Sağlık
Fast Food Yiyeceklerin Zararları 15.02.2017

Fast food yemeyi seven biri iseniz, muhtemelen sadece yiyeceğin şeyin tadına bakarsınız. Ama sana bir sonraki yediğin hamburger ve patates kızartmalarının kısa ve uzun vadeli etkilerini de düşünmeni sağlasak ?

Hızlı yiyecekler hızlı, kolay ve ucuz olabilir, ancak maalesef fast food yemek bugün birçok gizli risk ve yan etki ile birlikte gelir. Bu, bugün fast food endüstrisinin en korkunç ve beklenmedik sağlık etkilerinin bazılarının bir toplu halidir.

Son zamanlarda, DNA testi gerçekten birçok fast food tedarikçisinin işine son verilmesine sebep oldu. Kanada da yayınlanan  bir rapora göre, DNA testi, tüketilen fast food ürünlerinin vücuda çok ciddi yan etkilere sebep olduğunu ortaya koydu.

Bu DNA testinin önemli noktaları veya daha zayıf noktaları şunları içerir:  • Test edilen tavuğun sadece% 50’si  tavuk çıktı .


  • Diğer yarısı soya idi.


  • Genel olarak, fast-food tavuk, evde pişirilmiş tavuğa göre "yaklaşık çeyrek daha az protein" içerir.


  • Fast-food tavuk sodyum seviyesinin "yedi ila on kat daha saf tavuk parçaları içinde olduklarını" buldu.


  • Hızlı yiyecek zincirindeki bu "et" kullanımı da yeni bir olgu değildir. Tavuk parçaları genellikle fast food yiyen çocukların en sık rastlanan tercihlerinden biridir. Chicken Nuggets'ın Otopsisinde "Chicken Little" yazan 2013 tarihli bir rapor, The American Journal of Medicine'de yayınlandı ve iki ulusal fast food zincirinden tavukların gerçek içeriğini ortaya koydu. Araştırmacılar, tavuk eti yerine, bazı kemik, sinir ve bağ dokusu ile birlikte, ağırlıklı olarak yağdan oluştuğunu ortaya çıkardı.

Hızlı yiyecek olarak etin çoğunluğu fabrika tarafından işletilmektedir, sağlıklı bir protein kaynağı olabilecekleri, istenmeyen, olumsuz sağlık etkileri olan etin sağlıklı olmayan bir hale dönüştüren uygulamalardan geçmektedir.

Kansere Neden Olma

Patates kızartması gibi fast food tüketmeniz kanser riskinizi artırabilir. Fransız kızartmalarının akrilamid içerdiğini biliyor muydunuz?

Kızartmalar sizin için lezzetlidir. Fakat son zamanlarda potansiyel olarak kanserojen gıdalar listemizin en başlarında yer almaktadır. Çiğ patateslerde akrilamid bulunmuyor, ancak bu nişastalı sebzeler yüksek sıcaklıklarda kızartıldığında, akrilamid oluşturan bir kimyasal reaksiyon oluşur. Pişirme ne kadar sıcak ve daha uzun olursa, bu istenmeyen kimyasal bileşenin içeriği o kadar yüksek olur. American Cancer Society'ye göre, Fransız kızartması ve patates cipsinin akrilamidin en yüksek seviyelerine sahip olduğu görülüyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü, akrilamid'e maruz kalmanın hayvan türleri üzerinde çeşitli kanser riskini artırdığını gösteren hayvan üzerinde yapılan çalışmalara dikkat çekti. Daha fazla insan araştırması yapılması gerekmekle birlikte, Ulusal Toksikoloji Programı ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, akrilamidin "muhtemel bir insan kanserojeni" olarak kabul etmiştir.

Zehirli Ambalajlama

Bir sürü fast food ambalajında ​​kansere neden olabilecek muhtemel maddeler bulunduğunu biliyor muydunuz?

Environmental Science & Technology Letters'da yayınlanan 2017 araştırmasına göre, fast food ambalajında ​​insan sağlığına zararlı olduğu bilinen kimyasallar bulunur. "Bazıları kanser, gelişimsel toksisite, immüno-toksisite ve diğer sağlık etkileri ile ilişkilendirilen oldukça tutarlı sentetik kimyasallar" olarak tanımlanan PFAS'lar olarak bilinen polifloroalkil ve perfloroalkil maddeleridir.

Hızlı gıda yağının paketleme yoluyla, ellerinize ve elbiselerinize sızmasını önlemek için kullanılan kimyasallar, yiyeceklerinize kolayca aktarılır. Bu özel çalışma, gres önleyici gıda kaplarındaki kimyasalların, kimyasal yüklü ambalajın gıda içeriğine kolayca geçebileceğini bulmuştur.

Daha güvenli fast-food ambalajları mevcuttur.  Ancak sorun fast food zincirlerinin hepsinin kullanmadığıdır. PFAS'lar gibi PFC'lerin (perflorlanmış kimyasallar) önüne geçmek için ayrıca, kağıt tabaklarının ve kaselerin, yapışmaz tencerelerin ve mikrodalga patlamış mısır torbalarının içeriğine dikkat etmeniz gerekir.

Korkunç Tatlandırıcılar

Gerçek fast food bileşenlerini bulmayı başarabilirseniz, çeşitli menü öğelerinde yıkıcı yüksek fruktoz mısır şurubu ve tehlikeli yapay tatlandırıcılar görürsünüz.

Neden yüksek fruktoz mısır şurubu (HFCS) hakkında endişe etmeliyiz ?

Nedenler bol, ancak yeni bilgi sahibi olanlar için HFCS, obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi kronik ve ölümcül sağlık sorunları riskinizi artırıyor.  Bu arada, aspartam, sukraloz ve sakarin gibi  tatlandırıcılar kilo artışı, migren baş ağrısı, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık ile bağlantılıdır.

Bugün fast food’da kullanılan HFCS ve suni tatlandırıcılara birkaç örnek:

Özel soslarda, ketçaplarda ve turşu cipslerinde yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanıyor.

Barbekü sosunda, mavi peynir sosunda, çiftlik sosunda  ayrıca sukraloz içeren çikolata lav çörek pastasında HFCS kullanıyor.

Sodalarda doğal tatlandırıcı içerirler.  Tatlandırıcılar salata sosu ve hamburger çörekleri de dahil olmak üzere beklemeyeceğiniz yerlerde bulunur.

Migren Tetikleyici Soslar

Fast food yedikten sonra hiç başınıza bir baş ağrısı ya da daha da kötüsü migriniz oldu mu?

MSG (monosodyum glutamat) Çin yemeklerinde yaygındır, ancak pek çok fast food seçeneğinde saklanmaktadır. Kaçınılması gereken en kötü malzemelerden biri olan MSG, lezzetini arttırmak için gıdalara eklenir. Diğer gıda bileşenleri sıklıkla otolize maya, hidrolize protein, hidrolize sebze proteini, sodyum kastenat, maya, doğal tatlandırıcı veya glutamik asit gibi MSG varlığını maskelemektedir.

MSG'ye yönelik yaygın olarak bilinen reaksiyonlar baş ağrısı, bulantı ve zayıf yönleri içerir. MSG'nin tüketicileri bazen hırıltılı solunum, solunum sıkıntısı, kalp hızı değişiklikleri ve ön kollarında  veya boynun arkasında yanma hissi yaşarlar.  MSG de korkunç migren baş ağrısı ile bağlantılı en önemli maddelerden biridir.

MSG söz konusu olduğunda fast food suçluları kimlerdir?

Tavuk seçeneklerinin her biri - orijinal tarifi tavuk, ekstra çıtır tavuk, ızgara tavuk, acılı çıtır tavuk, ekstra çıtır ihale, sıcak kanat ve patlamış mısır ; MSG'yi en önemli malzemelerden biri olarak içeriyor.

Suni Gıda Boyaları ve Koruma Maddeleri

Fast food içeriklerine daha yakından bakarsanız, kırmızı , sarı  ve mavi  gibi gıda boyalarını kolayca bulacaksınız. Sağlıkla ilgili olumsuz yan etkileri olduğu bilinen şüpheli koruyucular da bulacaksınız.  Birçok çalışma yapay gıda boyamayı ve koruyucu maddeleri çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) bağlamaktadır.  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dört ila 17 yaş arasındaki ABD'de DEHB( Hiperaktivite bozukluğu) teşhisi konmuştur.

Zaman ilerledikçe DEHB sadece daha yaygınlaşıyor gibi görünse de, Burger King gibi fast food zincirleri  , siyah hamburger çörekleri gibi yiyecek maddeleri çıkarmaya devam ediyor. Tatillerde ve diğer özel promosyonlarda gıda boyalarının kullanılması, bu korkunç içeriğin - çocuklarımızın olumsuz etkilerinden dolayı en fazla risk altındaki nüfusu hedef alıyor.

Bu uyarının olumlu tarafında en az 11 fast food / işlenmiş gıda üreticisi, 2018 yılına kadar (ya da daha erken bir tarihte) yapay renk ve tatlardan kurtulacaklarını söylüyor.

Enflamatuar Yağlar

Hızlı yiyecek zincirlerinin çoğunluğu ucuz ve ateşli olan yağları kullanıyor. Kanola yağı gibi rafine edilmiş yağlardır bu yağlar. Bu yağların, istikrarını arttırmak için çoğunlukla kısmen hidrojene edilir. Ancak, daha uzun raf ömrü gerçek bir maliyetle gelir. Dahası, kanola yağının % 90'dan fazlası genetik olarak modifiye edilmiştir.  Mısır yağı ve soya yağı, fast food endüstrisinde yüksek talep gören diğer rafine edilmiş GDO yağlarıdır.

Fast food endüstrisinin beklenmeyen birçok yan etkisi vardır.

Fast food ucuz ve kullanışlı görünebilir, ancak fast food ile ilgili sağlık ve çevre maliyetleri büyüktür ve göz ardı edilmemelidir.

Neyse ki, bugünlerde yiyebileceğiniz , Restoranlar da dahil olmak üzere daha sağlıklı seçenekler mevcut. Ve  daha hızlı yiyecek zincirleri bu daha iyi seçeneklerin seçilmesi ilerlemeye başlayacak ve fast food yemenin pek çok beklenmedik tehlikesinden kurtulacaklardır.

Benzer Yazılar