Sağlık
Himalaya Tuz Lambası ve Faydaları 12.07.2017

Himalaya deniz tuzunun, Dünya'nın yaratılışına dayanan orijinal ilkel denizin kurutulmuş kalıntılarından oluştuğu düşünülmektedir. Bu kalıntılardan oluşturulan küçük kaya tuzlarının sağlığa faydalı olduğu düşünülmektedir. 

Onlara tuz lambaları veya tuzlu kaya lambaları deniyor. Aslında pembe Himalaya tuzundan oluşturulurlar. ancak orta derecede aydınlatma yeteneklerinden dolayı   satılmıyorlar. Himalaya'daki bir tuz lambalannın hoş bir parlaklık sağlamaktan çok daha büyük yararları vardır. Himalaya tuz lambası avantajları, astım, alerji ve diğer hastalıklardan muzdarip insanlar için semptomların azaltılmasına ek olarak elektronik cihazların neden olduğu hava kirliliği, negatif iyonlar ve elektrosmogun azaltılmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. 

Himalaya Tuz Lambası Nedir?

Gerçek Himalaya tuz lambaları aslında elle oyulmuş Himalaya tuzunun katı bloklarıdır. Himalaya Dağlarının batı kenarında bulunan Pakistan'ın Khewra kentindeki derin yer altı madenleri, gerçek Himalaya pembe tuzunun tek kaynağıdır. Himalaya'daki tuz lambalarının rengi, hafif bir pembeden, pembe turuncuya kadar olup, renk tonunun mineral konsantrasyonunun bir sonucudur. Bu tuz bloğunun oyuk ortasında hem ışık hem de ısı yayan bir ampul bulunur. Bir tuz lamba, içindeki ışık ve ısı kaynağına sahip değilse, bir lamba değildir. O olmadan, sadece bir blok tuzdan ibarettir. 

Tuz kendine su moleküllerini çeken higroskopiktir. Büyük bir tuz parçası olan bir Himalaya tuz lambasının su moleküllerini çekerek çalıştığı düşünülmektedir. Bu su buharı ayrıca kalıp, bakteri ve allerjenler gibi iç hava kirleticilerini de taşıyabilir. Su buharı tuz lamba ile temasa geçtiğinde, kirleticilerin tuzda kaldıkları düşünülür. Lamba ısıtıldığı için tuz kurutulur ve su buharı ve kirleticileri çekme, su buharını havaya geri bırakma, ancak sağlığa zararlı kirleticilere tutma döngüsünü sürdürebilir.

Himalaya'daki bir tuz lambasının ışıltısına bakmak sakinleştirici olabilir, ki bu terapide kullanılan bir yöntemdir . Bugüne kadar, özellikle Himalaya tuz lambası yararları üzerine odaklanan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Akciğer Enstitüsüne göre tuz lambası (genel olarak) aşağıdaki sağlık özelliklerine sahiptir: • Antibakteriyel


 • Antienflamatuvar


 • Aşırı mukozayı gevşetir ve mukusiliyer taşınımı hızlandırır


 • Patojeni giderir (yani havadaki polen)


 • IgE düzeyini düşürür (bağışıklık sistemi aşırı duyarlılığı)

Himalaya Tuz Lambası Faydaları

1. Hava Temizleme

Olası tüm Himalayl tuz lambası avantajlarından hava temizleme çoğu alıcı için genelde en önemli hedeftir. Hava arındırıcı ev bitkileri de bu nedenle genellikle satın alınır. Evinizdeki daha temiz havanın sağlığınız için daha iyi olduğuna şüphe yoktur.

Amerikan Bahçe Kültürü Bilim Derneği tarafından yayınlanan araştırmaya göre, hava kirliliği veya sisin ana bileşeni, en çok dış hava ile bağlantılı olan ozondur, ancak ev ya da ofis gibi kapalı yaşam alanlarına da girmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz  gibi tuzlu bir yapıya sahip bir Himalaya tuz lambası kolayca su buharı çekebilir. Bu su buharı, genellikle allerjenler, küf ve bakteriler dahil kapalı hava kirleticileriyle gelir. Su ısıtılmış lambaya çarptığında, tuz kirleticileri yakalar ancak su buharını  serbest bırakır. Bu döngü, lamba açık olduğu sürece tekrarlanır. Kirleticileri havadan çıkararak, tuz lambası sizi daha temiz, daha sağlıklı bir hava ile terk eder.

2. Elektromanyetik Radyasyon ve Havadan İnfeksiyonlarda Azalma

Çevremizdeki pek çok şey şu an sağlıksız olmayan pozitif iyonlar biçiminde elektromanyetik radyasyon yayını yapıyor.   Cep telefonunuz, bilgisayarınız ve televizyonunuz gibi şeyler bunlara dahildir.  Elektromanyum (elektrosmog) olan bu elektromanyetik radyasyon (EM) görünmeyebilir ancak bazı ciddi uzun süreli etkilere neden olduğuna inanılmaktadır. EM radyasyona sürekli maruz kalma, öncelikle yorgunluğa, stres artışına ve bağışıklık sistemini zayıflatmaya neden olur.

Tüm kaynaklardan gelen elektromanyetik alanların toksik etkilerini ortaya çıkaran 2000'den fazla çalışma yapılmıştır. Bilim insanları "düşük seviyeli radyasyona bile kronik maruz kalma (cep telefonlarından gelen gibi) çeşitli kanserlere neden olabilir, dokunulmazlığı bozabilir ve Alzheimer hastalığı ve demans, kalp rahatsızlığı ve diğer birçok hastalığa katkıda bulunabilir" olduğunun korkutucu sonucuna vardılar.    

Negatif iyonlara maruz kalmayı artırmanın harika bir yolu doğada, özellikle su çevresinde daha fazla zaman geçirmektir. Himalaya tuz lambalarının, negatif iyonları az miktarda yayması ve pozitif olanları iptal ettiği söyleniyor. Elektromanyetik radyasyonu etkisiz hale getirerek zararlı elektrosmogların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirler. Pozitif ve negatif iyonların dengelenmesi, havada bulaşan enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.

3. Astım ve Alerji Belirtilerini Kolaylaştırır

Himalaya tuzu artık inhalerlerde astım ve alerji geçirenlere rahatlama sağlamak için kullanılmaktadır. Tuz terapisi aynı zamanda kronik obstrüktif akciğer    (KOAH) hastalarının tedavisinde de kullanılır. KOAH akciğerlerin içindeki ve dışındaki hava akışının kısıtlanmasıyla karakterize, zayıflatıcı ve dejeneratif bir akciğer hastalığıdır. Akciğer Enstitüsüne göre, "Bazı insanlar tuz terapisinin akciğer hastalığının semptomlarını gidermek için etkili bir seçenek olduğunu ve daha kolay nefes alabilmesinin yollarını buldular."

Çok sayıda klinik çalışma, yardımcı olmak da dahil olmak üzere son derece etkileyici tuz terapisi yararları sergilemiştir: • Hafif ve orta dereceli astım vakalarının yüzde 85'i


 • Şiddetli astım vakalarının yüzde 75'i


 • Kronik bronşit, bronşektazi ve kistik fibroz vakalarının yüzde 97'si

Günümüzde tuzlu mağaraları çeşitli kaplıcalarda bulabilir ve bu tuz mağarası deneyimi de tuz borusu inhalatörlerinin keşfi ile yeniden yaratılmaya çalışılıyor. Tuz lambaları, tuz mağarası deneyimini (ve sağlık yararlarını) eve getirmenin başka küçük ölçekli bir yoludur.

4. Enerjinizi Yükseltir

Himalaya tuz lambasının olası diğer bir sağlık yararı kaygı belirtilerinin azaltılmasıdır. Renk terapisine ve genel insan keyfine göre, tuz lambasının sıcak pembemsi-turuncu parıltısı bir odada sakinleştirici ve mutluluk veren  bir varlıktır. Ek olarak, gerçek bir doğa parçası olan Himalaya tuzu, bir şelale gibi negatif iyonları verir (ancak çok daha küçük miktarlarda). Himalaya tuz lambaları negatif iyonları havaya saldığı için, kaygıları azaltmaya yardımcı olur ve uyku için rahatlatıcı bir atmosfer teşvik eder.   Birçok kişi sakinleştirici etkisi için tuz lambalarını yatak odalarında tutmayı sever.

Negatif iyonlar neden bu kadar harikadır ve yararlıdır ? Onların tadına bakamaz, koklayamazsınız ya da göremezsiniz, ancak bunlar etkileyici moleküllerdir. Negatif iyonlar kan dolaşımına ulaştığında, ruh hali kimyasal serotonin düzeylerini artıran, depresyonun hafifletilmesine, stresin hafifletilmesine ve gündüz enerjisini artırmasına yardımcı olan biyokimyasal reaksiyonlar ürettiği düşünülmektedir.

Himalaya Tuzu Neden Sizin İçin İyidir ?

Himalaya pembe tuzu, Pakistan Punjab bölgesindeki antik deniz tuzu yataklarından gelen son derece saf, elle mayalanmış bir tuzdur. Kullanılabilecek en saf tuz şekli olduğuna inanılıyor. Pembe bir tuz olarak Himalaya tuzu demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve bakır bakımından zengindir. Bütün bu besinler aslında Himalaya tuzuna pembe rengini veren şeydir.        

Himalaya Tuzu İçin; • Gerekli mineralleri ve iz minerallerini sağlar


 • Vücut pH'sını dengeler


 • Metabolik fonksiyonları normalleştirir


 • Vücudunuzun hücreleri tarafından kolaylıkla emilirler


 • Enerji akışını ve dolaşımı arttırır

Benzer Yazılar