Sağlık
Arıtma Sular Sağlıklı mı? 14.07.2017

Su arıtma, suyun kirlerinden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlı maddelerden arındırılması işlemidir ve genellikle sağlıklı bir yöntem olarak kabul edilir. Ancak, su arıtma işlemlerinin ne kadar etkili olduğu ve hangi tür zararlı maddelerin çıkarılabildiği değişebilir. Örneğin, bir su arıtma sistemi belirli türlerdeki mikroorganizmaları çıkarabilirken, diğer türlerini çıkarmayabilir. Ayrıca, su arıtma işlemlerinin etkinliği de suyun başlangıç kalitesine göre değişebilir. Bu nedenle, su arıtma işlemini kullanmayı planlıyorsanız, suyun hangi zararlı maddelerden arındırılması gerektiğini ve hangi tür su arıtma işlemlerinin bu amaçla en uygun olduğunu araştırmanız önerilir.

Ters Osmoz Suyu Nedir?

Geriye doğru ozmos bir biyoloji dersi gibi görünse de tamamen bir süreçtir. Gerçekte, bu sadece bir tür filtreleme sürecidir. Ters ozmozda, tuzlu su gibi muamele edilmemiş su , yarı geçirgen bir zar ve karbon filtrelerden akar. Membran boyutu, suyun filtreden akmasına izin verir, ancak tuz, kimyasallar, mineraller ve safsızlıkların arkasında bırakır. Sonuç bakteri ve minerallerden arınmış "saf" sudur. Ters osmoz ile ilgili daha fazla bilgi için "Ters Osmoz Nedir? Ters Osmoz ile su arıtma nasıl yapılır?" yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Ters Ozmoz Suyunu İçebilir misiniz ?

Ters ozmos ile tedavi edilen su içilebilir.  Bazı şehirler, Avustralya'da  bitkilerin su ihtiyacı gibi bol miktarda su gerektiğinde  tuzlu suya  ters ozmoz kullanılıyor ancak yeterli miktarda tatlı su yoktur. Güvenli bir içme suyunuz olduğundan emin olmak için bir kamp gezisinde bir su filtresinde ters ozmoz bile kullanmış olabilirsiniz. Evinizde bir ters ozmoz sistemi takabilir veya evde bir ters ozmos filtresine sahip olabilirsiniz.

 

Ters osmoz Suyunun Avantaj ve Dezavantajları

Ters ozmoz sürecinde su içmek için avantajlar vardır. Su sorunları ve endişeleri yüzünden rahatsız edici bir bölgede yaşıyorsanız, içmekte olduğunuz suyun güvenliğini hissetmeniz iyi bir yol olabilir. Toplumunuzda pestisit veya herbisitlerden( zirai ilaçlar ) endişe ediyorsanız, suyunuzu ters osmoz sistemi ile filtrelemek çok mantıklıdır.

Ters osmoz suyu kamp veya şüpheli yerel suya sahip bir yeri ziyaret ettiğinizde de müthiş bir seçenektir. Sudaki iz mineralleri uzaklaştırmak için en etkili sistemlerden biridir.

Bununla birlikte, ozmos suyunu tersine çevirmek için bazı dezavantajlar da vardır.  Çoğu ters ozmoz sisteminin "kötü" içerikleri ve iyi olanları ayırt etmenin hiçbir yolu yoktur. Zararlı kirleticiler de ortadan kaldırılırken, vücudumuzun demir ve manganez gibi düzgün bir şekilde gerçekleştirmesi gereken iz mineralleri de yok olabilir.

İdeal bir dünyada, bu aslında önemli değildir, çünkü yediğimiz gıdalardan ihtiyacımız olan tüm iyi şeyleri alıyor olacağız diye düşünüyoruz. Ne yazık ki, durum böyle değildir. Örneğin kadınların yaklaşık yüzde 10'u demir eksikliği nedeniyle anemi oluşturabilir. Mineral dengeleyici hormonlar için kritik olduğu için, manganez eksikliği vücudumuzun tamamına zarar verebilir. Diyetimizden yeterli miktarda vitamin ve mineral almamaktaysak ve su kaynağımızdan da ayıklarsak vitamin ve mineral eksikliği riskini arttırabilir.

Ayrıca, ters osmoz suyu gibi demineralize su ile pişirme, aslında bütün gıdalarda bulunan vitamin ve minerallerin miktarlarını azaltır. Örneğin, ters osmoz suyu gibi demineralize su kullanırken, yiyeceklerinizde magnezyumun yüzde 60'ına veya manganezin yüzde 70'ine kadar kaybedebilirsiniz.

Aslında, Dünya Sağlık Örgütü, ters ozmoz suyuyla ilgili endişeleri ve bu mineralin bu demineralize su içtiğinde neler olabileceği üzerine aynı kapsamlı inceleme yapılmaksızın, işlemin kontaminantları nasıl kaldırdığına çok fazla dikkat edildiği hakkında bir rapor yayınladı.

Raporda, ters ozmoz suyunun "hayvan ve insan organizması üzerinde kesin bir olumsuz etkisi var" diyor. Ayrıca, "demineralize suyun uzun süreli tüketiminden kaynaklanan olumsuz sağlık etkileri potansiyeli sadece yeterli tatlı suyu olmayan ülkelerde değil, Aynı zamanda evde su arıtma sistemlerinin bazı türlerinin yaygın olarak kullanıldığı veya bazı şişe suyun tüketildiği ülkelerde de görülmüştür. "

 

Çözüm: Ters Osmoz + Mineral Filtreleri

Mineral Filtre, su arıtma cihazında suyun saf suya dönüştükten sonra gerekli minerallerin tekrar eklenmesini sağlayan filtredir. Bu filtreler insan sağlığına en çok fayda sağlayan kalsiyum, magnezyum ve sodyum minerallerini içerir.  Böylece ters osmoz un dezavantajları tamamen ortadan kalkmış olur.

Benzer Yazılar