Sağlık
Ektopik Gebelik Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir? 13.10.2017

Ektopik Gebelik: Nedenleri , Belirtiler ve Tedaviler

Ektopik hamilelik yaşamak, bebek  bekleyen bir anne için çok zor olabilir. Bu, hamileliğinizin ilerlemeyeceği anlamına gelir ve bazı durumlarda, acil ameliyat gerekecektir. Ektopik hamilelik açısından yüksek risk altındaysanız, potansiyel belirtileri, muhtemel tedavileri ve ileriye doğru ilerleme seçeneklerinizi anlamak önemlidir.
 

Ektopik Gebelik Nedir?

Ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın uterusun dışında bir yerde, en yaygın olarak fallop tüplerinde implante edildiği bir durumdur. Fallop tüpünün dar sınırları cenin normal olarak gelişmesine izin vermez, ancak anne için çok tehlikeli olabilir. Embriyo büyümeye başlarken, fallop tüpünün iltihaplanmasına veya tıkanmasına neden olur ve ilaç, ameliyat veya hatta borunun tamamen çıkarılması gerekecektir.

Bu durumda tehlike fallop tüpünün kopması ve iç kanama ve diğer istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir. Tipik olarak, ektopik hamilelik ilk birkaç hafta içinde keşfedilirse, acil ameliyat gerekmeksizin nispeten kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, daha sonraki hamilelikte, belki de ikinci ayda keşfedilerse, yırtılma tehlikesi çok yüksektir.

Çoğu kadın, bir bebeğin ektopik bir gebelikten kurtulup yaşamayacağını merak ediyor, ancak bir fetusun bu tür gebeliği geliştirebileceği veya hayatta kalabileceği sonucuna varılmıyor. Neyse ki ektopik hamilelik, asla gebe kalamayacağınız anlamına gelmez. Bu gebelik tipini takiben, başarılı bir döllenme  şansı % 60'a düşer, ancak kadınlar bunu doğurganlığın sonu olarak görmemelidir.
 

Ektopik Gebelik Nedenleri

Ektopik gebeliğin başlıca sebepleri fallop tüpleri ile ilgili sorunlardır. Bazı durumlarda, pelvik bölgedeki bir önceki ameliyattan tüplerde bir miktar hasar olabilir, tüp içindeki bir enfeksiyondan kaynaklanan yanma ortaya çıkabilir.

Fiziksel nedenler bunlar olmakla birlikte, bu durumun gelişme şansını artırabilecek birtakım altta yatan risk faktörleri bulunmaktadır.
 

Ektopik Gebelik Belirtileri

Ektopik hamilelik yaşıyorsanız, yaygın belirtilerin bazıları aşağıdakileri içerecektir:  • Vajinal Kanama


  • Baş dönmesi


  • Keskin Bıçaklama Ağrıları (genellikle karında veya pelvis durumunda)


  • Mide bulantısı


  • Gastrointestinal ağrı


Ektopik Gebelik İçin Risk Faktörleri

Bu gebelik türü için çeşitli risk faktörleri arasında sigara içimi, endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık, yaş, gebelik geçmişi, düşükler veya doğurganlık tedavileri bulunur.

 
Sigara kullanımı - Tütün kullanımı kan basıncını ve vücudun genel toksisitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve bu durum ektopik gebelik riskini arttırır.

Doğurganlık Tedavileri - Doğurganlık tedavisi görüyorsanız, vücuttaki hormon dalgalanmaları nedeniyle ektopik gebelik riski yüksektir.

Tarihçe - Geçmişte ektopik hamileliğiniz varsa, sonraki yaşamınızda ikinci bir gebelik yapma şansınız yüksektir.

Pelvik Enflamatuar Hastalık - Bu durum, fallop tüpleri de dahil olmak üzere pelvik bölgedeki organlarda, bu tip gebeliklere yol açabilecek skar dokusunun oluşmasına neden olabilir.

Kürtaj - Geçmişte kürtaj yaptıysanız, ektopik hamilelik için daha büyük bir risk altındasınız demektir.   
 

Ektopik Gebelik Tanısı

Bir doktor, fiziksel gebelik, ultrason veya kan testi gibi çeşitli testlerle gebeliğin bu tiplerini teşhis edebilir.

Fiziksel Muayene - Temel bir fiziksel muayene, pelvik bölgedeki herhangi bir anormal kitlenin yanı sıra, etkilenen bölgedeki ağrı veya hassasiyet alanlarını ortaya çıkarabilir. Buna genellikle ultrason eşlik eder.

Ultrason - Bu görüntüleme tekniği, döllenmiş yumurtanın gerçekten uterus dışına implante edildiğini görsel olarak doğrulayabilir.

Kan Testi - Ektopik gebelik yaşayan kadınlar ortalama hCG seviyesinin altında seyretmektedir - embriyo rahime bağlandığında salınan bileşiktir ve bu bir kan testi ile ölçülebilir.
 

Ektopik Gebelik Tedavileri

Bu tip gebelik için birincil tedaviler ameliyat ya da ilaçtır, her ikisi de gebeliği başarıyla sonlandırabilir ve anneyi güvende tutabilir.

Cerrahi Müdahale

Ektopik gebeliği olan kadınlar için sınırlı kaynaklar vardır ve gebeliğin ilk birkaç haftasından sonra bu tip gebelik teşhisi konan kadınlar için cerrahi gereklidir. Bu noktada, yırtılma tehdidi acildir ve gerçektir, bu nedenle teşhisten hemen sonra cerrahi yapılır. İnvaziv olmayan bir laparoskopik prosedür uygulanması mümkündür.

İlaç Kullanımı 

Diğer bir seçenek ise fallop tüplerindeki embriyonun dışarı atılmasına yardımcı olabilecek ilacı almaktır. Bu çözüm, haftalarca sürebilecek bir takım yan etkilere neden olabilir.

Benzer Yazılar