Sağlık
Sırt Ağrısı Çekmemek ve Güzel bir Uyku İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? 26.10.2017

 

Sırt Ağrısı Çekmemek ve Güzel Bir Uyku İçin Yatak Seçimi 

Gün boyunca, muhtemelen sırtınızın nasıl hissettiğine, sırtınızı hangi pozisyonlarda desteklediğine ve omurganızı düzgün bir şekilde hizalamaya dikkat edersiniz. Ancak yatağınızın aynı sırt desteği ve rahatlığı sağladığından emin misiniz?

Yaşamımızın üçte birinde yataktayız, bu yüzden bel ağrısını hafifletmek için doğru yatağı seçmek son derece önemlidir. Aslında, geceleri sırtınızı ihmal etmek, acı ve sertliğe neden olabilir ve zamanla daha şiddetli disk sorunları ve hatta uygun bir uyku eksikliğinden dolayı artmış kardiyovasküler hastalık riski gibi daha ciddi sorunlara katkıda bulunabilir.

Günümüzde piyasadaki çoğu şiltelerdeki problem, vücudunuzun ağır kısımlarının sarkmasına ve yanlış hizalama oluşturmasına veya gece boyunca uyumanıza izin veren rahatlığa izin vermeyen yatak seçiminizi doğru yamanız gerektiğidir. ihtiyacın olan geri kalan. Çoğu yatakta hem rahatlık hem de destek aynı anda sunulmaması nedeniyle sırt ağrısı ile uyanırsınız ve gün boyu enerjiniz düşecektir işlerinizde daha keyifsiz olacaksınız. 
 

Yanlış Yatak, Sırt Ağrısına Nasıl Katkıda Bulunur?

1. Sırtın Yanlış Hizalanmasına Neden Olmaktadır

1960'lı yıllarda, sıcak şilte su yatağıydı. Artık su yatakları üzerinde hiç kimse uyuyamıyor çünkü onları kullananların çoğu sırt ağrısı geliştirmeye başlamıştı. Su yatakları, dengeleyici bir baskı uyguladılar, ancak sorun, vücudunuzun en ağır kısmının, kalçanızın yatağa girmesine izin verdikleri sorunuydu. Bu, vücudunuzun bir muz şekli oluşturduğu zaman, belin yanlış hizalanmasını oluşturur. Kalçalar vücudunuzun geri kalanından daha ağır olduğundan, doğal olarak yatağa kadar gerilirler.

Önemli olan  kalçalarınızı desteklemek için yatağın merkezinde esneklik kazandırmaktır. Bu amaçla köpük çekirdek yatakları oluşturuldu, ancak endüstri testleri bu yatakların oldukça çabuk bozulduğunu gösterdi. En iyi köpük yatakları bile yüzde 20 ila 40 oranında parçalanabilir, yani köpük yatakları kalçalarınızı desteklemek için gerekli olan kuvvetle geri itilemiyor demektir. Bu, belinin alt sırtının hizalamasının orijinal soruna geri gider.

Vücudunuz her gece 7-10 saat boyunca , kalçalar yatağa batarsa ​​ve destek bulamıyorsa, bu zamanla sırtınızda Rahatsızlığa ve bel ağrısına neden olur. 

2. Uykuyu Kesiyor

Tam bir uyku döngüsünü tamamlamak yaklaşık 90 dakika alır, ancak birçok insan uykunun 3. ve 4. evresi olan bu döngünün altına girmemektedir. Bir yatak rahatsız edici olduğunda veya basınç noktaları ve ağrıya neden olduğunda, belli bir süre uyku döngüsünü kesen savurma ve dönme hareketine devam edersiniz. Bu nedenle sersemce ve yorgun uyanabilirsiniz. ihtiyacınız olan kritik uykuyu alamazsınız. 

Uyku yoksunluğunun acil semptomlarına ek olarak bugün gördüğümüz, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve otoimmün hastalık gibi birçok hastalık aşaması, insanların ihtiyaç duydukları 3. ve 4. evre uyku miktarını almamasına bağlıdır . Yatağınız vücudunuzla çalışmadığı için yalnızca daha sığ bir uyku aşamasına girmek önemli bir problemdir.

Current Cardiology Reviews'da yayınlanan 2010 bilimsel derlemesinde, uyku yoksunluğu ile hipertansiyon, koroner kalp hastalığı ve diyabet arasında bir ilişki bulundu.  Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, yetersiz uykunun performans açıkları, zayıf dikkat, hormon dengesizlikleri ve iltihap ile ilişkili olduğunu göstermektedir.   Açıkçası, iyi kalitede uyku almak sağlıkta önemli rol oynar ve birçok vücut sistemini ve organları etkiler.

3. Disk Sorunlarını Ağırlaştırır

Sırt üstü ve boynunuzda kararlılık sağlayan omurga diskleriniz, alt sırtta sürekli yatakta baskı oluşturduğunda yaralanabilir. Diskleriniz bu destek ve baskı eksikliğinden ne kadar çok koparsa o kadar bel ağrısı  belki de siyatik sinir ağrısı yaşarsınız.

BioMedical Engineering Online'da yayımlanan 2011 yılı bir çalışmada, bir şilte belirli bir sertlik derecesinin omurganızın sağlığını önemli derecede etkileyebileceği bulundu. Kalçalar bir gece boyunca bir C veya muz şekli oluşturduğunda, omurilik disklerinize çok fazla baskı yapar ve halihazırda olduğunuz tüm sorunları şiddetlendirebilir. 
 

Sırt Ağrısı İçin En İyi Yatak Nedir?

Sırt ağrısı çeken ve  sırt ağrısı yaşayan hastalarla yıllarca çalıştıktan sonra, uyumaya karar verdiğiniz yatağın tüm farkları yarattığına gerçekten inanmalısınız. Eşit parça desteği ve rahatlığı sağlayan tamponlama teknolojisi 
nedeniyle Intellibed'in bel ağrısı için en iyi yatak olduğunu keşfedildi. Ülkemizde de belli yerlerden bu yataklara ulaşabilir ve satın alabilirsiniz. 

Intellibed'in etkinliği, orijinal olarak kritik hastaneler için 20 yıl önce yapılmış jel-matris materyalinden kaynaklanmaktadır. Bu devrim niteliğindeki materyal hastane hastaları için bel ağrısını önlemekle kalmadı, aynı zamanda basıncı hafifleten teknoloji nedeniyle evre -4 yatak yaralarını ortadan kaldırdığını  kanıtladı. Günümüzde Intellibed'in kurucusu Robert Rasmussen, hastalarının sağlığını iyileştirmek için ülkenin her yerinde ki papiraktik uzmanlarıyla çalışıyor.

Intellibed yatağının tabanında, cep bobinli temperli çelik iç yay vardır. Bu materyali test eden yıllar,  köpük döşek şilteleri gibi parçalanmadığını gösteriyor, bu nedenle kalçanızın ağrıya neden olan bir yanlış hizalamaya sarkmasını önlemek için gerekli esnekliği sağlamaya devam ediyor.

İç pervazı örten iki buçuk inçlik bir tabaka olan jel matris malzemesi, bir ızgara desenine veya matriste oluşturulmuştur. Bu malzemeye uzanırken, ızgara modelinin duvarları, insan vücudu için rahatsızlık verici olduğu yerde çökmek üzere tasarlanmıştır. Destek, rahatlığı sağlayan yerdir.

1. Destek Sağlar

Rasmussen, jel matris malzemesinin  kalçanızın hizalanmasına engel olmak için" bu materyali açıklıyor. Bu materyal, diğer minder gibi parçalanmıyor; bu nedenle, parçalanmaya başlayan bir köpük tabakasının aksine Sadece 2-3 yıl kullanımdan sonra yüzde 20-40 oranında jel matris materyali, 20-30 yıl sonra esnekliğinin sadece yüzde 4'ünü kaybettiği test edilmiştir. Bunun anlamı, geceleri , sırtınız ihtiyaç duyduğu desteği alıyor ve yatağınız vücudunuzun omurilik disklerinizi etkileyen bir C-şekli yaratmasına izin vermiyor.

2. Basıncı Ortadan Kaldırır

Rasmussen'e göre "jel matrisi, köpük veya yaylardan farklı bir mühendislik ilkesinde çalışıyor". Malzeme kalçaların altındaki destek elemanlarının yatarken yayılmasına izin verecek şekilde tasarlandı. Kalçalar basınç noktaları olmadan yatağa derinlemesine batar, bu desteği vücudunuzun yan ve arkasındaki geniş yüzeylerine aktarır. Bu nedenle sadece bu malzemeden hizalama desteğini almakla kalmaz, aynı zamanda en iyi basınç rahatlığını elde edersiniz.  

Bütün vücuda bu eşit basınç dağılımı, kalça ve omuzlarınızda büyük basınç artışı sağlamaz. Bu basınç noktaları olmadan, bütün gece dönüp durmayacaksınız, böylece sırtınızı da destekleyerek huzurlu bir uyku çekebilirsiniz. Jel matris malzemesi yatağın aynı anda sağlam ve yumuşak olmasını sağlar.

3. Dayanıklılığı Sağlar

Rasmussen ve Intellibed ekibi, ürünlerinin dayanıklılığı konusunda gerçekten heyecanlı çünkü uzun yıllar boyunca tutarlı bir düzeyde konfor ve destek sağlıyorlar.

Aynı zamanda tamamen toksik değildir ve uyku için en güvenli yataklar arasındadır. Ve  tüm materyal toksisite açısından dikkatli bir şekilde incelendiğinden, bu yatağın, kimyasallarla yapılmış bir yatakta uyurken ortaya çıkabilecek herhangi bir solunum, alerji veya hormon dengesizliği sorununa neden olmayacağından emin olabilirsiniz. Bu yatak  doğal olarak havalı,  Isıyı vücudunuza karşı tutan yalıtkanlar haline gelmeyen köpük yataklarından farklı olarak, jel matrisi malzeme vücudunuzdan uzakta ısı iletir; bu nedenle yatak doğal olarak daha serindir ve daha rahattır.

Benzer Yazılar