Sağlık
Kürek Kemiği Rahatsızlıkları Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? 18.09.2018

 

Kürek kemiği ya da omuz kemiği (Latince scapula tekil, scapulae çoğul), göğüs kafesinin arka kısmında bulunan, kolun gövdeye bitiştiği  humerus kemiği ile omuz üstü köprücük kemiğini birleştiren yassı geniş kemik. Üçgen şekli bir küreği andırdığı için bu adı almıştır. Kürek kemikleri kısa kemiklere girer.

Yaşlılık

Kireçlenme, kemik erimesi gibi yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar kürek kemiği ağrılarını doğurur. Ağrıların ortaya çıkma sebebi hastalıkların kemikleri zayıflatmasıve hassaslaştırmasıdır.

Duruş Bozuklukları

Özellikle bilgisayar başında fazla zamandan geçirilmesinden ileri gelen duruş bozukluğu vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya sebep olur. Sol kürek kemiği altında batma, kürek kemiği altında ağrı gibi şikayetler de genellikle duruş bozukluğu sebebiyle yaşanır. Duruş bozukluğunun ortaya çıkan bazı durumlar ise şöyledir: • Sırt çantası kullanmak


 • Uzun süre araba kullanmak


 • Kontrolsüz bir şekilde ağırlık kaldırmak


 • Uzun süre poşet ya da koli gibi nesneler taşıma

Karaciğer Sorunları

Karaciğerdeki iltihaplanma sebebiyle oluşan apse, bu bölgede bazı boşluklar meydana getirir. Bu boşluklar sebebiyle yaşanan ağrı, kürek kemiği ağrısı şeklinde hissedilir. Ayrıca nadiren de olsa kürek kemiği ağrılarına karaciğer kanseri de sebep olabiliyor.

Yanlış Uyku Pozisyonu

Uyku pozisyonu iskelet yapısını doğrudan etkiler. Yanlış bir pozisyonda uyumak ertesi gün vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara sebep olur. Kürek kemiği ağrısına ise genellikle yüzüstü şekilde ters bir pozisyonda uyunduğu zaman rastlanır. Ayrıca yatağın gereğin sert ya da yumuşak olması da ağrıya neden olabilir.

Sinir Sıkışması

Omuzla birlikte koldan aşağıya doğru uzanan ağrının en muhtemel sebebi sinir sıkışmasıdır. Özellikle boyun bölgesinde sıkışan sinirler nefes alırken sağ kürek kemiği ağrısını doğurur.

Aşırı Hareket Etme

Özellikle spor yaparken vücuda kapasitesinden fazla yüklenmek ağrıları ortaya çıkarır. Tenis ve golf gibi kol hareketlerine dayanan sporlar iskelet yapısında zorlanmaya neden olur. Bu zorlamaların bir sonucu olarak da kürek kemiği ağrısı görülür.


Diğer Sorunlar

  • Zona hastalığı


 • Kalp Krizi


 • Dalak sorunları


 • Dış gebelik


 • Meme kanseri


 • Safra kesesi problemleri


 • İç organlarda ortaya çıkabilecek sorunlar

Kürek Kemiği Ağrısı Teşhisi

Uzun bir süre devam eden ve masaj, egzersiz, ağrı kesici gibi yöntemlerle geçmeyen ağrılar için bir doktora görünmekte fayda vardır. Kürek kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir? Bu durum öncelikle aile hekimiyle paylaşılabilir. Aile hekiminin yönlendirmesiyle bir ortopediste muayenesinden geçerek kemiklere bağlı olarak gelişen ağrıların kaynağı tespit edilebilir. Yine aile hekiminin yönlendirmesiyle bir nöroloğa muayene olunması da gerekebilir.
Ağrıların kaynağının teşhis edilebilmesi için MR, BT gibi yöntemler uygulanır. Tedavi bu yöntemler sonucunda elde edilen sonuçlara göre planlanır.

Kürek Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Yanlış Duruş Pozisyonlarının Düzeltilmesi

Sol kürek kemiği ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı öncelikle yanlış duruş ya da yatış pozisyonlarının değiştirilmesinden geçer. Duruş pozisyonuna bir tek otururken ya da yatarken dikkat etmek yeterli olmaz. Aynı zamanda yürürken de iskelet yapısının düz olmasına dikkat etmek gerekir.

Soğuk ve Sıcak Kompres

Soğuk ve sıcak kompres uygulaması ağrıların geçmesi için faydalı olur. Soğuk uygulama bölgenin uyuşup ağrıların dinmesini sağlarken sıcak uygulama ise kan dolaşımını hızlandırıp kas tutulmalarına iyi gelecektir.

Egzersiz, Masaj ve Ağrı Kesici

Ağrıların kaynağı duruş bozukluğu gibi bireysel olarak düzeltilebilecek sebepler ise önce ağrılara sebep olan alışkanlıklardan vazgeçilmesi, devamında kürek kemiği ağrısı egzersizleri önerilir. Fizik tedavi uzmanı tarafından önerilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması ile birlikte ağrılardan kurtulmak mümkün. Ayrıca basit ağrı kesiciler, kas gevşetici kremler ve rahatlatıcı yağlar da tedavi sürecine destek olmaları amacıyla doktorun bilgisi dahilinde kullanılabilir.

Benzer Yazılar