Sağlık
Rektum Yanmasının Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir? 19.09.2018

 

Rektumun yanması için kullanılan ev ilaçları, bu rahatsız edici durumdan mustarip hastalara büyük rahatlama sağlayabilir. Rektumun yanması için en etkili çareler, iyi hijyen, doğru beslenme, aloe vera, sıcak ve soğuk paketler, ayran, petrol jölesi ve turp kullanımıdır. Diğer ilaçlar arasında çeşitli formlarda ve kombinasyonlarda mür, beyaz meşe, kükürt çiçekleri, petrol jölesi, limon suyu, nane suyu ve bal bulunur.

Bu problemin ana nedeni anüste hemoroidlerdir. Basurlar olarak da bilinen hemoroidler, anüslerdeki damarlar rektumun duvarlarına temas eden geniş kütleler oluşturmak için şiştikleri durumlardır. Bu sorun aynı zamanda kanama, tahriş, kaşıntı, ağrı ve iltihaplanma gibi diğer hoş olmayan durumlarla da eşlik etmektedir. Ve bu çareler de tüm bu sorunların tedavisinde etkilidir.

Nedenleri

Rektumun yanması ile ilgili pek çok bilinen neden vardır, uzmanlar tarafından onaylandığı gibi , sonuçta rektumda yanma hissi ve diğer ilgili problemlere yol açar:  • Anüs çevresindeki hijyenik olmayan koşullar hemoroidlere neden olur.


  • Hamilelik


  • İshal ve kabızlık: Bu nahoş kitlelerin gelişmesinden, bağırsak hareketlerinden sonra rektal alanın aşırı veya agresif silinmesinden sorumlu olabilirler.


  • Bağırsak hareketleri sırasında gerginlik uygulanması: Bu, anüsün damarlarının iltihaplanmasına yol açar ve böylece istenmeyen soruna neden olur.


  • Kafein ve şeker ürünleri ile birlikte baharatlı yiyeceklerin aşırı ısıtılmasıda buna sebep olur , uzmanların tavsiye ettiği rektumda yanma hissi için pek çok tedavinin olması ve bu yüzden böyle durumlarda doktorunuzu acilen ziyaret etmelisiniz. Bununla birlikte, eğer daha ileri bir safhasına ulaşılmışsa, mutlaka bir doktora danışmalı ve onun için kullanılmış olan geleneksel, ev ilaçlarından bazılarıyla birlikte daha agresif bir modern tedavi kullanma olasılığını sormalısınız. 

Evde Yapılan İlaçlar

Burada rektumdaki yanma hissi ve diğer hemoroid belirtilerini tedavi etmede yararlı olan bazı önemli ev ilaçları vardır.

Mango Tohumları

Mango tohumlarını kurutabilir ve toz yapmak için onları ezebilirsiniz. Rektumlarında yanma hissi olan hastalar, günde iki kez bal ile bu tozun 2 gramını tüketmelidir. Bu yüzlerce yıldır kullanılmış olan hemoroidler için etkili ve yaygın bir ev tabanlı bir çözümdür. Esas olarak çalışır çünkü mangolar ezildiklerinde fonksiyonel hale gelen tohumlarda doğal anti-enflamatuar bileşenlere sahiptir.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumları da yığınlar ve onunla ilgili çeşitli belirtiler ve semptomlar için etkili ilaçlar olarak kabul edilir. Geceleri uyumadan önce bazı kişniş tohumu suya batırmalı ve sonra da solüsyonu sabahtan tüketmelisiniz. Rektumun yanması ve kanaması gibi rahatsız edici durumlar bu ilaçla kolayca tedavi edilebilir. Kişnişin çok çeşitli sağlık yararları vardır ve anti-enflamatuar, antioksidan, mide ve spazmolitik özellikleri onu  rektal yanmaya karşı yararlı bir savunma yapar.

Muz

Bir fincan haşlanmış süt ile püre muz tüketmenin rektumdaki yanma hissini azaltabileceği bulunmuştur. Potasyum muzların önemli bir bileşenidir ve bir damar genişletici olarak yaygın şekilde çalışılmıştır, bu da kan damarlarını rahatlattığı ve rektum çevresindeki damarlarda daha az strese ve baskıya neden olduğu anlamına gelir. Ayrıca, potasyum rektal tahriş sırasında iltihaplı doku da dahil olmak üzere vücut dokularını küçülten veya sıkılaştıran bir büzücü olarak işlev görür.  Potasyumdaki bu destek, çok sayıda sağlık yararına sahiptir, ancak hemoroid ve rektal yakma açısından güçlü aktiviteleri kesinlikle en iyisidir.   

Kızılcık

1 kaşık kızılcık karıştırıp tülbent içine koyabilirsiniz. Hemoroitli hastalar bu tülbentini rektumda tutabilir ve bu da hemoroidin neden olduğu yanma hissi ve ağrıyı hafifletebilir. Kızılcıklar kırılgan meyvelerdir ve doğada anti-enflamatuar oldukları bilinmektedir.  Ayrıca, etkili oldukları için ciddi bağırsak ve mide rahatsızlıkları için reçete edilirler.

İncir

İncir kullanımı rektumda yanma hissi için en çok önerilen ev ilaçları arasındadır. Geceleri en az 4 inciri suya batırmalı ve sabahları tüketmelisiniz. Bu inciri aç karnına tüketmek daha iyidir. Ayrıca, incir yapraklarından bir kaynatma oluşturabilir ve bu bölgeyi topikal olarak tahriş olmuş bölgeye uygulayabilirsiniz.  Bu şeylerin her ikisini birlikte, dahili ve harici olarak yaptığınızda, sonuçlar çok daha hızlı gösterir.

Kimyon Tohumları

Kimyon, hemoroidleri daraltmaya yardımcı olur, bu da tahriş edilecek yüzey alanını azaltır ve yanma hissini hafifletir. Kalın bir macun oluşturmak için kimyon tohumu toz formunu su ile karıştırın. Daha sonra, bu macunu nazikçe bölgeyi serin yapmak ve yanma hissini çabucak ortadan kaldırmak için anüse uygulayın. Kavrulmuş ve kavrulmuş kimyon tohumu, toprak formunda, bu tür yanmalardan kurtulmak için su ile tüketilebilir.

Yağlı Süt

Ayran, vücudun sıcaklığını azaltma ve soğutma etkisi yaratabilme özelliğine sahiptir. Rektumda hissedilen yanma hissinden kurtulmak için düzenli olarak ayran tüketmelisiniz.

Limon Suyu ve Kişniş Suyu

Limon suyu, nane suyunu eklerken şişlik ve tahrişleri azaltan bir anti-enflamatuar ajan olarak etki gösterir, kaşıntı ve yanma hissini hafifletmek için doğal bir yatıştırıcı ve anestezik etki sağlar. Limon suyunun nane suyu ve balla karıştırılması ve günde en az 3 kez içme ile rahatsız edici rektal yanmadan rahatlama alabilirsiniz. Ayrıca, aynı rölyefi elde etmek için günde 3 kez şekeri karıştırarak kişniş suyu içebilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Paketler

Rektumdaki kazıkların neden olduğu yanma hissini ortadan kaldırmak için sıcak ve soğuk paketler kullanabilirsiniz. Ayrıca yanmadan biraz rahatlama sağlamak için sıcak bir su havuzunda da oturabilirsiniz. Sıcak ve soğuğun değişimi, insanların şiştiği veya iltihaplandığı bir yaralanmadan sonra önerdikleriyle benzerdir. Sıcaklık değişimleri, genellikle şişmede ve iyileşme ve hücre onarımı için bölgeye kan akışında azalma ile sonuçlanır. Bu hızlı hemoroid ağrı ve rahatsızlık ile başa çıkmak için harika bir yoldur.

Cadı Hazel

Cadı elağı, yanık hissini ve diğer kazık çakma işaretlerini ortadan kaldırmak için pamuk pedleri kullanılarak anüse uygulanabilir. Rektumunuzdaki yanma hissini azaltacak anti-inflamatuar ve büzücü özelliklere sahiptir.  Oldukça güçlü olabilecekleri için sadece az miktarda cadı elaesi gereklidir.

Turp

Turplar, bağırsak hareketlerini düzenleyen, peristaltik hareketi uyarır ve sindirim sularını salgılayan lif bakımından zengindir. Bu, hemoroidlerin daha fazla alevlenmesini azaltmaya yardımcı olan bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır. Rendelenmiş formda veya tuzu ekleyerek meyve suyu şeklinde turp tüketebilirsiniz. Süt ile karıştırılan bu sebzenin macunu da hemoroidler için favori bir ilaçtır. Turplar çeşitli sağlık durumları için kullanılan bir anti-enflamatuar ajanların yanı sıra bir emenagogtur.

Aloe Vera

Aloe vera yüzyıllardır birçok tıbbi özelliği ile bilinmektedir. Rektumda kazık ve yanma hissi durumunda, yanma hissini azaltmak için anüse uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda doğal yatıştırıcı ve anti-inflamatuar niteliklere de sahiptir, bu yüzden güneş yanığı ve diğer iltihaplanmalarda sıklıkla kullanılır.

Diğer

Rektal yanma ile ilgili semptomları daha da azaltmak için baharatlı yiyecekleri, çay, kahve ve şeker açısından zengin yiyecekleri aşırı miktarda tüketmekten kaçının. Ve yine, eğer durum çok ciddileşirse, doktora başvurmaktan çekinmeyin. Bu ev ilaçlarının çoğu ana tedavilerle birleştirilebilir, ancak sorunun ciddileştiğini düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Rektum Nedir?

Rektum insan kolonunun anal kanalına giden son düz kesitidir. Tüm besin maddelerinin çıkarılmasından ve yemeğinizin işlendikten sonra dışkı maddesinin geçtiği kolonun son kısmıdır. Rektum yaklaşık 5 inç uzunluğundadır ve alt gastrointestinal sistemin önemli bir bileşenidir. Rektum, özellikle birisinin hemoroidi olduğunda, sıklıkla iltihaplı ve kanamalı hale gelebilir.

Bağırsaktan Kanama Neden Olur?

Anal kanamanın birkaç farklı nedeni vardır. Hemoroidler, daha az ciddi nedenlerden biridir ve her yıl milyonlarca insanı etkiler, ancak kolayca tedavi edilebilir. Bağırsaklardan kanama da anal fissür veya polip gibi daha ciddi durumlara işaret edebilir. Son olarak, kolon kanseri önemli miktarda kan kaybına neden olabilir; rektumdan herhangi bir kanama deneyimi doktora ziyareti gerektirecektir.

Benzer Yazılar