Sağlık
En Yaygın Gebelik Sorunları Nelerdir? 13.10.2017

En yaygın Gebelik Sorguları

Anneleri bekleyen en garip semptomlardan biri, garip formları alabilen ve ailelerini, arkadaşlarını ve eşini saran  gebelik istekliliğidir. Bununla birlikte, hamilelik isteği tamamen normaldir ve aslında vücudun gerçekten ihtiyacı olan bir besin maddesini gösterebilir. Yadsınamaz dürtüsü, bir cheeseburger, turşu, dondurma veya çikolata soslu lazanya içindir, ancak muhtemelen vücudunuzda görmezden gelmeniz gereken bir işarettir.  

Hiç şüphesiz  dönem boyunca bir çeşit arzu yaşayacak olan hamile kadınlar için, bu isteklerin nereden geldiğini ve bunun nasıl yönetileceğini anlamak önemlidir.


Gebelik istekleri ne anlama gelir?

Gebelik isteği üzerine kesin bir bilimsel anlaşma olmamasına rağmen, belirli bir gıdaya olan aşırı duyarlılık, vücut tarafından algılanan besin eksikliğine dayanıldığına inanılmaktadır. Başka bir deyişle, vücudunuz kan basıncınız için tehlikeli olabilecek bir potasyum düşmesi tespit ederse, muz için özlem yaratabilir. Bu da potasyum açısından zengin bir meyve olmasından dolayı muz isteğiniz artabilir.  Benzer şekilde, patates cipsi ya da patlamış mısır için ani bir istek, vücudun sodyum eksikliğini , başka bir önemli elektroliti  gösterebilir.

Bununla birlikte, hamilelik isteğinin garipliği, gıdalar normalde yapamayacağınız kombinasyonlar olduğunda ortaya çıkmaktadır; mesela ahır sosu, fıstık ezmesi ve ıspanak sandviçleri veya hamsi pizzası olan bir kızarmış tost. Araştırmacılar, bu alışılmadık arzuların hamile bir kadının vücudundaki aşırı dalgalanan hormonlardan kaynaklandığını açıkladı. Daha spesifik olarak, beta İnsan Koryonik Gonadotropin hormonu ve progesterondaki artış, vücudun belirli gıdalara nasıl tepki verdiğini önemli ölçüde etkiler. Bu hormonal artış, hem tat hem de koku duyularını değiştirebilir, bazı gıdaları açıklanamaz bir şekilde arzu edilir hale getirirken, aynı zamanda ortak gıdaları hatta en sevdiklerinizi   düşünmek bile  mide bulantısı yapar.

Gebelik isteklerinin nedeni ne olursa olsun, bazen onlardan kurtulmanın tek yolu, vücudunuzun talep ettiği sıradışı gıdaları  vermek gerekiyor  gibi görünebilir, o tam olarak vücudunuzun o anda ihtiyaç duyduğu olabilir.
 

Hamilelik Özgürlüğü Ne Zaman Başlatılır?

Gebelik istekliliği döllenmeyi  takip eden ilk birkaç hafta içinde başlayabilir. Yumurta rahim duvarı üzerine implante edildikten sonra, hCG salınacak ve gebeliğin hormonal dalgalanmaları baş gösterecektir. Bazı durumlarda, gebeliğin ilk belirtilerinden biri kadınlar için alışılmadık gıdalar için açıklanamayan arzularıdır. Bu istek en çok hamileliğiniz boyunca geçer ve genellikle birinci ve üçüncü trimesterde göze çarpar.

Her insanın eşsiz metabolik ve hormonal profili nedeniyle, önceki gebeliklerle önceki deneyiminize dayanarak bu isteklere sahip olup olmayacağınızı tahmin etmenin hiçbir yolu yoktur.
 

Gebelikte Aşerme Listesi

Birçoğu arasında turşu, yumurta, pastırma, peynir, çikolata ve dondurma gibi birkaç çok gebelik arzusu vardır.

Turşu - En ünlü gebelik isteklerinden biri olan turşu arzusu muhtemelen gebe kadınlarda eksik olduğu tespit edilen yüksek sodyum içeriğine bağlıdır.

Peynir - Çoğu hamile kadın, kalsiyum açısından yetersiz hale gelir ve peynir için tutarlı bir arzuyu sağlar; Bununla birlikte, vücudunuzun kalsiyum arzını da verebilecek pek çok sebze vardır.  

Dondurma - Kalsiyum ve yağ düzeyleri yüksek olduğunda, vücudunuz zayıf düştüğü veya enerjide düşük olduğu düşüncesiyle can atabilir.
 

Gebelikte Arzu edilen  Alternatifler

Elbette, gebelik istekliliği ile olan tehlike, sağlıksız gıda kaynaklarından gereksiz kalorilerin tüketilmesidir. Günlük ortalama 300-400 kalori ile kadının kalori alımını arttırması önerilirken, gebelik istekliliğinizin akıl almaz bir hoşgörüsü, gebelik sırasında diyabet, hamilelikte aşırı kilo alma ve gestasyonel hipertansiyon riskinizi artırabilmektedir.

Bu nedenle, başka bir kutu çerez açmadan ziyade, egzersiz yapmak, yemeklerinizi önceden planlamak, porsiyon boyutunu küçültmek ve benzer yiyecekleri ikame etmek gibi sağlıklı alternatifler bulmak en iyisidir.
 

Egzersiz

Yorucu egzersiz gebelik sırasında önerilmese de, ılımlı bir egzersiz sizi şekillendirebilir ve aynı zamanda rahatsız edici isteklerini aklınızdan alabilir. Daha da önemlisi, aşırı kaloriyi yakmanıza yardımcı olacak, bu nedenle dondurucudaki gece yarısı dondurma baskını hakkında çok suçlu hissetmek zorunda kalmayacaksınız.   

Yemek Planlama

Akıllıca alışveriş yaparsanız, planlanmamış yemekler ve ara sıra atıştırmalık için daha az yer bırakarak, gün veya haftalar öncesinde yemeklerinizi zamanlayabilirsiniz. Vücudunuza ihtiyacı olan besin maddelerini sağladıysanız, garip besinler için vücudunuzun beslenme taleplerini yerine getirmek için rastgele arzulara sahip olma olasılığınız azalır.


Porsiyon Boyutu

Özellikle gün boyunca kendinizi sürekli aç hissettiğinizde, porsiyon büyüklüğünüzü değiştirmek gebelik sırasında çok önemli olabilir.  Kendinizi 2-3 kurabiye ile sınırlandırın ve bütün pizzayla kendinizi kandırmayın. Özlülükler kabul edilebilir, ancak  denetlenmektedir.


Gıda Değişiklikleri

Bazı durumlarda, yiyecek ikame maddeleri bulmak, sağlıksız bir diyet tüketmek arzunuzu yerine getirmenin en güvenli yoldur. 

 

Benzer Yazılar