Sağlık
Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi 05.07.2017

Kızamık Nedir?

Kızamık, korkunç ve bulaşıcı bir virüstür ve mevcut  olan aşılara rağmen, dünyanın bazı yerlerinde hala görülür. Dünyada yaşadığınız ya da seyahat ettiğiniz yere bağlı olarak, kızamıkların semptomlarını ve çarelerini anlamanız önemlidir, böylece onu önlemek için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Kızamık virüsünün neden olduğu bu enfeksiyon, tipik olarak yüzünde başlayan ve vücudun geri kalanına yayılmış olan büyük bir kırmızı döküntü şeklinde kendini gösterir. İlk belirtiler ve bulgular ateş, burun akışı veya öksürük gibi bir eğilim içerir; bu nedenle genellikle grip veya ortak bir soğuk algınlığı olarak yanlış tanı konur. Bununla birlikte, maruz kaldıktan sonra iki haftadan az sürede kalan semptomlar, nadir olgularda başta büyük döküntüler olmak üzere ishal, iltihaplanma ve pnömoni olmak üzere ortaya çıkmaktadır. Kızamık virüsünün meydan okuması ve bunun dünyanın çeşitli yerlerinde ciddi bir sorun olarak durmasının sebebi, iki yolla aktarılabilmesidir. Kızamık virüsünün havayla taşınan bir ajan aracılığıyla veya tükürük veya vücut sıvılarının aktarılması yoluyla bulaşabilirsiniz.  kızamık inanılmaz derecede bulaşıcı bir hastalıktır.

Neyse ki, son yıllarda dünyanın büyük bölümünü koruyan bir aşı mevcut. Ancak bu, dünyanın her yerinde, özellikle Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan bölgelerde geçerli değildir. Kızamık önleme ve aşılama çabaları, bu bölgelerdeki kızamık ölüm sayılarını önemli ölçüde düşürmüş ve enfeksiyondan yılda 100,000'den daha az ölüm meydana gelmiştir. Bu enfeksiyon nedeniyle ölenlerin çoğu bebek ya da yeni yürümeye başlayan çocuklar olması, özellikle  trajiktir. Gelişmekte olan ülkelerdeki ya da aşılanmamış olanların, virüs bulaşmaları durumunda başvurabilecekleri çeşitli yollar bulunmaktadır. Bununla birlikte, mümkünse, kızamık  olduğunuza inanıyorsanız, bir tıp uzmanını görmek çok önemlidir. Bu noktada, birçok doğal ilaçlar iyileşmeyi ve gelecekteki kızamığı önlemeyi iyileştirmek için tamamlayıcı seçenekler olabilir.

Kızamık için İyi Gelen Besinler

Zerdeçal: Pek çok diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi antioksidanlar açısından zengin bir madde, bağışıklık sistemini hızlandırıp yabancı patojeni ortadan kaldırmak için gereklidir. Zerdeçal, sadece özgür radikalleri istemekte ve nötralize etmekte,  dolayısıyla vücudun savunma güçlerini güçlendiren, aynı zamanda cesedi detoksifiye etmeye yardımcı olan aktif bir bileşen olan curcumin bileşenine sahiptir. Kızamık tedavisinde zerdeçal demirhindi tohumlarıyla eşit oranda karıştırılabilir ve hızlı bir şekilde iyileşmek için günde bir kez tüketilir.

Su Tüketin: Kızamıkların en tehlikeli bölgelerinden biri, bazı vakaların göstereceği inanılmaz yüksek ateştir. Bu, vücuda hızlı bir şekilde kurutulur ve su olmadan tüm organ sistemlerimiz, bağışıklık sistemi dahil olmak üzere biraz daha yavaş çalışır. Kızamıklara karşı sağlam bir savunma yapmak ve onu sistemimizden atmak istiyorsak, susuz kalmak önemlidir. Ateş sırasında kaybedilen sıvıları telafi etmek için her gün 10-12 bardak su için.

Sarımsak: Piyasadaki en etkili doğal ilaçlardan biri, antioksidanlar, sülfürik bileşikler ve bağışıklık sistemini uyaran ve kızamık altındaki enfeksiyonu nötralize edebilen diğer doğal asitler gibi faydalı besinlerle dolu sarımsaktır. Sarımsak karanfilleri bir gecede suda bekletilebilir ve oluşan su kullanılabilir. Balla karışık sarmısak tozu, dünyanın bazı yerlerinde kızamıklara karşı popüler bir ilaçtır.

Limon Suyu: Limon suyu, kızamık gibi enfeksiyonlara karşı olağan dışı bir şekilde iyi durumda olan benzersiz bir besin profili taşımaktadır. Limon suyundaki sitrik asit direkt olarak bağışıklık sistemini uyarabilirken, diğer organik bileşikler anti-inflamatuar ve antibakteriyel maddeler olarak işlev görür ve vücudun enfeksiyon için gelişme için uygun olmayan bir yer haline getirir. Konsantre limon suyu su ile karıştırılabilir ve etkili bir çözüm olarak kullanılabilir.

Neem Yaprakları: Eski tıbbın en eski biçimlerinden biri, özellikle Ayurvedik uygulamada ihtiyaç yaprakları kullanılmasıdır. Neem yaprakları, kaşıntılı döküntü gibi altta yatan enfeksiyon gibi kızamık belirtilerini tedavi etmek için ideal bir takım antibakteriyel ve anti-alerjik özelliklere sahiptir. Neem yaprakları bir macun haline getirilebilir  ve iritasyondan kurtulmak için doğrudan döküntülere uygulanabilir.

Meyve Suyu: Her çeşit meyve suyu, vücudunuzun kızamığa karşı savunmasının önemli bir parçasıdır. Meyve suyu, ateş nedeniyle gerekli olan sulu tutmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirip daha hızlı normale dönen önemli besin maddeleri ve antioksidanlar sağlar. Meyve suyunda bulunan C vitamini, bu enfeksiyonun iyileşme sürecinde özellikle önemlidir.

Arpa: Kızamığa yakalandığınızda cildiniz yanıyor gibi hissedebilirsiniz ve istediğiniz her şey hafif bir rahatlama olabilir.  Arpa, iltihaplanmayı yatıştıran ve kaşıntıyı koparabilen bir takım antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Biraz  arpa suyu karıştırın ve uzun süren rahatlama için tahriş olmuş cilde uygulayın. Arpanın yüksek çinko içeriği de iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Acı kabak : Acılı kabuğun benzersiz beslenme kompozisyonu, kızamık için doğal bir tedavi yöntemidir. Vitaminler, mineraller ve diyet lifi ile doludur; bunların hepsi bağışıklık sistemini uyarabilir, vücudu detoks eder ve enfeksiyon nötralize edildikten sonra vücudun çabucak iyileşmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Suyu: Normal su gibi, Hindistan cevizi suyu vücudun suyunu yeniden kazanmasına yardımcı olabilir, bu da kızamıkların tedavisinde önemlidir. Bununla birlikte, aynı zamanda ciddi bir enfeksiyon sırasında sıklıkla tahrip olan vücuttaki besin dengesini de geliştirebilir. Hindistan cevizi suyu vücuda antioksidan ve ekstra detoksifikasyon sağlar ve kızamıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

Hint Gooseberry: Ayurvedik tedavilerde yaygın olarak kullanılan Hint goosebery  uzun zamandır kızamık tedavisinde güvenilir olarak kullanılır. Çoğunlukla  bilinen Hindistan cevizli biberli tozu su ile karıştırılabilir ve daha sonra tahriş olmuş cilt döküntüsüne doğrudan uygulanabilir. Bu anti-inflamatuvar madde ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir ve hatta bağışıklık sisteminin gücünü artırabilir.

Portakal Suyu: C vitamini açısından zengindir, portakal suyu kızamığa karşı etkili bir çaredir. C vitamini, sadece beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır, aynı zamanda enfeksiyonla savaşmak için bir antioksidan görevi görür. Ayrıca, C vitamini, vücudunuzun iyileştiği sırada dokuları ve hücreleri onarmak için gerekli olan kolajenin önemli bir elementidir.

Gün Boynuzu: Günaydın çiçeklerinde bulunan önemli minerallerin bazılarının bağışıklık sisteminin canlılığını geliştirdiği ve bir dizi ciddi enfeksiyon için iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Kızamıkçık tedavisinde, anekdot kanıtı, çayda demlenmiş çalıların bu enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu ima eder.

Aloe Vera: Aloe vera, cildinize uygulayabileceğiniz en yatıştırıcı maddelerden biri olmaya devam etmektedir. Sadece tahriş ve iltihabı serinlemekle kalmaz, aynı zamanda salgının ya da döküntülerin altında yatan kaynağı tedavi etmeye yardımcı olur. Rahatlık ve proaktif tedavi sağlar, bu nedenle aloe vera jel uygulamak veya aloe vera suyu içmek, kızamık belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar