemesine yardımcı olur.

Gebelikte Baş Ağrılarının Önlenmesi

Proaktif olabilmek ve gelişmeden önce baş ağrısından kaçınmak için bazı mükemmel teknikler, duruşunuzu geliştirmeniz, rahatlama tekniklerini denemek, baş ağrısı tetiklerinden kaçınmak ve kendinizi şeker ve kafeinden ayırmaktır.

Gevşeme Teknikleri

İlk üç ayda yoga veya meditasyon deneyin ve bu uygulamalar hem beden hem zihni yatıştırdığından, daha az baş ağrısı yaşayacaksınız.

Doğru Duruşlar

Düzgün oturmak, doğru ayakkabı giymesinin, rahatsız edici mobilyalardan kaçınmanın ve aynı konumda çok uzun süre oturulmamasının baş ağrılarından kaçınması açısından kritik önem taşıyor.

Tetikleyiciler

Belirli gıdalar, aktiviteler, hareketler veya duruşlar gibi her birey için baş ağrısı tetikleyicileri bol miktarda bulunur. Kişisel tetikleyicilerinizi sürekli olarak izleyin ve aynı anda değilse de yavaş yavaş bunlardan kaçının.

Şeker ve Kafein Kullanmaktan Kaçının

Fazla kafein ve şekeri diyetinizden çıkarmak hamile bir kadın olarak iyi bir seçimdir, ancak soğuk hava  ciddi baş ağrısı da dahil olmak üzere çekilme semptomlarına neden olabilir. Hamilelik süresince bu maddelerin kademeli olarak bırakılması şiddetle tavsiye edilir.

Benzer Yazılar