Sağlık
Sinir Ağrısı, Sinir Ağrısı Tedavisi 24.05.2017

Sinir ağrısı, tüm dünyadaki insanları etkileyen, kronik ve oldukça hoş olmayan bir durumdur; bu nedenle, akupunktur, düzenli egzersiz, sebze suları, zerdeçal, masaj, kapsaisin kreması, zencefil gibi bazı popüler ev ilaçlarını bilmek hayati önem taşımaktadır.

Sinir Ağrısı Nedir?

Herkes bir şekilde ağrı deneyimi yaşamıştır. Bazen bu ağrılar ayak baş parmaklarınızdan başlayarak vücudunuzun her yerine yayılması olasıdır. Sinir ağrısı, özellikle garip bir versiyondur ve bilimsel olarak nöropatik ağrı olarak bilinir. Bu, çoğu insanın hayal ettiğinden daha yaygındır, 20 milyondan fazla insan  bir şekilde sinir ağrısı yaşıyor.  Sinir ağrısı genellikle keskin, bıçaklama, ateş veya yanma hissi olarak ortaya çıkabilir ve bunun için en yaygın alanlardan bazıları kollar ve bacaklardır.  Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, nöropati, merkezi sinir sistemindeki bir soruna ya da  vücudun organlarına, kaslarına ve bacaklara uzanan sinir sorunlarına bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, nöropati, diyabetin komplikasyonları veya bazı vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Daha spesifik olarak yüksek kan şekeri sinir sinyallerinin normal iletimini keserken aynı zamanda sinirleri besin maddeleri ve oksijen ile besleyen küçük kan damarlarına zarar verir. Sonuç olarak, sinirler hasar görür ve tekrar ateşlenir, böylece insanların yaşadığı keskin, acılı sancılar kaydedilir.

Nadiren , nöropati vücudun otoimmün bozukluklarının bir sonucu olabilir ve bu da bağışıklık sisteminin sinirlere saldırmasına neden olur, bu nedenle onları iltihaplar ve sinir ağrısı alışılmadık duyumlarını kaydettirir. Esasen, bu sinir hücreleri önemli besin maddeleri ile aç kalır ve ağrı oluşumu beynin vücudun bu bölgesindeki kötü bir şey olduğunu söyleme yoludur. Sinir ağrısı sıklıkla kronik ya da kalıcı bir durumdur, ancak neyse ki, bu acıyı etkili bir şekilde hafifleten ve hastaları bir derece normale döndürebilen bir dizi ev ilaçları vardır. Aşağıda, sinir ağrısı için bu ev ilaçlarının bazılarına daha yakından bir göz atalım.

Sinir Ağrıları için Tedavi Yöntemleri

Zerdeçal: Doğal sağlık ilaçları için en popüler bitkilerden biri olan zerdeçalın nöropati için de faydalı olacağı şaşırtıcı değildir. Zerdeçal, vücuda güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler kazandırır. En iyi sonuç için, zerdeçal farklı gıdalarda yenilebilir veya su ile karıştırılabilir ve bir macun haline getirilebilir. Bu daha sonra tropik olarak karıncalanma veya ağrılı vücudun ayaklarına veya ellerine uygulanabilir.

Masaj: Sinir ağrısı yaşayan kronik bir hastaysanız, rahatlamanın en iyi yollarından biri masaj olabilir. Karıncalanma, yanma veya bıçaklama hissi yaşayan vücut alanını masaj yaparak, bu sinirlerin düzgün çalışması gereken oksijeni de sağlayacak olan kan akışını artırabilirsiniz. Bu masajı siz kendiniz uygulayabilir ya da daha derine inmek için eğitilmiş bir masör yardımı ile  çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlamayı sağlarsınız.

Akupunktur: Binlerce yıldır akupunktur vücudun ana basınç noktalarına ve enerji hatlarına odaklanarak ağrıya aracılık etmek ve ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Sinir ağrısı için bu uygulama özellikle yararlıdır ve nöropati üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle batıda yaygın olarak aranır.

Acai Meyvesi: Anti oksidan konsantrasyonu bakımından, acai meyveleri şimdiye kadar piyasaya çıkan en etkileyici ve yeni formlardandır.  Organik bileşikler iyileşmeyi uyarır, iltihaplanmayı azaltır, serbest radikalleri elimine eder, stres hormonu seviyelerini dengeler ve sinir ağrısını ortadan kaldırmaya ciddi şekilde yardımcı olan dolaşımı arttırır.

Sigara İçmekten Kaçın: Pek çok insan bunu duymazdan gelir , sigara içiminin kan damarlarında sıkışan bir etkiye sahip olması, yani kanın kol ve bacaklara düzgün şekilde akmasının zor olması, insanların nöropatiyi( Sinir Ağrıları ) daha fazla yaşama olasılığı yüksek olması anlamına geliyor. Sigara içmeyi ortadan kaldırmakla birlikte, genel sinir sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda akciğer kanseri gibi tütün kullanımının diğer yan etkilerinden de kaçınırsınız.

Alkol: Uzun bir haftadan sonra dinlenmek için tercih edilen bir yol olabilir, ancak alkol olarak dehidrate olan çok az şey vardır. Vücudunuzda yeterli su olmadığında, nöropatinin ana nedenlerinden biri olan kan basıncını korumak için kan damarlarını sık sık sıkıştırabilirsiniz; zira daha az oksijenlenmiş kan sinirlere ulaşabilir.

Hidrat: Yukarıda belirtildiği gibi hidrasyon, vücudunuzun normal fonksiyonları, enerji seviyeleri ve vücuttaki sıvı dengesi için çok önemlidir. Kronik nöropati ile mücadele ediyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm sıvıları almalısınız. Günde 8-10 bardak su önerilir, fakat sinir ağrısını ortadan kaldırmak için bundan daha fazlasını içmek asla kötü bir fikir değildir.

Yoga: Bu eski uygulama, metabolik faaliyetleri iyileştirmek ve vücudunu binlerce yıldır detoksife etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, dolaşımı iyileştirmek ve iltihaplanmayı azaltmaya olan etkiside  bilinir; her ikisi de nöropati ağrısını hafifletmek isterseniz çok önemlidir.

Kilo Kaybı: Obezite, nöropati ile mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunabilir, çünkü obezite, özellikle ayaklarda nöropatik ağrının ortak bir nedeni olan diyabetle yakından ilişkilidir. Kilo vererek, ayrıca vücudunuzdaki iltihaplanma riskinizi düşürür ve kalp sağlığını korumak ve yağ dokusunu azaltarak daha sağlıklı dolaşım ve kan akışını teşvik edersiniz. Diyet ve egzersiz yoluyla kilo kontrolü, nöropatik ağrı hayatınızın tutarlı bir parçası olduğunda yapmanız gereken ilk şeylerden biri olmalıdır.

Somon: Hem omega-3 yağ asitleri hem de B12 vitamini bakımından zengindir besinler söz konusu olduğunda, somon dan daha iyi şeyler vardır. Omega-3 yağ asitleri, sinirler ve kan damarları ile birlikte vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilirken, B12 vitamini eksiklikleri doğrudan sinir ağrısı olaylarıyla ilişkilendirilmiştir. Haftada bir veya iki kez somon balığı tüketilmesi mineral dengesini önemli ölçüde artırabilir ve bu tür kronik ağrıları önleyebilir.

Kapsaisin Kremi: Birçok kişi sıcak biberleri doğada iltihaplayıcı olarak düşünürken, biberlerin baharatlarını veren aktif madde, histaminlerin ve iltihap ajanlarının normalde kullanacağı reseptörleri işgal ederek inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir. Kapsaisin kremi, bir taşıyıcı krem ​​ile karıştırılmış bir biber ezmesinden yapılabilir ve bu, sinir ağrısının hissedildiği vücudun bölgesine uygulanabilir.

Meditasyon: Bazıları doğal bir çare olarak meditasyonu tercih edeler. Ancak meditasyonun ölçülebilir sonuçları, daha düşük stres hormonu seviyeleri, daha iyi dolaşım ve istirahat kalp atış hızı ve daha güçlü bir metabolizma içerir; bunların hepsi kalp sağlığını geliştirebilir, kilo vermeyi teşvik edebilir, Ve enflamasyonu azaltarak nöropatinin ağrılarının çoğunu engeller.

Nöropati herhangi bir güvenilir ve gerçek ilaç olmadan uzun süreli bir durum olabilir, ancak ciddi sinir ağrısı, daha ciddi bir altta yatan durumun veya omurga hasarının göstergesi olabilir. Semptomlar devam ederse veya ciddi oranda artarsa ​​bir tıp uzmanına başvurun. Bu ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olur.

Benzer Yazılar