Sağlık
Arıtma Sular Gerçekten Sağlıklı mı? 14.07.2017

Temiz içme suyunun gelişi zordur. Amerika  gibi ülkelerde , kuraklıkdan dolayı su azdır. Üçüncü dünya ülkelerinde, içme suyu sağlamak için altyapı eksikliği vardır.  Ve kendi evlerimizde bile, dokunun içinden akan kurşun ve arsenik gibi toksinler olduğu için musluk suyu toksisitesi gerçek bir endişe kaynağıdır. Ters ozmoz su savunucularının, ters ozmozun güvenli içme suyu sağlamak için yol olduğuna inandıklarının sebeplerinden biridir.   

Ters Osmoz Suyu Nedir?

Geriye doğru ozmos bir biyoloji dersi gibi görünse de tamamen bir süreçtir. Gerçekte, bu sadece bir tür filtreleme sürecidir. Ters ozmozda, tuzlu su gibi muamele edilmemiş su , yarı geçirgen bir zar ve karbon filtrelerden akar.

Membran boyutu, suyun filtreden akmasına izin verir, ancak tuz, kimyasallar, mineraller ve safsızlıkların arkasında bırakır. Sonuç bakteri ve minerallerden arınmış "saf" sudur.

Ters Ozmoz Suyunu İçebilir misiniz ?

Ters ozmos ile tedavi edilen su içilebilir.  Bazı şehirler, Avustralya'da  bitkilerin su ihtiyacı gibi bol miktarda su gerektiğinde  tuzlu suya  ters ozmoz kullanılıyor ancak yeterli miktarda tatlı su yoktur.

Güvenli bir içme suyunuz olduğundan emin olmak için bir kamp gezisinde bir su filtresinde ters ozmoz bile kullanmış olabilirsiniz. Evinizde bir ters ozmoz sistemi takabilir veya evde bir ters ozmos filtresine sahip olabilirsiniz.

Ters Osmoz Süreci Sağlık Açısından Yararlı mıdır ?

Ters osmoz Suyunun Avantaj ve Dezavantajları

Ters ozmoz sürecinde su içmek için avantajlar vardır. Su sorunları ve endişeleri yüzünden rahatsız edici bir bölgede yaşıyorsanız, içmekte olduğunuz suyun güvenliğini hissetmeniz iyi bir yol olabilir. Toplumunuzda pestisit veya herbisitlerden( zirai ilaçlar ) endişe ediyorsanız, suyunuzu ters osmoz sistemi ile filtrelemek çok mantıklıdır.

Ters osmoz suyu kamp veya şüpheli yerel suya sahip bir yeri ziyaret ettiğinizde de müthiş bir seçenektir. Sudaki iz mineralleri uzaklaştırmak için en etkili sistemlerden biridir.

Bununla birlikte, ozmos suyunu tersine çevirmek için bazı dezavantajlar da vardır.  Çoğu ters ozmoz sisteminin "kötü" içerikleri ve iyi olanları ayırt etmenin hiçbir yolu yoktur. Zararlı kirleticiler de ortadan kaldırılırken, vücudumuzun demir ve manganez gibi düzgün bir şekilde gerçekleştirmesi gereken iz mineralleri de yok olabilir.

İdeal bir dünyada, bu aslında önemli değildir, çünkü yediğimiz gıdalardan ihtiyacımız olan tüm iyi şeyleri alıyor olacağız diye düşünüyoruz. Ne yazık ki, durum böyle değildir. Örneğin kadınların yaklaşık yüzde 10'u demir eksikliği nedeniyle anemi oluşturabilir. Mineral dengeleyici hormonlar için kritik olduğu için, manganez eksikliği vücudumuzun tamamına zarar verebilir. Diyetimizden yeterli miktarda vitamin ve mineral almamaktaysak ve su kaynağımızdan da ayıklarsak vitamin ve mineral eksikliği riskini arttırabilir.

Ayrıca, ters osmoz suyu gibi demineralize su ile pişirme, aslında bütün gıdalarda bulunan vitamin ve minerallerin miktarlarını azaltır. Örneğin, ters osmoz suyu gibi demineralize su kullanırken, yiyeceklerinizde magnezyumun yüzde 60'ına veya manganezin yüzde 70'ine kadar kaybedebilirsiniz.

Aslında, Dünya Sağlık Örgütü, ters ozmoz suyuyla ilgili endişeleri ve bu mineralin bu demineralize su içtiğinde neler olabileceği üzerine aynı kapsamlı inceleme yapılmaksızın, işlemin kontaminantları nasıl kaldırdığına çok fazla dikkat edildiği hakkında bir rapor yayınladı.

Raporda, ters ozmoz suyunun "hayvan ve insan organizması üzerinde kesin bir olumsuz etkisi var" diyor. Ayrıca, "demineralize suyun uzun süreli tüketiminden kaynaklanan olumsuz sağlık etkileri potansiyeli sadece yeterli tatlı suyu olmayan ülkelerde değil, Aynı zamanda evde su arıtma sistemlerinin bazı türlerinin yaygın olarak kullanıldığı veya bazı şişe suyun tüketildiği ülkelerde de görülmüştür. "

Evlerde, ters ozmoz su sistemleri aslında su israf eder. Büyük, endüstriyel büyüklükteki sistemlerde olduğundan fazla baskı yoktur, bu yüzden daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Toplamda, suyun yüzde 85'ine kadar içilebilir suyun yüzde 15'ini üretmek için boşa harcanabilir.  

Ters Osmoz Sistemi Kullanmalı mıyım?

Maalesef, bu kolay bir cevap değildir ! Bu kendiniz, aileniz ve ihtiyaçlarınız için kişisel bir karardır. Bölgenizdeki su temini gerçekten düşük seviyedeyse ve ters ozmoz sisteminin diğer filtrasyon sistemlerine göre daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız, kurşun veya arsenik gibi maddeleri sindirmekten daha iyidir.

Bununla birlikte, yalnızca ters ozmoz su sistemi hakkında bir şeyler merak ediyorsanız, kesinlikle araştırmanızı yapın. Her bir sistem farklı olduğu için işlem sırasında hangi minerallerin çıkarıldığını kontrol edin. Çevre konusunda endişeleriniz varsa, filtrelenen her litre su için ne kadar su atığı üretildiğini öğrenmek önemlidir.

Son olarak, fiyat da kararınızda bir faktör olacaktır. Filtreler, basit tezgah üstü ve lavabonun altındaki kumandalardan ev tipi sistemlere kadar uzanır.

Benzer Yazılar