Sağlık
Mide Üşütmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yolları ve İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? 12.01.2018

 

Mide Üşütmesi Nedir?

Mide üşütmesi dönem dönem yaz kış demeden hemen herkezin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Çoğu kişi mide üşütmesinin aslında mide gribi olduğunu bilmez. Midede grip olur mu demeyin. Mide üşütmesi denen rahatsızlık aslında mide gribidir. Mide üşütmesi ya da mide gribi, bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle mide üşütmesinin altında yatan nedenler bulunmalı ve bir an önce de tedavisine başlanmalıdır.

Mide üşütmesi tedavi edilmediği takdirde ' dehidrasyon ' denen ciddi bir sağlık problemi olan hastalığa yol açabilir. Mide üşütmesi her ne kadar basit gibi görünen bir hastalık olsa da, üzerine düşülmediği ve tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mide üşütmesinin dehidrasyona dönüşebileceğini unutmamalısınız.

Dehidrasyon bir anlamda vücudun çok fazla sıvı kaybetmesi demektir. Vücut tam anlamıyla işleyişini sürdürebilmek için her zaman sıvıya gereksinim duyar. Vücudumuzun çeşitli etkenler nedeniyle su kaybettiğini de düşünürsek, bu kaybettiği suyun fazlasını tekrar geri almak durumundadır.

Dehidrasyon Belirtileri;  • Sürekli su içme isteği ve susama


  • İdrarın koyu olması, çok az idrar yapma


  • Göz kapaklarının çökük olması


  • Kalp atışında yavaşlık


  • Sayıklama

Mide Üşütmesi Nedenleri Nelerdir?

Mide üşütmesinin birinci nedeni fazla soğuk yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesidir. Vücudun alışık olduğu belli bir ısısı vardır. Bu ısıdan farklı olarak fazla soğuk yiyeceklerin mideye ani girişi mideyi şoka uğratır. Bu durum ise mide üşütmesine neden olur.   Hastalığın oluş nedenleri arasında tüketim tarihi geçmiş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi bulunmaktadır. Tüketim tarihi geçmiş hatta bu tarihin yakın olduğu yiyecekler içlerinde hemen virüs ve bakteri üretmeye başlar. Bunun sonucu olarak ilk aşamada mide daha sonra da bağırsaklar olumsuz şekilde etkilenir. Hastalığın başka bir nedeni de vücudun direnç kaybetmesidir. Direncini kaybetmiş bir vücut hastalıklara açıktır. Mide de hastalıklardan en kolay etkilenen organ olarak bu hastalığa çabucak yakalanır.

Vücudun direnç kaybetmesi sonunda virüs ve bakteriler saldırıya geçerek mideyi hasta eder. Bu hastalığa neden olan en yaygın virüs “norovirüs ve rota” virüsüdür.

Norovirüs ise ;

Bu virüs daha öncelerden “Norwalk-like virus” adıyla anılan bir virüs grubunun üyesidir. Virüsün neden olduğu enfeksiyon özellikle mide ve bağırsakları etkileyerek “mide gribi” ya da “mide üşütmesi” denen olumsuzluğa zemin hazırlamaktadır.

Norovirüs bulaşma konusunda belirli bir yaş grubunu etkilemez. Herkese bulaşma riski vardır. Üstelik bir kişinin hayatı boyunca birçok kez yaşayıp atlatacağı bir durum olarak tekrar eder. Bununla birlikte öncelikli olarak büyük çocukları ve yetişkinleri etkisini altına almaktadır.

Bazı mideler laktoza ve dolayısıyla laktoz içeren besinlere karşı duyarlıdır. Fazla laktoz tüketimi mide üşütmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Laktoz ise ; 

Sütün içindeki süt şekerine verilen ada “laktoz” denir. Bu madde sütün en önemli karbonhidratıdır. Aynı zamanda sütün aromasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu madde suda ağır çözünebilme özelliği gösterdiği için dilin üzerinde kumumsu bir etki yaratmaktadır. Glikozdan ve galaktozdan oluşan bir disakkarit olan laktoz, inek sütünde ortalama % 4.5 civarındayken anne sütünde % 7.1 civarında bulunmaktadır. Koyun sütünde de % 4.6, keçi sütünde ise % 4.0 değerindedir 

Mide Üşütmesi Tedavi Yolları

Sıvı Tüketimi

Mide üşütmesinde vücudun tekrar eski dengelerine kavuşması büyük önem taşır. Bu noktada da sıvı tüketimi ön plana çıkar. Sıvı olarak suyun tüketilmesi son derece önemlidir. Ancak hastalık anında suya ek olarak ılık bitki çayları, maden sodası, açık çay da tüketilebilir. Bu sayede hem hastalığın ilerlemesi engellenmiş olur hem de dehidrasyon durumunun ortaya çıkışı önlenir.

Dinlenme

Mide üşütmesi tedavisinde öne çıkan başka bir tedavi şekli de vücudun bol bol dinlenmesidir. Bu sayede toparlanma süreci hızlanmış olur. Yeterli ve kaliteli uykuya ek olarak günlük faaliyetlerin sınırlandırılması virüs ve bakterilerle savaşta büyük bir artıdır. Hatta mümkünse bütün bir gün yataktan çıkmamayı denemelisiniz.

Beslenme

Hastalığın tedavi sürecinde hasta, yiyecek ve içeceklerine dikkat etmelidir. Zaten iştahsızlık durumu olduğundan mideyi yormayan, mideye ağır gelmeyen yiyeceklerin tercih edilmesi önem kazanmaktadır. Kızarmış ve soslu yiyecekler, süt, baharatlı yiyecekler ve işlenmiş gıdalar bu dönemde uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Kızarmış ekmek ve kraker, muz, elma, pirinç ve yağlı olmayan çorbalarla beslenmeye çalışmak en doğrusudur. Muz özellikle ishal durumunda bağırsak hareketliliğini kontrol edeceği için ekstra önemlidir. 

Mide Üşütmesine İyi Gelen Bitkisel Çaylar 

Nane Limon Çayı

Mide üşütmesinde mide büyük bir baskı altındadır ve biraz rahatlamaya ihtiyacı vardır. Bu rahatlama için nane limon çayı birebirdir. Mide bulantılarında da sıkça kullandığımız bu çay sayesinde mide hem rahatlayacak hem de hızlı bir iyileşme sürecine girecektir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

1 tutam kuru ya da taze nane
1 adet limon
1 bardak su
1 bardak suyun içine limon sıkılıp naneler de eklenerek hepsi beraber kaynatılır. Daha sonra 2-3 dakika demlenmesi için bekletilir. İşte nane limon çayı böylece hazır hale geldi.

Zencefil Çayı

Zencefille hazırlanan çay da tıpkı nane limon çayı gibi mideyi rahatlatmaya yardımcıdır. Ayrıca antiviral ve anti bakteriyel özelliği sayesinde tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

4-5 adet zencefil
Yarım limon
1 bardak su
Çayın hazırlanması için ilk olarak zencefil soyulur ve dilimlenir. Daha sonra su kaynatılır. Ancak zencefil çayı hazırlanırken zencefiller ateşte suyla beraber kaynatılmaz. Sıcak suyun içine konması yeterlidir. Zencefil eklendikten sonra 5 dakika dinlendirilir. Fazla bekletmek acı bir tat vereceğinden 5 dakika sonra zencefiller suyun içinden çıkarılmalıdır.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Gıdalar 

Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak, içeriğinde bulundurduğu maddeler sayesinde anti bakteriyel ve anti viral özellik taşımaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı gibi hastalıkların yol açtığı mide üşütmesi gibi rahatsızlıklarda çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Bununla birlikte düzenli ve yeterli miktarda sarımsak tüketildiğinde solunum yollarının açılmasına da katkı sağlanmaktadır. Mide üşütmesi rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için sarımsak pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Bunlar arasında en kolay yöntemlerden bir tanesi; sarımsağın iki parçaya bölünerek ilaç gibi yutulması olmaktadır. Ancak çok daha etkili olunması istenildiğinde belki biraz tadı acı da olsa sarımsak direkt olarak ağza atılıp çiğnenebilir. Bunun yanı sıra sarımsağın sabahları ve akşamları bir miktar yoğurdun içine ilave edilip tüketilmesi de mide üşütmesi rahatsızlığının ortadan kalkabilmesi için çok etkili olmaktadır.

Bal

Balda antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çok güçlü, çok faydalı ve çok besleyici bir yiyecektir. Özellikle mide üşütmesi rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. Hatta mide üşütmelerinin devamında meydana gelen baş ağrıları için de limon suyu ile karıştırılarak bal tüketilmesi önerilmektedir. Aynı şekilde soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan virüslerin de insan vücudundan atılabilmesi için bal yine çok etkili bir besin olmaktadır. Fakat bu noktada en önemli şey, balın doğal ve gerçek olmasıdır. Çünkü piyasada çok fazla sahte bal bulunmaktadır ve bu sahte balların insan vücuduna faydadan çok zararı vardır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Zencefil

Hemen hemen her rahatsızlığa birebir bir ilaç olan zencefil, antiviral, anti inflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Benzer şekilde soğuk algınlığı ve soğuk algınlığının yol açtığı problemlerin tedavisi için de çok faydalı olmaktadır. Aynı şekilde mide üşütmesi sonucu meydana gelen mide ağrılarını geçirmek için ve mide üşütmesi rahatsızlığının tedavisine destek olarak süreci hızlandırmak için de zencefil tüketilmesi önerilmektedir. Zencefilin pek çok farklı, sağlıklı ve etkili tüketim biçimi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi zencefil çayı içmektir. Bir diğer etkili bir yöntem ise zencefilin ve karanfilin bir suyun içinde karıştırılarak içilmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, zencefil ve karanfilden çok az miktarda suya ilave edilerek içilmesidir. Bilindiği üzere her gıdanın aşırı miktarda tüketimi bazı başka rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Tavuk Çorbası

Genelde mide üşütmesi yaşandığında, mide normalde olduğundan çok daha hassas bir hale gelir. Bu nedenle bu dönemlerde tüketilen gıdalara çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çorba içmek bu gibi durumlar için çok faydalı ve çok etkili olmaktadır. Çorbalar arasında da en iyileştirici özelliğe sahip olan tavuk çorbasıdır. Çünkü tavuk çorbası hem çok besleyicidir hem de içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Hatta tavuk çorbasının içinde bulunan antioksidanlar da mide üşütmesi rahatsızlığının normalde olduğundan çok daha kısa sürede ve çok daha hızlı bir şekilde iyileştirilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Bunların yanı sıra tavuk suyu çorbası bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Özellikle tavuk suyu çorbasına bazı organik sebzeler de ilave edilerek çok daha yararlı bir çorba ortaya çıkartılabilir.

Kırmızı Soğan

Her daim antibiyotik olarak bildiğimiz kırmızı soğan mide üşütmesi probleminde de yine insanlara fayda sağlamaktadır. Tam anlamıyla doğal bir ilaç olan kırmızı soğan, mide üşütmesi nedeniyle ortaya çıkan virüslerin vücuttan uzaklaştırılması konusunda fazlaca yardımcı olmaktadır. Kırmızı soğanın da bu hastalıkta pek çok farklı tüketim şekli bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kesinlikle kırmızı soğanın bal ile karıştırılarak tüketilmesidir. Bu karışım mide üşütmesi hastalığının tedavi sürecini ciddi anlamda hızlandıracaktır. Eğer kırmızı soğan direkt olarak kullanılmak istenmez ise, bunun yerine kırmızı soğan suyu da tercih edilebilmektedir.

Keten Tohumu

Keten tohumu lif bakımından en zengin besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle insan vücudunun sindirim sistemine büyük faydalar sağlamaktadır. Aynı zamanda keten tohumu mide üşütmesi hastalığının tedavisinde de etkili bir ilaç olarak kullanılabilmektedir. Keten tohumu içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri de bulundurduğu için, midede oluşan ağrı ve şişkinlik gibi problemleri de ortadan kaldırabilmektedir. Ancak kesinlikle keten tohumunun en önemli özelliği sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olarak, kabızlık problemini kısa sürede ortadan kaldırabilmesidir. Yine de keten tohumunun da aşırı miktarda tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü her gıdanın fazla miktarda tüketilmesi vücutta bazı yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Benzer Yazılar