Sağlık
Çölyak Hastalığı İçin 7 Etkin Çözüm 17.09.2018

 

Çölyak hastalığına yönelik ev ilaçları arasında balık yağı, yoğurt, goldenseal, papatya, atkuyruğu çayı, glutensiz diyet ve papain ve diğer besin takviyeleri gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri sayılabilir.

Çölyak hastalığı  , ince bağırsağın, buğdayda yaygın olarak bulunan bir prolamin olan glüteni doğru bir şekilde tanıyamadığı ve metabolize edemediği bir otoimmün durumdur.  Vücudun bağışıklık sistemi glüteni “tehlikeli” olarak tedavi etmeye başlar ve onu ortadan kaldırmaya çalışır. Bu, diğer semptomların yanı sıra şiddetli karın ağrısı, sindirim sistemi rahatsızlığı, ishal ile birlikte ince bağırsakta iltihaplanmaya neden olur.

Birçok otoimmün hastalıkta olduğu gibi, bu kendi vücudunuza saldıran bir şeydir ve bu nedenle tedavi etmek çok zordur. Çölyak hastalığı, genellikle, enterit ve kolit gibi diğer hastalıklarla ve genellikle tedavi edilmeyen veya çölyak durumunun farkında olmayışından kaynaklanan çeşitli otoimmün hastalıklar ile ilişkilidir.

Hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur ve ağrılı durumu hafifletmenin tek yolu, diyetinizi hayatınızın geri kalanı boyunca glütensiz olarak kısıtlamaktır. Neyse ki, şimdi gluten içermeyen ürünlere sahip olan restoranların ve mağazaların miktarı, ölçeği çarpıcı bir şekilde arttırmaktadır ve bu nedenle, bu hastalık giderek daha fazla anlaşılmaktadır.

Çölyak Hastalığı Tanısı

Aşağıdakiler, tıp uzmanları tarafından çölyak hastalığını doğru bir şekilde teşhis etmek için kullanılan serolojik ve genetik belirteçlerdir:

Aile Öyküsü Öyküsü Testi: Çölyak hastalığının teşhisi için, doktorunuz ilk önce bir aile öyküsü testi alacaktır ve bu hastalık ailenin başka bir üyesi olup olmadığını belirleyeceklerdir. Doktor ayrıca tip 1 diyabet, karaciğer rahatsızlıkları, tiroid problemleri veya Turner, Williams veya Down sendromu gibi herhangi bir sendromu da test edecektir.

Glüten İntoleransı Veya Çölyak Hastalığı İçin Test: Doktor, glüten ile dolu diyete 8 hafta boyunca devam ederek, glüten intoleransı veya çölyak hastalığını doğrudan ve doğru bir şekilde test edebilir. Diğer testler, kanınızda yüksek bir antikor düzeyi aradıkları seroloji testi gibi kan testlerini ve insan lökosit antijenlerini kontrol etmek için HLA gibi genetik testleri içerir. Bu testler, bir çölyak hastalığı olasılığının herhangi birinin veya tümünün dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Endoskopi: Doktorunuz ayrıca ince bağırsakta herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için endoskopi yapabilir.

Biyopsi: İnce bağırsak astarından küçük bir örnek doku alacak ve biyopsi için göndereceklerdir. Bu prosedür, ağzınızdan özofagusa ve daha sonra bağırsak yoluna doğru sokulan bir tüpü içerir.
Yukarıdaki testlere dayanarak, size olumlu veya olumsuz bir teşhis verecektir.

Çölyak Hastalığı Tedavileri

Çölyak hastalığı için özel duruma göre farklı tedaviler vardır:

Dermatit Herpetiformis

Kaşıntı ve kızarıklık durumunda, doktorunuz aynı zamanda size ilaç reçete edecektir. Bu Dapsone ve glutensiz diyet gibi kremler içerebilir.

Refrakter Çölyak Hastalığı

Refrakter çölyak hastalığından şikayetçiyseniz, ince bağırsağınız iyileşmenin ötesindedir, yani tedavi edilemez. Bu ciddi bir durumdur ve kanıtlanmış herhangi bir tedaviye sahip olmamasına rağmen acil tıbbi müdahale gerektirir. Çoğu zaman, topikal budesonid veya prednizonu içeren steroid tedavisi tedavi için kullanılırken, diğer zamanlarda, diğer tedaviler için yaygın olarak kullanılan ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Çölyak Hastalığı için Ev İlaçları

Bunlar çölyak hastalığının hayatınızı yönetmesini önlemek için ev ilaçları veya yaşam tarzı değişiklikleridir:

Glutensiz diyet

Çölyak hastalıkları için belki de en belirgin ev ilaçları, buğday ürünleri gibi glüten içeren herşeyi ortadan kaldırmak için diyetinizin eksiksiz bir şekilde gözden geçirilmesidir. Gluten, binlerce farklı gıda ürününe ek yığın veya boşluk dolgu malzemesi olarak eklenir. Buğday, arpa, çavdar da bulunur. Bu, neredeyse tüm ekmek ve tahıl ürünlerinin yanı sıra taklit etler, dondurma, ketçap, tatlılar, fırınlanmış ürünler, soya sosu ve yüzlerce diğer gıdada olduğu anlamına gelir. Ayrıca patates püresi gibi gıdalar için stabilize edici bir ajan olarak kullanılır. Tüm gıda ürünlerinizdeki etiketleri kontrol ederek, glutensiz markaları keşfederek ve her zaman glutensiz menü için restoranlardan (her gün daha fazla) isteyerek, gluteni diyetinizden güvenli bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.  Sebzeler, meyveler, et ve kümes hayvanları gibi yiyecekler genellikle güvenlidir; Daha fazla işlenmiş veya doğal olmayan bir gıda, bir bileşen olarak glütene sahip olma olasılığı daha yüksektir!

Bitkisel Tedaviler

Goldenseal ve zeytin yaprağı özleri, çölyak hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, çünkü bağışıklık sistemini düzenleyip korumaya yardımcı olurlar, böylece ince bağırsaktaki otoimmün etkileri azalır.  Papatya, sindirim sistemi iltihaplanmasını azaltmak ve çölyak hastalığıyla ilişkili mide rahatsızlıklarını gidermek için iyi bir başka bitkidir.

Atkuyruğu Çayı

Atkuyruğu çayı, sindirim sistemi ve bağırsak iltihaplanmalarını azaltırken sindirim sisteminin dayanıklılığını artırır, böylece sisteminiz glütene daha az duyarlıdır.

Besin Takviyeleri

Çölyak hastalığından muzdarip olursanız, bağırsaklarınız bunları düzgün bir şekilde emmediği için vücudunuzun çeşitli temel besin maddelerinde hafif bir eksikliği vardır.  Bu nedenle, vücudunuzun tekrar düzene girmesini  sağlamak için düzenli olarak diyet ve besin takviyesi almak iyi bir fikirdir. Bazı çölyak hastaları, seçici diyetleri nedeniyle kaybedecekleri bazı besin maddelerini telafi etmenin bir yolu olarak yıllardır besin takviyesi almaya devam etmektedir. Neyse ki, son yıllarda, herhangi bir glüten tüketmeden ve aşırı miktarda para harcamadan dengeli bir diyet sürdürmek çok daha kolay oluyor!

Çölyak hastalığının dünyanın sonu olmadığı için, yediğiniz şeyle biraz daha dikkatli olmanız ve normal ve mutlu bir hayat yaşayabilmeniz gerekir.

Benzer Yazılar