Sağlık
Zatürre İçin Bitkisel Çözümler 27.05.2017

Zencefil:  Birçok kişi, zencefili  için  veya leziz çay çeşitleri olarak düşünür ancak zencefil zatürrenin tedavisi veya önlenmesi için kullanılabilir. Aktif madde zencefil , bağışıklık sistemi için uyarıcıdır ve zatürrenizin altta yatan nedeni olabilecek herhangi bir bakteri veya viral enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Zencefil çiğ veya çayın daha iştah açıcı biçiminde, 10-20 dakika kaynar suyun içinde zencefil kökü bekleterek tüketebilirsiniz.

Kırmızı Biber: Zatürre için en popüler ve yaygın ilaçlardan biri kırmızı biberdir. Çavdar biberinin akciğerleri tahriş edici etkisi altına alacağı veya hatta iltihaplanmayı artırdığı  görünebilir;  aslında, biberdeki aktif bileşen, akciğerlerdeki biriken mukus ve balgamın kesilmesine yardımcı olur. Akciğerleri temizlemeye  bakteri ve viral enfeksiyonların gelişebileceği materyali çıkarmaya yardımcı olan bir balgam söktürücü olarak işlev görür.

Zerdeçal: Curcumin adında çok güçlü bir antioksidan, pek çok Doğu ve Orta Doğu mutfağında popüler bir lezzet olan zerdecikteki aktif bileşendir. Curcumin solunum yollarına antibakteriyel ve antiviral özellikler de sağlarken akciğerlerden fazla miktarda balgam ve sıvıyı atmaya yardımcı olan mukolitik bir etki yapabilir. Zerdeçal su ile karıştırabilir ve hızlı bir rahatlama için göğsünüzün üzerine serebilir veya karabiberle birlikte bir bardak su ile içebilirsiniz.

Limon Suyu: Limon suyunun antibakteriyel özelliği yüksek C vitamini içeriğine ek olarak iyi bilinmektedir. Yüksek antioksidan konsantrasyonlu limon suyu tüketimi, bağışıklık sisteminizi artırmak ve genel vücut ısısını düşürmek için mükemmel bir yoldur. Bu, bakteriyel bir zatürre vakası geçirmeniz durumunda çok önemlidir. Limon suyu ayrıca mukus ve balgamdan da etkilenerek iltihaplanmayı azaltır ve solunumun rahatlamasına yardımcı olur.

Buhar Soluma: Akciğerlerde öksürük, tıkanıklık ve enflamasyonu azaltmanın en basit yollarından biri buharı teneffüs etmektir. Bu, sıkıca doldurulmuş balgamın ve mukusun gevşetilmesine yardımcı olabilir, böylece  solunum yollarınızı temizleyebilirsiniz. Kaynayan sudan bir kapta buhar soluyarak bunu yapabilirsiniz veya sıcak bir duş alıp buharın oluşmasına izin verin. Yavaş yavaş derin nefes alıp daha kolay nefes almanın tadını çıkarın.

Sigara İçmeyi Bırakın: Solunum yollarının zayıflaması ve zatürre riskini artırır. Bu nedenle, sigara, zatürrenin en önemli risk faktörlerinden biridir; bu nedenle, mükemmel bir önleyici yöntemlerden biri  sigara içmeyi bırakmaktır. Tütün vücut üzerinde çok çeşitli olumsuz etkilere sahiptir, bu nedenle sigara sadece  zatürreyi tetiklemez , aynı zamanda sayısız diğer kronik hastalıklar ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden durumlara yol açar.

Diyetinizi Geliştirin: Diyabet, diğer kronik hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonları gibi zatürre için karmaşık faktörlerden biridir. Diyetinizi değiştirerek, kilo vererek ve fiziksel aktivitenizi arttırarak, bu enflamatuvar durum geliştirme riskini önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Genel beslenme sağlığınız üzerinde gerçek bir fark yaratmak istiyorsanız meyve, sebze ve sağlıklı yağları diyetinizde artırılmalıdır.

Çemen Çayı: Tohumları bir sindirim yardımcısına kadar birçok farklı doğal ilaçlar için kullanılır. Zatürre durumunda, çemen mukolitik olarak çalışır, vücudun solunum yollarındaki biriken balgamını atmasına yardımcı olur. Çemen tohumlarını kaynar suda bekleterek en iyi sonucu almak için karışımı içebilirsiniz. Aynı zamanda, vücudun toksinlerini daha çabuk dışarı atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sebze Suyu: Daha önce de belirtildiği gibi, yüksek miktarda sebze ve meyve, gelişmiş bir diyet için gereklidir, ancak sebze suları özellikle etkilidir. Boğazda yatıştırıcıdırlar ve konsantre vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla ciğerlerinizdeki enfeksiyona doğrudan saldırabilirler. Yeşil, yapraklı sebzeler, havuçlar, şalgamlar, fasulye, domatesler veya pancarlardan oluşan bir sebze suyu karışımı, bağışıklık sisteminizi artırabilir ve beta karoten gibi bazı antioksidanları, besleyicilere yardımcı olacak lezzetli ve besleyici bir yemek olabilir. Semptomlara neden olan toksinleri ve diğer patojenleri temizleyin.

Mullein: Mullein üzerine yapılan çalışmalar, akciğer inflamasyonu üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olduğunu gösterdi; bu nedenle, genelde dünya çapında zatürreyi tedavi etmek için seçilir. Bitkinin yapraklarından mullein infüzyonu yapıp öksürük ve tıkanıklığı ortadan kaldırmak için bu karışımı içebilirsiniz. Ancak, mullein yaprakları yanlış  alınırsa oldukça alerjik olabildiğinden hazırlık aşamasında dikkatli olun.

Sarımsak: Diğer pek çok tıbbi koşulda olduğu gibi, sarımsak da zatürrenin semptomlarını ve altındaki nedeni tedavi etmek için çeşitli yollarla kolayca kullanılabilir. Sarımsak, allisin , aktif maddesi ve antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarında yüzyıllarca kullanılmaktadır. Sarımsak da, enfeksiyonun tutunmasını ve ciğerlerinize yapışmasını zorlaştırarak, balgamdan ayrılır.

Çay Ağacı Yağı: Avustralya'daki doğal sağlık yetenekleri ile ünlü çay ağacı yağı, güçlü antibakteriyel, anti-fungal ve antiviral özellikleri nedeniyle ev ilaçlarının kritik bir parçası olmuştur. Bu nedenle, zatürre tedavisinde çay ağacı yağı kullanılması önerilmektedir. Çay ağacı yağı hindistancevizi yağı ile karıştırabilir ve daha sonra ağrıyı ve iltihaplanmayı giderebilen karışımı göğsünüze tropik olarak yayabilirsiniz. İçerisinde ayrıca çay ağacı yağı ile suyu kaynatabilir ve buhar yükselirken buharı soluyabilirsiniz. Son derece güçlü ve konsantre olduğu için çay ağacı yağını içmeyin.

Terebentin Yağı: Tüketim yapan terebentin akıllıca bir seçim gibi görünmemektedir, ancak zatürre için tropikal bir ilaç olarak, mantıklı bir seçimdir. Terebentin yağını hindistancevizi veya kafur gibi başka bir taşıyıcı yağla karıştırırsanız, bu karışımı ovuşturup bir gece uygulayıp bırakabilirsiniz. Yağın buharını teneffüs etmek, normalde nefes almanıza yardımcı olurken, balgamı gevşetir ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ekinezya: Bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneği ile yaygın olarak bilinen ekinezya yağı zatürre için popüler bir evde yapılabilecek ilaçtır. Ekinezya, antiviral ve antibakteriyel kapasitesi sayesinde sıcak su, bal ve nane ile karıştırılarak akciğerdeki tüm enfeksiyonları temizlemek için lezzetli ve etkili bir tonik oluşturabilir.

Susam Tohumları: Doğal bir ekspektoran olarak, susam tohumu akciğer tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilir ve bu materyallere bulaşmış olabilecek bakterilerin ve virüslerin atılmasını teşvik eder. Daha kolay nefes alabilir ve bu patojenlere yönelik zatürreden  kurtulmaya çok daha yakın olursunuz.

Keklik Yağı: Bu temel bitki yağı, zatürre  semptomlarına neden olan patojeni çabucak  yoketmesine yardımcı olabilecek etkileyici bir antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellik seviyesine sahiptir. Suya birkaç damla kekik otu yağı (son derece potent olan) karıştırabilir ve günde 1-2 defa içebilirsiniz veya en iyi sonuç için gece boyunca yatıp sindirene birkaç damla koyabilirsiniz.

DİKKAT!!!

Bu ev ilaçlarının birçok geleneksel ve anekdot durumunda etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, zatürre bulguları ve belirtileri gösteriyorsanız, eğitimli bir tıp uzmanını görünmek önemlidir. Durum hızlı bir şekilde kötüye gidilebilir ve ele alınmazsa ölümcül olabilir, bu nedenle bu ilaçlar daha resmi tıbbi tedavinin tamamlayıcı çözümleri olarak görülmelidir.

 

Benzer Yazılar