Sağlık
Obsesif-Kompulsif Bozukluk için Etkili Ev İlaçları 22.03.2018

Obsesif-Kompulsif Bozukluk  için Etkili Ev İlaçları

OKB (obsesif-kompulsif bozukluk), dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir akıl hastalığıdır, ancak kafein ve alkolün, meditasyonun, masajın ve daha fazlasının kesilmesinin kullanımı da dahil olmak üzere, bu durumu düzeltmek veya tedavi etmek için çeşitli yollar vardır.    

OKB (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) Nedir?

OKB'nin en belirleyici özelliği, ellerin yıkanması, topuzların döndürülmesi, kapıların açılması ve kapanması ve çeşitli diğer tikler veya sinirsel alışkanlıklar gibi tekrar eden rutinler dahil olmak üzere tekrarlayan eylemlerin veya düşüncelerin belirtisidir. Birçok durumda, bu zihinsel bozukluktan muzdarip insanlar, bu belirli etkinlikleri yapmazlarsa çok gergin veya paniklemiş hissederler. Bu tekrarlayan eylemler genellikle her gün bir saat veya daha fazla sürebilir ve bir kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu, acı çekenlerin irrasyonel olarak net bir şekilde anladıkları bir şeydir, ancak bunu yapma ihtiyacı son derece güçlüdür. OKB için bilinen bir neden yoktur ve geniş bir spektrumda ortaya çıkar. Belli enfeksiyonlar ile OKB'nin gelişimi arasında bazı bağlantılar görülmüştür ve bazı vakalar da çocukluk çağı travması veya kötüye kullanımı ile bağlantılıdır.

OKB için yaygın tedaviler, alışkanlıkları düzeltmek veya bilinçli olarak değiştirmek için davranışsal terapi içerir, ancak bu sadece bazı durumlarda başarı ile sonuçlanır. OKB davranışının birçok tetikleyicisi vardır, bu yüzden birçok terapi yaklaşımı, kompulsif davranışı yerine getirmekten kaçınarak, hastaları artan büyüklükte bu tetikleyicilere maruz bırakmayı içerir. Diğer tedavi yaklaşımları arasında genellikle bağımlılık yaratabilecek SSRI'ların kullanımı yer alır. “Geleneksel” terapi ve tedavilerin değişken doğası ve belirsiz başarı oranları nedeniyle, birçok insan OKB belirtilerini hafifletmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için diyet, doğal veya ev ilaçları kullanır. Şimdi, Obsesif Kompulsif Bozukluk için bu ev çarelerinin bazılarına daha yakından bakalım.

OKB için Ev İlaçları (Obsesif-Kompulsif Bozukluk)

Obsesif Kompulsif Bozukluk İçin Ev İlaçları;

Kafein ve Alkolü Azaltın

OKB komplikasyonlarını şiddetlendirebilecek birçok strese bağlı tetikleyici vardır, bu nedenle kafein ve alkol gibi stres yaratan kimyasalları kullanmamak  çok iyi bir fikirdir. Kafein yapay olarak arttıkça ve alkol alımının fazla olduğu  bir anda, bir akşamdan kalma, kafein rahatsızlıkları ve enerji eksikliği ile karşı karşıya kalırsınız. Bu, OKB'nizi daha etkili hale  geçiren stresli bir ortam olabilir.

Düzenli Yemek

Vücut strese maruz kaldığında olumsuz tepki verir ve aç olduğumuzda veya beslenme eksikliğimizde, tehlikeli veya dikkat dağıtıcı bir zihniyetle sonuçlanabilir. Düşük kan şekeri vücutta stres oluşturabilir ve bu da OKB belirtilerini veya rutinlerini tetikleyebilir. Bu yüzden günde üç normal öğün  yemek yediğinizden emin olun, doğru çiğneyin ve yemek yeme stresinizi azaltmayın, çünkü bu daha fazla OKB komplikasyonuna yol açabilir.

Düzenli Egzersiz

Vücutta sağlıklı endorfin salımı genel sağlık ve metabolizma için çok önemlidir. Egzersiz, bu kimyasalları vücudunuzda en iyi ve en kolay şekilde kullanmanın yollarından biridir, böylece haftada 3-5 kez  kan oranınızı arttırmak akıllıca bir tercihtir. Vücudunuzu iyi durumda tutarak ve depoladığınız fazla enerjiyi kullanarak, zorlayıcı davranışlardan kaçınmanız daha olasıdır. Egzersiz aynı zamanda zihinsel sağlık ve berraklık için, aynı zamanda doğal stres giderici olması açısından için iyidir.

Esrar Kullanımı

Bu, birçok ülkede yasal olmamasına veya mevcut olmamasına rağmen, esrarın sağlık yararları konusundaki çalışmalardaki artış çok ilginç olmuştur. Esrarın beynimizde bir dopamin salınımına neden olduğu, bizi sakinleştirebileceği rahatlama ve  haz hissi yaratabildiği, kaygıyla sarhoş olanların acı çekenlerin sık sık yaşamadığı gösterilmiştir.   

Masaj

Masajın faydaları binlerce yıldır hem vücut için detoksifiye edici bir araç hem de zihni rahatlatmanın bir yolu olarak bilinmektedir. OKB'den muzdarip olursanız, düzenli masaj almak stres seviyenizi düşürmenize ve OKB kompulsiyonları yapmak için fiziksel dürtülerinizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

Kava-kava bitkisi 

Anksiyete ve uykusuzluk OKB belirtileri ile yakından ilişkilidir ve kava-kava bu iki sorunu tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Bu nedenle, kava-kava takviyeleri tüketmek, OKB kompülsiyonlarını önlemenize veya ciddiyetlerini azaltmanıza yardımcı olacak stres seviyelerini sakinleştirmenin ve azaltmanın günlük bir yolu olabilir. Kava kullanımı birçok ülkede yasaklanmış / kısıtlanmıştır, bu yüzden kullanımdan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba kullanmak, SSRI'lar ( Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörleri )
 dahil olmak üzere, ilaçların belirli cinsel yan etkileri için yaygındır, fakat aynı zamanda azaltılmış stres seviyelerine doğrudan bağlanmış olan rahatlatıcı ve zihinsel temizleyici bir maddedir. OKB'nin temel problemleri strese yol açtığı düşünüldüğünde, bu bitkisel destek, OKB'nizi SSRI'larla tedavi ediyorsanız, hayatınızı geri almanıza ve herhangi bir yan etkinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Gotu Kola

Depresyon ve anksiyeteyi tedavi eden bir diğer güçlü bitkisel takviyesi, binlerce yıldır Ayurvedik ve Çin geleneklerinde kullanılmış olan bir koladır. Gotu kola gibi anti-anksiyete bitkiler OKB'den muzdarip olanlar için idealdir, insanların tetikleyicilerini aşmalarına ve sürekli olarak dikkat dağınıklığı veya sinir tikleri olmadan  sakin bir hayat yaşamalarına  yardımcı olur.

Normal Uyku Kalıpları

Uykunuzdaki düzenlilik bozukluğu, zihinsel berraklığınız ve sakinliğiniz ile ciddi şekilde karışabilir. Uykuya dalmak ve uyanmak için kesin bir zaman belirler ve ona bağlı kalmaya çalışırsanız, güne daha fazla enerji ve daha az yorgun ya da depresif başlarsınız. Bu tarz belirsiz yaşam tarzı, OKB belirtilerini daha da kötüleştiren döngüsel depresyon ve anksiyete ile sonuçlanabilir.

Sarı Kantaron

Genel anksiyete bozukluğu için, St. John Wort en çok tercih edilen bitkisel tedavilerden biridir ve OKB hastaları üzerinde de olumlu etkiler göstermiştir. Günlük ek, stres seviyelerini azaltmanın ve zihinsel odaklanmayı ve netliği geliştirmenin basit ve kolay bir yoludur; bu, eylemlere, düşüncelere veya rutin davranışlara zorlamayı azaltabilir.

Sigarayı Bırakmak

Sigaraların uyarıcı doğası, OKB'den muzdarip insanlar için çok zararlı olabilir, çünkü nikotinin  tükenmesi ve sigara içmenin bağımlılık yapıcı özelliği, her ikisi de zorlayıcı bir davranışı ele geçirmeye çalışan insanlar için tehlikeli bir durum haline gelir. Dalgalı davranış miktarını artırmak OKB'den muzdarip olduğunuzda kötü bir şeydir ve sigara içimi kadar zorlayıcı şeyler de vardır.

OKB, depresyon ve daha yüksek intihar riski arasında yüksek bir bağ vardır. OKB belirtilerinden muzdaripseniz, bir terapist, bir aile üyesi, bir arkadaş ya da bir doktor olsun, birisiyle konuşmanız önemlidir. Semptomların birçoğu tedavi edilebilir, ancak OKB ile tek başına mücadele etmemeniz önemlidir, çünkü uygun bakım gerektiren gizemli ve tehlikeli bir hastalıktır.

Benzer Yazılar