Sağlık
Hepatit C'den Korunma Yolları 24.06.2017

Hepatit C Belirtilerini Yönetmenin 8 Doğal Yolu

1. Çinko

Çinko normal karaciğer fonksiyonu için gereklidir ve bağışıklık sisteminin birçok yönünde rol oynar. Çeşitli çalışmalar çinko desteğinin sindirim sorunları, kilo kaybı ve saç dökülmesi gibi hepatit C semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulunmuştur. Çinko ayrıca, hepatit C virüsü ile savaşan insanlar için önemli olan bağışıklık fonksiyonunu güçlendiren güçlü bir antioksidandır.

2. Probiyotikler

Araştırmalar, probiyotiklerin karaciğeri desteklemesine yardımcı olduğunu gösteriyor, çünkü bağırsaktaki yararlı bakteriler karaciğerin sağlığını geliştiriyor ve düzgün çalışmasına izin veriyor. Probiyotikler, bağışıklık sisteminin savunmasını da geliştirerek, hastalığa neden olan patojenlerin aşırı büyümesinden uzak dururlar. Bağırsaklarda çok sağlıksız bakteri varsa, karaciğer üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Hepatit Monthly'de yayınlanan bir çalışmada, probiyotik tedavinin semptomları azalttığı ve farklı karaciğer hastalığının tiplerini iyileştirebileceği bulundu. Araştırmacılar aynı zamanda karaciğer hastalığı olan hastalar tarafından kullanıldıklarında probiyotik tedavinin güvenli, noninvaziv ve ucuz olduğunu kaydetti.     

3. Kara Tohum Yağı

Kara tohum yağı, antioksidan, anti-inflamatuar, anti-kanser ve bağışıklık uyarıcı etkileri nedeniyle karaciğerin işlevine fayda sağlar. Karaçam yağı, timokinonun önemli bir bileşimi, karaciğeri yaralanmalara karşı, serbest radikalleri temizleme ve glutatyon seviyelerini yükseltme gibi çeşitli mekanizmalar yoluyla korur. Araştırmalar, kara tohum yağının karaciğeri karaciğer hasarından koruduğunu gösteriyor. Ayrıca, kronik karaciğer hastalığının ilerlemesinin ertelenmesine yardımcı olabilir.   

4. D vitamini

Araştırmalar, kronik hepatit C'li insanlarda karaciğer ve yağ dokusunda depolanması gerektiğinden D vitamini eksikliğinin yaygın olduğunu göstermektedir. Yeterli miktarda D vitamini edinmek, bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya, ruh hâlini ve konsantrasyonu artırmaya ve hatta hepatit C'li insanlar arasında sık görülen diyabetle savaşmaya yardımcı olacaktır. Araştırmalar, hepatit C ilaçları ile birlikte D vitamini takviyeleri almanın olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

5. Dengeli Bir Diyeti Tüketin

İştah kaybı ve kilo kaybı hepatit C'nin ortak semptomlarıdır. Fakat önemli vitamin ve mineralleri almalarını sağlamak için virüslü kişilerin sağlıklı ve dengeli bir diyet yemeleri önemlidir. Yemekte sorun yaşıyorsanız veya sindirim problemleri yaşıyorsanız gün içinde küçük, basit yemekler ile geçirebilirsiniz. Bol miktarda taze meyve ve sebze, sağlıklı yağlar (avokado ve hindistancevizi yağı gibi) ve sindirimi düzenleyen yüksek lifli gıdalar yiyin. Ayrıca, probiyotik gıdaları tüketmek de faydalı olabilir ve böylece, tatlı patates, muz, zencefil kökü , karaciğerin  düzgün şekilde çalışabilmesi için karaciğeri temizlemeye yardımcı olan gıdalar olacaktır. Rafine karbonhidratlardan ve şekerlerden, şekerli içeceklerden ve yalnızca karaciğere daha da zarar verecek işlenmiş gıdalardan uzak durun.

6. Alkol ve Uyuşturucu Kullanımından Kaçının

Karaciğer hastalığı olan insanlarda, karaciğerleri alkolü yeterince çabucak parçalayamaz, bu da iltihaplanma ve toksisiteye neden olur. Artı, alkol karaciğerinizin gerekli besin maddelerini emmesini daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle alkol tüketimi, hepatit C semptomlarını daha da kötüleştirecek vitamin ve mineral eksikliklerine katkıda bulunabilir. Enjekte edilen ilaç kullanımı, hepatit C'nin önde gelen nedenlerinden biridir. Eğer zaten enfekte olmuş iseniz, kullanmaya devam ederseniz başkalarına da yayabilirsiniz. Artı, bu ilaçlarla bedeninize ve ruhunuza zarar verirsiniz ve umutsuzluk hissi riskini  artırırsınız.  Alkol ve uyuşturucu vb ürünlerin kullanımından daima kaçının.

7. Hafif Fiziksel Aktiviteler Gerçekleştirin

Hafif egzersiz, yorgunluk ve düşük enerji gibi bazı hepatit C semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilir. Hafif egzersiz bazı büyük formları yoga, pilates, qigong ve tai chi  gibidir.  Dışarıdaki bir yürüyüş bile enerji düzeylerini yükseltmeye ve vitamin D düzeylerini yükseltmeye yardım ederek faydalı olabilir. Bu egzersizlerin tümü ile ilgili en iyi fayda yanı  yalnızca bedeninizi çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizde ve ruhunuzda da yarar sağlarlar. Hepatit C semptomları ve buna bağlı sağlık sorunları ile mücadele ediyorsanız, bu son derece önemli olabilir.

8. Virüsün Yayılmasını Önlemek İçin Alınması Gereken Önlemler

Hepatit C virüsünün yayılmasını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Tıraş bıçağı vb  kişisel eşyalarınızı paylaşmayın. Açık kesik ya da yaranız varsa, iyice iyileşene kadar örtün. Ayrıca, kan, organ, doku veya meni bağışında  bulunmayın. Hepatit C'nin, sarılmak, öpüşmek, ellerini tutmak veya öksürmek gibi geçici temasla yayılabileceğini unutmayın. Ve, tek eşlilikli, heteroseksüel bir ilişki içinde olduğunuzda cinsel ilişki ile  bulaşma riski düşüktür. Tek eşlilikli, heteroseksüel bir ilişki içinde değilseniz, hepatit C'nin yayılmasını önlemek için bir koruyucu kullanın.

Hepatit C İçin Alınacak Önlemler

Hepatit C belirtilerinizi yönetmek için bitkisel takviyeleri kullanmayı seçerseniz bunu doktorunuzun rehberliğinde yapın. İlaçlar ve hatta bitkisel ilaçlar karaciğerinizi stres altına alabilir. Bu, hepatit C'ye bağlı siroz veya karaciğer hastalığı olan insanlar için son derece sorunlu olabilir. Artı, bazı bitki takviyeleri hepatit C ilaçlarıyla etkileşime girer, bu nedenle doktorunuza ne aldığınızı tam olarak  belirtin.     

Hepatit C , virüsün yol açtığı bulaşıcı bir karaciğer hastalığıdır. En az altı farklı genotip ve 50 alttür vardır. Amerikalıların yüzde yetmiş dörtünde genotip 1 var.

Hepatit C virüsü bulaşan her 100 kişiden yaklaşık 5/1 'inin siroz veya karaciğer kanseri nedeniyle ölüm tehlikesi yaşıyorlar. 2014'te karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi hepatit C kaynaklı sorunlardan yaklaşık 20.000 kişi öldü.

Hepatit C semptomları, karaciğer  zarar gördüğünde,  virüsü uzun yıllar sonra ortaya çıkarır. Hepatit C'nin ortak belirtileri arasında yorgunluk, kolayca kanama, kolayca morarma, sarılık, ateş, sindirim sorunları, eklem ağrısı, koyu renkli idrar ve karnın şişmesi sayılabilir.

Bugün, hepatit C'nin bir numaralı nedeni ilaç kullanımı için enjekte edilmiştir. Birleşik Devletlerde enjekte edilen ilaç kullanımı oranı arttıkça hepatit C prevalansı yükselmeye devam ediyor.

Çinko ve D vitamini takviyesi gibi hepatit C semptomlarınızı yönetmenize, ayrıca probiyotikleri almanıza ve karaciğeri temizlemeye yardımcı olan gıdaları içeren sağlıklı, dengeli bir diyet yemenize yardımcı olabilecek doğal ilaçlar vardır.

Benzer Yazılar