Sağlık
Akne Nedir? 27.01.2017

AKNE

Akne Nedir?

Akne, cildinizin saç köklerinin ölü deri hücreleri ve sebumun (yağ) bir karışımı tarafından engellendiği durumlarda oluşan deri problemidir. Bu olduğunda, bakteri, tıkanan kıl foliküllerinde büyüyebilir ve daha fazla cilt tahrişine neden olabilir.

Sivilce cildin herhangi bir yerinde olabilir, ancak yüz, boyun, göğüs ve sırtta en yaygındır. Genellikle vücudun yağ bezleri daha fazla sebum yapmaya başlar, ancak yetişkinlik dönemine kadar sürebilir veya başlayabilir, erken çocuk yıllarında başlar.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Akne Neden Olur?

Sivilce ölü deri hücreleri ve sebumun bir karışımı cildinizin saç köklerini tıkadığında ortaya çıkar. Akne  birkaç farklı çeşide sahiptir :

- Saç follikülü yağ ve cilt hücreleri ile tıkandığında saç follikülünde "beyaz gözenekler" oluşur.

- Follikül derinin yüzeyine takıldıysa ve hava ile temas ederse, siyah olur ve buna "siyah nokta" denir.

- Bir saç folikülü duvarının kırılması durumunda alan şişer ve kırmızı renkli bir şişlik haline gelir. Saç kökü duvarı cildin yüzeyine yakınsa, yumru genellikle bir sivilce haline gelir.

- Follikül duvarı deride koparsa akne nodülleri veya kistleri oluşabilir. Buna "kistik akne" denir.

Akne Kimlerde Görülür?

Hem erkek hem de kız bireyler de akne görülebilir.  Ancak erkeklerde daha kötü olabilir, çünkü cilt yağları daha fazladır. Birçok insan için akne belirtileri 25 yaşına kadar solmaktadır ancak yetişkin yıllara devam edebilir.

Aile geçmişi de bunda bir rol oynamaktadır. Anneniz ve babanızın sivilceleri ırsi olarak mevcutsa sizde de oluşabilir.

Bağışıklık sisteminiz de bir rol oynamaktadır. Bazı insanlar saç folliküllerinde sıkışan bakterilere fazlasıyla duyarlıdır.

Sivilceleri Daha da Kötüleştiren Şeyler

- Hormonal değişiklikler, özellikle ergenlik döneminde, aylık döneminizden önce (kadınlarda) veya gebelik sırasında

- Bazı ilaçlar

- Yağ bazlı makyaj, güneş yağı ve saç ürünleri gibi belirli kozmetik ürünler

- Stres

- Sıkma veya ciltteki lekeleri toplama

- Cildin sert ovulması

- Kir

- Çikolata veya yağlı gıdalar

- Cinsel ilişki veya mastürbasyon

AKNE TEDAVİSİ

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Reçetesiz ve reçeteli ilaçlar dahil, sivilce için birçok tedavi mevcuttur.

Eczanelerde Satılan Hangi İlaçları Almalıyız?

Benzoil peroksit ve salisilik asit akne için en yaygın ve en etkili tezgah üstü ilaçlardır. Bu ilaçlar bakteri öldürür, cilt yağını kurutur ve cildinizin soyulmasını sağlar. Jeller, losyonlar, kremler, sabunlar veya pedler gibi birçok formda bulunurlar. Cildinizin görünümünde bir gelişme olduğunu fark etmeniz 8 hafta kadar sürebileceğini unutmayın. Bir tezgah üstü sivilce ürünü 2 ay sonra cildinize yardımcı olmuyorsa, doktorunuzla konuşun.

Bazı insanlarda tezgah üstü akne ilaçları cilt tahrişi, yanma veya kızarıklık gibi yan etkilere neden olabilir. Şiddetli veya zamanla ortadan kaybolmayan yan etkileriniz varsa doktorunuza bildirin.

Reçete ile Verilen Akne İlaçları

Eğer reçetesiz ilaçlar etkili değilse, doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir:

Bir Retinoid Krem ​​veya Jel:

Retinoidler, örneğin tretinoin ve adapalen, genellikle günde bir kez cilde uygulanır. Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuzun altındaki bölgeye yaklaştırmamaya dikkat edin. Bir retinoid kullanıyorsanız, bu ilaç güneş yanığı riskinizi arttırdığı için güneşten kaçınmanız veya güçlü bir güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Hamile olan veya gebe kalabilen kadınlar, doğum kusurlarına neden olabileceği için tazarotene denilen bir retinoid kullanmamalıdır.

Antibiyotikler:

Akne şiddetli ise, doktorunuz onu tedavi etmek için bir antibiyotik reçete edebilir. Minosiklin, doksisiklin ve tetrasiklin gibi antibiyotikler bakteri ve inflamasyonu azaltır ve benzoil peroksit gibi sivilce için diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir. Antibiyotikler ağız yoluyla alınabilir veya deride bir losyon, krem ​​veya jel olarak kullanılabilir. Eritromisin ve klindamisin topikal losyonlarda ve akne için jellerde kullanılan 2 antibiyotiktir.

İzotretinoin:

İzotretinoin, çok kötü sivilceleri tedavi etmek için kullanılan güçlü bir tıbbi ilaçtır.. Bu ilaç ciddi yan etkilere neden olabilir. İlacınızı almak için doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip etmeniz gerekecek ve doktorunuz sizi yakından izlemesi gerekecektir.  İzotretinoin hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğum Kontrol Hapları:

Doğum kontrol hapları kadınlarda akne tedavisine yardımcı olabilir. Sivilce için doğum kontrol haplarının alınmasının avantaj ve dezavantajları hakkında doktorunuzla konuşun.

Benzer Yazılar