Sağlık
Kurdeşen Tedavisi 11.02.2017

Kurdeşen cildinizde aniden ortaya çıktıklarında sizi şaşırtabilir. Çoğu zaman bunlar bir takım alerjik reaksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Neyse ki, genellikle uzun ömürlü ve nispeten zararsız değildirler. Ancak, bazen kurdeşenler hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon gösterebilir veya kronikleşebilir.

Kurdeşen sebepsiz ortaya çıkan bir belirti değildir.  Daha ziyade, vücudunuzun aldığı ya da deneyimlediği şeylere verdiği yanıttır. Oluşan kızarıkların nedeni belirli bir gıda, ilaç, enfeksiyon veya stres olabilir. Stresin, alerjiler ve enfeksiyöz nedenlerle birlikte akut en yaygın nedenlerinden biri olduğunu bilmeniz gerekir. Kurdeşen , kelimenin tam anlamıyla herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve vücudun herhangi bir yerinde görünür. Her beş insandan birinin hayatının bir noktasında bir kurdeşen patlamasından etkileneceği tahmin edilmektedir.

Kurdeşenlerin Nedenlerini ve Semptomlarını Biliyor Musunuz?

Konvansiyonel kurdeşen tedavisi, istenmeyen yan etkiler ihtimaliyle birlikte gelir.

Neden Doğal Bir Kurdeşen Tedavisi Seçmiyorsunuz?

Kimse ciltlerinde diken diken veya tel örgülerle yürümekten hoşlanmaz. Kurdeşen ya da üritriklerin nasıl önleneceği,b nasıl tespit edildiği ve kurdeşenlerin doğal olarak nasıl tedavi edileceği hakkında bilgi edinelim.

Kurdeşen Nedir?

Ürtiker veya kurdeşen aniden cildinizde görünen kırmızı dikişlerdir. Kaşıntılı olabilir. Ayrıca canınızı yakabilirler.

Kurdeşen Neye Benzer?

Görünümleri kişiye ve nedene bağlı olarak değişebilir. Şiddetle sık sık şişman, soluk veya koyu kırmızı mokta şeklinde görünürler. Aynı zamanda daha geniş olabilirler ve birbirlerine bağlanabilirler, böylece bağlar oluşturulur. Bazen birlikte birleşerek daha büyük plaklar oluşturabilir. Bu plakalar bir yemek tablası kadar büyük olabilir.

Kurdeşen Ne Kadar Sürer?

Basit kurdeşenler aniden görülebilir ve birkaç dakika sonra tamamen kaybolur. Diğer zamanlarda, kurdeşen saatler, hatta birkaç hafta ila aylarca sürebilir. Akut ürtiker atakları altı hafta veya daha uzun sürer. Altı hafta veya daha kısa süren kurdeşen akut kurdeşenler,  Altı haftadan uzun süren kronik üritker(kurdeşen) vakalarının çoğunluğunun 24 saatten fazla sürmez.

Konvansiyonel Tedavi

Çoğu zaman bir doktor, yalnızca cildinize bakarak kurdeşen sahibi olduğunuzu bilebilir. Bir hasta kaşınmaktan yakınıyorsa, genellikle diphenhidramini önerilir. Antihistaminlerin yaygın görülen yan etkileri arasında uyuşukluk, baş dönmesi, ağız kuruluğu / burun / boğaz, mide bulantısı, iştah artışı ve kilo artışı, mukus kalınlaşması, görme değişiklikleri ve sinirlilik, heyecanlı veya sinirlilik hissi artabilir.

Kurdeşen şiddetli olduğunda bazı doktorlar oral steroid önerirler. Oral steroidlerin bazı ortak yan etkileri sivilce, bulanık görme, katarakt veya glokom, kolay morarma, uyku güçlüğü, yüksek tansiyon, iştah artışı ve kilo alımı, vücut tüylerinde büyümenin artması, uykusuzluk, enfeksiyona direnç azalması, kas güçsüzlüğü, sinirlilik gibi yan etkilerdir.  Osteoporoz, mide tahrişi veya kanama, ani ruh halleri, kabarık yüz, su tutma, şişme ve şeker hastalığının kötüleşmesi de oluşabilecekler arasındadır.

Kurdeşenler kronikleştiğinde, muhtemelen daha ileri araştırmalar için  hastayı dermatolog  veya bir alerji uzmanına gönderilmelidir.

Doğal Tedaviler

Sabırlı Olun ve Tahriş Etmeyin

Kurdeşenlerin hafif olması halinde, ürtiker tedavisine gerek olmayabilir. Kısa bir süre beklerseniz, müdahale etmeden kendi başlarına ortadan kaybolabilirler. Daha hızlı ortadan kaybolmasına  yardımcı olmak için kaşıntı ve şişkinliği azaltmak için bir şeyler yapmak isterseniz, Kurdeşen varken sıcak banyolar veya duş almayın. Ayrıca, sıkı tutan giysiler giymeyin çünkü bu da  bulunduğu bölgeleri tahriş edebilir.  Bu, aynı zamanda, bebekler veya Kurdeşen çıkaran bebekler için de geçerlidir. Kurdeşeni olan bir çocuğu çok sıcak suda yıkamayın ve giysilerini gevşek tutun ve nefes alamaz şekilde giysiler giydirmeyin.

Inflammasyonu Azaltın

Kurdeşenleri sakinleştirmek ve onlardan daha hızlı yok olmasına yardımcı olmak için vücudunuzda iltihap ve kaşıntıyı daha da kötüleştirecek herhangi bir ürün kullanmadığınızdan emin olun. Sabunları ve diğer vücut bakımı ürünlerini ve giysilerinizde kullandığınız deterjana kadar dikkat etmelisiniz. Doğal ürünler için sağlıksız sentetik kokular ve diğer ağırlaştırıcı maddeler içermeyen ürünleri tercih edin. Kurdeşenleri yatıştırmanın bir başka basit yolu serin bir banyo veya duş almaktır. Ayrıca, kaşıntıları hafifletmek için kurdeşene serin bir kompres uygulayabilirsiniz.

Stres Azaltma

Stres günlük hayatta kurdeşenlere neden olabilir. Aşırı kısa veya uzun süreli stres yaşarsanız, vücudun bağışıklık sisteminde bir  artış ortaya çıkar . Stres bağışıklık sisteminizden atıldığından, vücudunuz iç sağlık durumu, bu durumda stresle mücadele etmek için histamin göndererek karşılık verir. Histamin salınımı stresin kaybolmasına neden olmaz, ancak ; Kurdeşenlerin çeşitli yerlerde hızla patlamasına neden olabilir. Temel olarak, bu strese karşı alerjik bir reaksiyon ve vücudunuz, soğumanın vakti geldiğini bildirmek için görünür sinyaller gönderir.

Stresten kurtulmak kurdeşenlerden kurtulmanın en iyi yoludur. Hayatınızdan mümkün olduğunca çok stresi yok etmelisiniz. Stresinizi günlük olarak azaltmak için çok etkili yollar vardır. Sizin için en iyi olanı bulun ve onu rutinin bir parçası haline getirin. Egzersiz her zaman stresten kurtulma yollarından  biridir. Stresten uzaklaşmak için diğer harika fikirler arasında yoga, masaj, günlük aktiviteler  ve namaz bulunur.

Benzer Yazılar