Sağlık
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Olacak 13 Öneri 26.08.2018

Bazı durumlarda koltuk altındaki ten renginde kararmalar ortaya çıkabilir. Bu durum estetik açıdan hoş bir görünüme sebep olmadığı için kişilerin kendisini rahatsız hissetmesine neden olur. Kozmetik ürünlerin kimyasal içerikte olması sebebiyle pek çok kişi koltuk altının beyazlatılması için düşük maliyetli ve evdeki malzemelerle uygulayabileceği yöntemlere başvurur. Evdeki malzemelerle doğal yoldan, sağlığa zarar verecek herhangi bir yan etki barındırmayan çözümlerin uygulanmasıyla beyazlamış bir koltuk altı ten rengi elde edilebilir.

 


Koltuk Altı Kararmasını Geçiren Yöntemler Nelerdir?

 

 


1. Limon ile Koltuk Altının Beyazlatılması

 

koltuk-alti-kararmasi-1

Limon cilt beyazlatmada oldukça etkili bir doğal içeriktir. Yüz, koltuk altı, dirsek ve diz kapakları gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülen kararlamaların limon sayesinde beyazlatıldığı sıklıkla görülür. Limon asit yönünden oldukça zengindir. Bu sayede etkili bir beyazlatıcıdır. Güçlü bir doğal temizleyicidir, antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Limon suyu sayesinde cilt ölü hücrelerden temizlenir. Limon kullanarak koltuk altının beyazlatılması için pek çok yöntem bulunur.

   • Yarım bardak limon suyunun içerisine toz şeker eklenerek peeling kıvamı elde edilir. Elde edilen karışım koltuk altına sürülür ve 15 dakika boyunca peeling yapılır. Bu sayede koltuk altındaki ölü deriler pul pul kalkar. Koltuk altı 15 dakika sonunda ılık suyla durulanır.


  • Her duştan önce yarım limon ile koltuk altı ovulur.


  • Limon suyuna macun kıvamı elde edilecek göz kararı ölçülerde zerdeçal, bal ve yoğurt eklenir. Elde edilen macun koltuk altına sürülerek 10 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla temizlenir.

 

 


2. Hindistan Cevizi Yağı ile Beyazlatma

 

Hindistan cevizi yağı cilt için oldukça yararlıdır. E vitamini yönünden zengindir. Bu sayede hem cilt beslenir, parlak hem de ten rengi açılır. Koltuk altının beyazlatılması için duştan önce koltuk altına masaj yaparak Hindistan cevizi yağı sürülür.

 


3. Elma Sirkesi ile Beyazlatma

 

 


Sirke oldukça etkili bir anti bakteriyel içeriktir. Bakterileri yok ederek kötü koku oluşumunu engeller. Yüksek oranda asit içerir. Bu sayede cildin ölü deriden arındırılmasını sağlar. Koltuk altının beyazlatılması için pamuk yardımıyla bir miktar sirke koltuk altına sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık suyla durulanır. Ten rengi açılana kadar düzenli aralıklarla bu işlemin yapılması gerekir.

 


4. Yulaf Ezmesi-Yoğurt Karışımı ile Beyazlatma

 

Yoğurt ve yulaf ezmesi karışımı peeling etkisi sayesinde koltuk altındaki ölü derilerden kurtulmayı sağlar. İçeriği sayesinde yoğurt ten renginin açılmasına yardımcı olur. Ten rengi beyazlayana kadar bu karışım her gün koltuk altına uygulanabilir. Bunun için 1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı yulaf unu karıştırılıp macun kıvamı elde edilir. Masaj yapılarak bu karışım koltuk altına sürülür. Daha sonra ılık suyla durulanır.

 


5. Patates ile Beyazlatma

 

koltuk-alti-kararmasi-2

Patates doğal bir renk açıcıdır. Gözaltındaki koyuluklar ve koltuk altındaki kararmaların giderilmesinde oldukça etkilidir. Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanımına uygundur. Limon veya sirke gibi asitli olmadığı için cildi tahriş etmez. Bu yüzden de yoğun olarak tercih edilir. Koltuk altının beyazlatılması için patates çeşitli yöntemler kullanılarak cilde uygulanabilir:

   • Bir dilim patates ile koltuk altı 10 dakika boyunca ovulur. Daha sonra ılık suyla durulanır.


  • Patates rendelenerek suyu çıkarılır. Pamuk yardımıyla patates suyu koltuk altına sürülüp 10 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra koltuk altı ılık suyla temizlenir.

 

Söz konusu yöntemlerden sağlıklı ve kalıcı bir sonuç elde edebilmek için günde iki kez ve bir hafta boyunca uygulamanın yapılmaya devam etmesi gerekir. 7 günün sonunda koltuk altı renginin beyazladığı görülür.

 


6. Karbonat ile Beyazlatma

 

 


Karbonat ten renginin beyazlatılmasında kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Karbonat sayesinde gözenekler açılır, ölü deriden cilt arındırılır, bakteri oluşumu önlendiği için kötü kokular ortadan kalkar. Karbonat macun kıvamı elde edilecek miktarda suyla karıştırılır. Elde edilen macun koltuk altına ovularak sürülür. Bu şekilde 30 dakika bekledikten sonra koltuk altı ılık suyla durulanır. Karbonatı etkisini daha kolay bir şekilde gösterebilmesi için dilenirse su yerine limon suyu da kullanılabilir.

 


7. Nohut Unu ile Beyazlatma

 

Nohut unu kullanılarak koltuk altı beyazlatılabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı nohut unu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı kadar limon suyu karıştırılır. Macun kıvamı elde edilene kadar malzemeler karıştırılır. Koltuk altına ovularak sürülür ve bu şekilde 30 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra koltuk altı ılık suyla durulanır. Bu uygulamaya iki hafta boyunca her gün devam edilir. İki haftalık süreç sonunda koltuk altında gözle görülür bir beyazlık elde edilir.

 


8. Zeytinyağı ile Beyazlatma

 

koltuk-alti-kararmasi-3

Zeytinyağı antioksidan ve E vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede koltuk altındaki deri nemlendirilip beyazlatılabilir. Zeytinyağı ve toz şeker karıştırılarak peeling elde edilir. Bunun için 1 tatlı kaşığı toz şeker üzerine macun kıvamı elde etmeye yetecek kadar zeytinyağı eklenir. Elde edilen karışım ile koltuk altı ovulur. 30 dakika bekledikten sonra koltuk altı suyla temizlenir. Haftada iki defa zeytinyağı kullanılarak koltuk altının beyazlatılması sağlanır.

 


9. Aloe Vera ile Beyazlatma

 

Aloe vera cilt tonunun 15 gün içerisinde beyazlatılmasını sağlayan oldukça etkili bir doğal içeriktir. Etkili bir anti bakteriyeldir. Kesilen aloe vera yapraklarının içerisinden akan jel koltuk altına masaj yapılarak sürülür. 15 dakika boyunca beklenerek jelin kuruması sağlanır. Daha sonra koltuk altı suyla durulanır.

 


10. Domates Suyu ile Beyazlatma

 

Domates suyundaki etken maddeler sayesinde ten renginin açılması sağlanır. Bunun için bir adet domatesin suyu çıkarılır ve koltuk altları ovulur. 15 dakika bekleyerek domates suyunun kuruması sağlanır. Daha sonra ılık suyla koltuk altı durulanır.

 


11. Muz Kabuğu ile Beyazlatma

 

Muz kabuğunun içinde etken madde olarak sitrik asit bulunur. Sitrik asidin ten rengini beyazlatma etkisi bulunur. Bir adet muzun kabuğuyla koltuk altı ovulur. Koltuk altı tamamen kuruyana kadar beklenilir ve daha sonra ılık suyla durulanır.

 


12. Salatalık ile Beyazlatma

 

koltuk-alti-kararmasi-4

Salatalık içeriği sayesinde cildi tahriş etmez ve kaşıntıya yol açmaz. Ten renginin açılmasını sağlayan doğal bir çözümdür. Koltuk altının beyazlatılması için bir adet salatalık halka halka dilimlenir ve koltuk altı bu dilimlerle ovulur. Meyve sıkacağında veya rende yardımıyla salatalık suyu edilir. Salatalık suyu pamuk ile koltuk altına sürülür. Diğer bir seçenek olarak da limon suyu ve salatalık suyu karıştırılır. Bu sıvı karışıma bir tutam da zerdeçal eklenir. Her bir yöntem uygulandıktan sonra koltuk altı ılık suyla durulanır.

 


13. Süt ile Beyazlatma

 

Süt yağ asidi ve vitaminler yönünden oldukça zengindir. Sahip olduğu etken maddeler sayesinde koltuk altı rengi kolaylıkla beyazlatılabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı lor peyniri ve 1 yemek kaşığı un macun kıvamı elde edilene kadar karıştırılır. Üretilen macun koltuk altına sürülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra ılık suyla koltuk altı temizlenir. Lorun içeriğinde bulunan laktik asitle koltuk altı daha kısa sürede beyazlatılabilir.

Benzer Yazılar