Sağlık
İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerine Olan Etkileri 21.04.2017

İklim değişikliğinin sağlığa etkileri, gelecek kuşaklarda ele alınması gereken bir konu gibi görünebilir. Gerçek şu ki, halihazırda değişimler oluyor, alerjilerden bazı kanser türlerine kadar her şey hızlanıyor ve yayılıyor. Bir yerlerden başlamak gerekiyor, işte tam zamanı!

Modern tarım uygulamaları bile sera gazlarının ısınmasında çok büyük bir etkendir. Peki, bu nasıl işliyor? Sonuçta, gökyüzüne baktığınızda, sonsuz görünüyor. Gerçek şu ki, bir arabaya atlayıp gitseniz, atmosfere birkaç dakika içinde ulaşırsınız. Ve orada gönderdiğimiz o ısı kirlilik mi yaratıyor? Çok dramatik. İnsan tarafından üretilen kirlilik ile kaplanan enerji, yılda 365 gün, günde 400.000 Hiroşima atom bombasının patlamasına eşdeğerdir.

Yaşadığımız rekor kıran hava sıcaklıkları, insan sağlığını bariz (ve çok belirgin olmayan) yollarla çoktan etkiliyor. Aslında artan küresel sıcaklık, küresel iklimi ve yeryüzünün hidrolojik döngüsünü bozarak yalnızca yüksek hava ve deniz sıcaklıklarını kaydetmekle kalmıyor aynı zamanda "yağmur bombaları", "atmosferik nehirler" ve daha aşırı sel, daha derin ve uzun kuraklıklar ve daha sık ve şiddetli fırtınalar oluşturuyor.

Isınma, gezegeni vektör kaynaklı hastalıklarda ve bu mikropların, hastalıkların çoğaldığı ve geliştiği alanları genişletir. Sivrisinek, keneler ve diğer vektörler, aralık genişlemesini yaşamaktadır. Çünkü sıcak hava daha yüksek rakımlara geçmelerine izin vermektedir. Bu, aynı zamanda daha uzun bir üreme mevsimi anlamına gelir. (Ve daha fazla kişi Lyme hastalığının semptomlarıyla uğraşır.) Bu, taşıdıkları patojenler için kuluçka sürelerini hızlandırır ve "kan yemelerinin" sıklığı artar.

İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerine Olan Etkileri;

İklim değişikliğinin sağlık etkileri ile uğraşmanın süper pahalı hale geldiğinin farkında mısınız? Health Affairs dergisinde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, ABD'deki birkaç iklim olayının ülkenin alt çizgisini nasıl etkilediğine baktı. Sonuçlar, iklim değişikliği ile uğraşmanın sadece sağlık için değil, ekonomik nedenlerden ötürü de önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmada ekonomistler, 2002 ve 2009 yılları arasında ABD'de gerçekleşen iklimle ilgili altı olaya baktı:  • 2002'de ülke çapında duman


  • 2002'de Louisiana'da Batı Nil Virüsü salgını


  • Güney California'da 2003 yangınları


  • 2004'te Florida'da kasırgalar


  • 2006 yılında Kaliforniya'da sıcak hava dalgası


  • 2009'da Kuzey Dakota'da sel baskını

Tüm bu sorunların çözümü için 14 milyon dolar gerekirken; ozon dumanı kirliliği için ise 6.5 milyar dolar gerekmektedir. Kömür, yağ ve doğal gaz emisyonlarını hızlı bir şekilde azaltmadıkça toksik duman seviyelerinin artması bekleniyor. İklim değişikliği sıcaklıkları arttırdığından ozon oluşturan kimyasal reaksiyonlar da artar.

İşte atmosferik kirliliğin ve iklim değişikliğinin ailenizin sağlığını etkileyen durumlardan bir kaçı…

Solunum Sorunu

KOAH. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, KOAH'lı kişilerin akciğer fonksiyonlarında azalma yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu ve yüksek hava sıcaklıklarından dolayı ilaçlara ihtiyaç duyduklarını keşfetti. Bir ısı dalgası sırasında rahatsızlığı olan kişinin klimalı bir alana girmesi gerekmektedir. Çalışmanın yazarlarına göre, sonuçlar iklim sıcaklığı arttıkça KOAH semptomlarının tedavisinde önemli sonuçları ortaya koymaktadır.

Orman yangınları ve kalp krizlerinin birbiriyle ilişkisi ne olabilir? Amerikan Akciğer Derneği, iklim değişikliğinin, daha fazla orman yangınları için bir reçete olan ısıyı ve kuraklığı beslediğine dikkat çekiyor. Ve oriflik dumanındaki bu mikroskopik parçacıklar öksürük ve astım felek-up'larından kalp krizlerine, özellikle kalp ve akciğer hastalıklarına sahip olanları erken ölüme dahi götürebilir.

Tehlikede olanlar sadece orman yangın bölgelerinde yaşayan insanlar değildir. Orman yangınları, yüzlerce mil uzakta duman atar. Örneğin, Kanada'nın Quebec kentinde 2002 yılında meydana gelen bir orman yangınında, yaklaşık 1000 kilometre rüzgârda Baltimore'da partikül kirliliğinde 30 kat artış meydana gelmiştir.

Akciğer Enfeksiyonları. Akciğer Enfeksiyonu Araştırma ve Tedavi Merkezi Yale, dünyadaki diğer bölgelerde tüberküloz ile ABD'ye kıyasla daha fazla sorun yaşarken, burada 20 yılda ilk kez yükselişte. Ancak tüberküloz dışı mikobakteri enfeksiyon aralığı sıcaklık arttıkça genişliyor. Bu tür enfeksiyon aylarca antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Bu rahatsızlık erkeklerden daha çok kadını etkilemektedir. Isıtma sıcaklıkları, potansiyel olarak hayatı tehdit eden Lejyoner hastalığına neden olan Legionella gibi bakterilerin gelişimi için daha fazla uyum sağlar.

ABD'de lejyoner salgını, ülkenin doğusundaki salgınlarda daha belirgin artışlarla 2000 ve 2009 yılları arasında neredeyse üç kat arttı. Bazı araştırmalar, Legionnaire salgınlarının iklim değişikliği sayesinde ülkenin bir bölümünde daha yaygın olan ıslak, nemli ve fırtınalı havadan bir iki hafta sonra daha olası olduğunu öne sürüyor.

Poten Poleni ve Astım Salgınları. Alerjiler artıyor: 2000 yılında metre küp başına 8,455 tane polen tanesi vardı. Ancak 2040 yılına kadar bu sayının 21.000'i geçmesi öngörülüyor. İklim şartları değiştikçe alerji mevsimi daha da uzun sürmektedir. Bir çalışma, ABD'nin belirli bölgelerinde alerji mevsiminin yaklaşık üç hafta daha uzun sürdüğünü öne sürüyor.

Hava kirliliği ve solunum sıkıntısı arasındaki bariz bağlantının yanı sıra ABD'deki aşırı sıcaklık ve yağıştaki artış, daha fazla astım salgınına neden oluyor. Yaz aylarında aşırı gerileme, astımdan hastaneye yatma riskini %23 oranında arttırdı. Peki, bu durumda en savunmasız olanlar kimler? Maalesef, 5 ila 17 yaşlarındaki çocuklar bu durumdan daha çok etkilenmektedir.

Rahatsızlık Bulguları

Atmosferi ısı tutan gazlarla kirletmek, daha güçlü bitkiler yaratabilir ve bazı enfeksiyonlar için uygun koşullar yaratır.

Kontrol dışı Zehir Ivy. Basit bir zehir gibi mi görünüyor? 1950 yılında ortalama bir bitki, yaklaşık 15 miligram zehirli yağ içeriyordu. Peki, bugün bu sayı ne durumda? Bugün bir bitki yaklaşık olarak 40 miligramı aşmış durumda. Bu sayının 2060 yılına kadar neredeyse ikiye katlanması bekleniyor. Atmosferdeki karbondioksitin artması, zehirli sarmaşıkta alerjenik yağ olan urushiol'ün üretimine yakıt kazandırıyor.

Sivrisinek Kargaşa. Isınma, gezegeni daha taşıyıcı kaynaklı hastalıklara yatkın hale getirir. Sivrisineklerin yetişme mevsimi genişledikçe, Batı Nil Virüsü ve hatta Zika gibi hastalıkların vakalarını daha çok görüyoruz. Isı tempsleri aynı zamanda virüsler için daha hızlı kuluçka sürelerini ve "kan yeme" sıklıklarını artırır.

İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri Üzerine Nihai Düşünceler

Isınma ve enerji için yanan yağ, doğalgaz ve kömür de dahil olmak üzere; atmosferde ısı tutan gazların oluşmasına neden olur. Bu kirlilik, her tür sağlık etkisine neden olabilir.

Bilim bize, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin KOAH, depresyon, Lyme hastalığı, Batı Nil Virüsü, akciğer enfeksiyonları, ısıya bağlı ölümler ve daha fazlası olduğunu ileri sürüyor.

İklim değişikliğinin sağlık etkileri pahalıdır. 2002 ve 2009 yılları arasında ABD'de sadece altı adet iklim değişikliği ile ilgili olaya bakıldığında, sağlık maliyetleri 14 milyar doları aşmıştır.

İklim değişikliğinin durdurulması ve tersine çevrilmesi hem zorlukları hem de fırsatları beraberinde getirir ancak yaktığımız petrol, gaz ve kömürü önemli ölçüde azaltmak birçok hastalık riskini azaltabilir.

Benzer Yazılar