Sağlık
Kronik Bronşit Nedir? 24.01.2017

Kronik Bronşit nedir?

Bronşit, akciğerlerdeki hava yollarının bir enflamasyonudur (ve tahriş eder). Hava yolları, Ciğerlerinizden geçe hava tüpleridir. Bunlara bronş tüpleri denir. Solunum yolları tahriş olduğunda, kalın mukuslar oluşur. Mukus hava yollarını tıkar ve havanın akciğerlere girmesini zorlaştırır.

Bronşit, mukusu (bazen balgam olarak adlandırılır), nefes darlığı ve göğsünüzde sızdırmazlık hissi üreten öksürüğe neden olur.

"Kronik", durumun uzun süre devam ettiği anlamına gelir. Kronik bronşit  olup 3 aydan uzun sürebilir. Kronik bronşit genellikle amfizem ile oluşur ve birlikte bu hastalıklara kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) denir.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Kronik bronşit neden olur?

Sigara kullanımı, kronik bronşitin başlıca sebebidir. Tütün dumanı akciğerlere inildiğinde hava yollarını tahriş eder ve mukus üretir. Kimyasal dumanlar, tozlar ve diğer maddeler gibi ciğerlerini tahriş eden diğer şeylere uzun süre maruz kalan insanlar da kronik bronşit geliştirebilirler.

Teşhis ve Testler

Doktorum kronik bronşiti nasıl anlayabilir ?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracaktır: Öksürüyor musunuz? Nefes almakta zorlanıyor musunuz ? Göğsünüz geriliyor mu? Bu belirtileri ne kadar süredir hissediyorsunuz ? Sigara içiyor musun Her gün kaç sigara içiyorsun? Kaç sene sigara içtin? Akciğerlerinizi tahriş edebilecek başka şeyler soludunuz mu?

Doktorunuz kronik bronşitiniz olduğunu düşünürse, akciğerlerinizin hasar görüp görmediğini öğrenmek için belki de test isteyebilir. Akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını görmek için akciğer fonksiyon testine tabi tutulabilirsiniz. Bu test sırasında akciğerlerindeki hava miktarını ölçen bir makineye solursunuz. Doktorunuz ayrıca kan testleri ve göğüs röntgeni isteyebilir.

Tedavi

Kronik bronşit tedavi edebilir mi?

Evet. Doktorunuz, kronik bronşitinizi tedavi etmek için bronkodilatör denilen bir ilacı reçete edebilir. Bu ilaç akciğerlerindeki hava yollarını genişletir (veya açar) ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

Bu ilaç genellikle bir hap almak yerine inhale edilir (nefes sağlar). Bir inhalatör, ilacı akciğerlerinize sokmak için kullanılan bir cihazdır. Solunum cihazınızı doğru şekilde kullanmak önemlidir, böylece en iyi sonucu alırsınız. Doktorunuz size inhalerinizi nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

Ciddi nefes darlığı yaşıyorsanız, doktorunuz hap formunu almanız için  (teofilin gibi) reçete edebilir.

Belirtileriniz bu ilaçlarla daha iyi  çıkmazsa, doktorunuz steroidler reçete edebilir. Steroid almak için bir inhaler veya hap şeklinde kullanabilirsiniz.

Antibiyotikler kronik bronşite yardımcı olur mu ?

Genel olarak, antibiyotikler kronik bronşite yardımcı olamaz. Kronik bronşitinizle birlikte bir akciğer enfeksiyonuna yakalanırsanız, antibiyotik gerekebilir. Akciğer enfeksiyonunuz varsa, daha fazla mukus biriktirirsiniz. Bu mukus sarı veya koyu yeşil olabilir. Ayrıca bir ateşiniz olabilir ve nefes darlığı kötüleşebilir.

Oksijen tedavisi?

Kronik bronşitten kaynaklanan hasar nedeniyle ciğerleriniz vücudunuza yeterince oksijen alamayabilir. Doktorunuz, kronik bronşitiniz şiddetli olduğu ve tıbbın daha iyi hissetmemize yardımcı olmadığı durumlarda oksijen reçetesi verebilir. Doktorunuz sizin için oksijen önermişse, en iyi sonucu almak için gece gündüz kullandığınızdan emin olun. Oksijen daha iyi nefes almanıza ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Akciğere yardım etmek için başka ne yapabilirim?

Düzenli egzersiz yapmak, nefes almanıza yardımcı olan kasları güçlendirebilir. Haftada en az 3 kez egzersiz yapmaya çalışın. Yavaşça egzersize başlayın ve biraz zaman sonra her gün egzersiz yaptığınız saati ve  hızlı egzersizi yavaşça artırın. Örneğin, haftada 3 gün yavaş yavaş 15 dakika yürüyerek egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ardından, daha iyi bir vücut şekli aldığınızda, yürüme hızınızı artırabilirsiniz. Ayrıca, 20 dakikaya, sonra 25 dakika, sonra 30 dakika boyunca yürüyeceğiniz süreyi artırabilirsiniz. Sizin için doğru olan bir egzersiz planı hazırlamak konusunda doktorunuzdan yardım isteyin.

Pulmoner rehabilitasyon adlı bir egzersiz programı solunumu geliştirmenize yardımcı olabilir. Pulmoner rehabilitasyon çoğunlukla bir solunum terapisti (akciğer tedavilerini bilen sağlık yardımcısı) tarafından verilir. Doktorunuz sizi yerel hastanenizdeki pulmoner rehabilitasyon programına yönlendirir.

"Pürüzsüz nefes darlığı" adı verilen bir nefes alma yöntemi de size yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, derin bir nefes alıp ağzınıza yavaş yavaş nefes alıp verirken dudaklarınızı sanki birisini öpmek içini tutarsınız. Dudak solunumu sıklıkla kronik bronşit ile birlikte gelen hızlı solumayı yavaşlatır. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Komplikasyonlar

Kronik bronşitin olası komplikasyonları nelerdir?

Kronik bronşit, akciğer enfeksiyon riskinizi arttırır, bu nedenle her yıl bir grip aşısı yaptırdığınızdan emin olun. Ayrıca pnömoniye karşı 5 ila 6 yılda bir pnömokok aşılaması yapın.

Benzer Yazılar