Sağlık
Skolyoz Tedavisi 18.06.2017

Skolyoz dünyadaki insanları etkileyen omurga eğriliği bozukluklarından biridir ve bazı ev ilaçları arasında kekik,  nane, lahana, yonca, daha az kullanılır, daha çok kilo vermek ve düzenli egzersiz yer alır.

Spinal Eğrilik Bozuklukları:

Hareket kabiliyetimiz ve fiziksel yeteneklerimiz söz konusu olduğunda, omurganızdan daha önemli bir şey yoktur, bu nedenle omurga eğriliği bozuklukları çok yıkıcı ve üzücü olabilir. Esasen, omurga eğriliği bozukluğu omurganın normal şeklinin bir şekilde değiştiği anlamına gelir ve bu üç ana tipte ortaya çıkar: skolyoz, kifoz ve lordoz.

Skolyoz, çoğu insanın duyduğu ve düz sırttan geçmeyen, ancak arkadan görüldüğünde S veya C eğrisine sahip bir omurga olarak tanımlanan bir hastalıktır. Kyphosis omurganızın üstü anormal derecede yuvarlak haldeyken, lordoz alt sırt omurgasının yoğun içe doğru bükülmesi şeklinde ortaya çıkar. Bu bozuklukların her birinin nedeni biraz farklıdır; Kifoz ve lordoz, osteoporoz, kaymış omurlar, omurga enfeksiyonları ve anormal kemik büyümesi gibi pek çok benzer nedene sahiptir. Şaşırtıcı derecede skolyozun, tam nedeni belirlenemedi.

Sırt Ağrısı

Bu koşulların üçü de sırt ağrısı ve rahatsızlık, esneklik ve hareket kabiliyeti eksikliği, ileri baş pozisyon ve sürekli farkındalık ve ayarlama nedeniyle daha düşük yaşam kalitesi ile sonuçlanabilir. Aşırı durumlarda, skolyoz, bir kişinin kalbi ve akciğerleri için güçlük çekebilir ve bu da tüm vücuda ek bir yük getirir. Omurga kurvatür bozuklukları için formal tedaviler arasında ameliyat, sırt desteği, ilaç ve fizik tedavi yer alır; ancak bu durumlarla baş gösteren  etkiler herkese hitap etmez. Ortaya çıktıkça, omurganın gücünü ve istikrarını iyileştirmek için en azından semptomların rahatsızlığını azaltmak için kullanılabilecek, bazı invaziv olmayan ev ilaçları vardır. Şimdi, omurga kurvatür bozukluklarının ev ilaçlarına daha ayrıntılı bir göz atalım.

Skolyoz ve Spinal Eğrilik Bozuklukları İçin Doğal Yollar

Daha Az Oturmak: Uzun süre oturduğumuzda duruşumuz acı çekme eğilimindedir. Sırtımız üst üste durur, omuzlarımız  ve omurgalarımıza aşırı stres atarız. Ne yazık ki, uzun süre ayakta durmak omurganın  gerginliğini de artırabilir. Kifoz omurga eğriliği rahatsızlığından muzdarip olursanız, otururken (durumu kötüleştirecek şekilde) omuzlarınızı kemirmezken uzun süre ayakta durmamak için aktif ve mobil olmalısınız. Lordosis ve skolyoz oturmadan daha az etkilenir, ancak bu rahatsızlıklara maruz kalan kişiler her iki bacak üzerinde eşit şekilde durmanın sırt ağrısını azalttığını bildirmektedir.

Karalahana: Karalahana en tatlı yeşillik biçimi olmayabilir, ancak kemik kütlesini önemli ölçüde güçlendirebilen, yani vücuda kas, doku ve kemik oluşturmak için ihtiyaç duyduğu kollajen üretimini arttırarak, Bu elementleri birbirine bağla. Kekinizi diyetinize ekleme genel kemik yoğunluğunuzu artırabilir ve kırılganlığı önleyebilir. Omurga eğriliği bozuklukları için sırt desteği veya diğer kuvvet yönelimli tedavilerle kombine edildiğinde, bu diyet seçimi omurgayı daha hızlı şekillendirmeye yardımcı olan işlemi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ağırlığı Kaybetmek: Obezite, omurga kurvatür bozukluklarının şiddetine veya rahatsızlığına yardımcı olmaz. Bu gereksiz ağırlık, omurganıza ve omurganıza aşırı yük bindirerek durumunuzu daha da kötüleştirir ve düzeltilmesi daha zor hale getirir. Daha resmi tedavilerin bu rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olması için, uygun bir diyetle ve egzersizle kilo vermek önemli bir temel oluşturur.

Yonca: Yonca içerisinde bulunan K vitamininin yüksek konsantrasyonu, vücudun kemik hücrelerini sıkı bir şekilde bağlamasına ve kemik yoğunluğunu geliştirmesine yardımcı olurken, bu mütevazi bitkide bulunan diğer minerallerin bir kısmıyla da yardımcı olur. Daha kuvvetli kemiklerle, skolyozun etkilerini tersine çeviren veya hafifleten tedaviler ve fizik tedavi geliştirilebilir ve hızlandırılabilir. Skolyoz, omurga eğriliği bozukluğunun diğer iki formu kadar tersine çevrilebilir değildir ve zamanla kronik olarak daha kötüleşir. Bu nedenle, mineral zengin bir diyet ile birlikte, ilerlemeyi yavaşlatmak için terapileri düzenlemek önemlidir.

Daha Fazla Uzatma: Omurgalarınız ve kalça fleksiyonlarınız omurganın kıvrım bozukluklarından ciddi şekilde etkilenir ve zayıf duruş, kambur omuzlar veya eğri bir omurga için sürekli tazminat nedeniyle başlıca ağrı kaynağı olabilir. Kalça fleksiyon ve omuz kaslarınızı güçlendirmek için direnç bantları kullanarak, genellikle bu rahatsızlıklara eşlik eden iltihaplanmayı ve ağrıyı önleyebilirsiniz.

Kekik: Kekik, vücuda doğal olarak anti-inflamatuar ve yatıştırıcı bir etki yapıyor ve bu da omurgayı çevreleyen kasların rahatlamasına yardımcı oluyor ve böylece ağrıyı azaltıyor ve vücudun bu bölgesindeki daha fazla esnekliğe izin veriyor.

Benzer Yazılar