Sağlık
Fibroadenom Meme Sağlığını İyileştirmek İçin 15 Yol Nedir? 04.11.2017

Fibroadenom Meme Sağlığını İyileştirmek İçin 15 Yol

Bir kadının göğsünde bir yumruyu bulma kadar korkutucu bir şey yoktur. Bazı topaklar kanserli olabilirken, birçok topaklar iyi huyludur. Kanserli olmayan topaklar, sıvı dolu kistlerin yanı sıra fibroadenomlar olarak adlandırılan katı topaklar da içerir. Bir fibroadenom, göğüste görülen ve tüm göğüs biyopsilerinin yüzde 50'sini oluşturan en yaygın  topaklar arasındadır. Ve, bu kanserli olmayan göğüs topakları, ergenlerde bulunan en yaygın kitlelerdir. 

Bu topaklar genellikle 2 ila 3 santimetre arasında değişir; Bununla birlikte, bazı durumlarda 10 santimetreden daha büyüyebilir ve memede asimetriye hatta hipertrofiye neden olabilirler. Bazı kadınlar kendi huzuru için lümpenektomi yapmayı tercih ederken, fibroadenomların çoğunda başka tedavi gerekmez. Ancak, boyut veya dokuda değişiklik olup olmadığını bilmek için yakın izlem gereklidir. 

Aylık kendi kendine muayene sırasında mevcut bir yumruda bir değişiklik fark ederseniz veya yeni bir miktar farkederseniz , mümkün olan en kısa sürede doktorunuzdan randevu alın. Randevunuz sırasında doktorunuz ailenin geçmişini  araştıracak , klinik meme muayenesi yapacak ve yoğun göğüs dokusunuz varsa mamografi veya ultrason isteyecektir. Görüntüleme testleri sağlam olduğunu gösteriyorsa, topağın kompozisyonunu belirlemek için bir biyopsi gerekebilir.

 Birleşik Devletler'de iki kategoriye ayrılır: basit ve karmaşık. Göğüsteki herhangi bir değişiklik doğal olarak endişe ve strese neden olsa da, göğüs fibroadenomu gelecekte meme kanseri geliştirme riskinizi biraz arttırır ve bu durum kanser nedeni olarak düşünülmemelidir.   
 

Fibroadenom Nedir?

Bir fibroadenom, ergenlik çağında genellikle ortaya çıkan, herhangi bir yaşta kadınlarda ortaya çıkabilen iyi huylu bir göğüs kütlesidir. Çok nadir olarak kabul edilirken, erkekler de bu iyi huylu yumruları alabilir. Bu tip lobüller ve kanallar da dahil olmak üzere memedeki bezlerden gelişir. Lobüller ve kanallar lifli, glandüler ve yağlı dokularla çevrilidir. Bir fibroadenoma, bu glandüler dokular ve kanallar bir lobül üzerinde büyüyüp katı bir yumru meydana getirdiğinde ortaya çıkar.   

Amerika Birleşik Devletleri'nde, basit ve karmaşık olmak üzere iki tür fibroadenom tanınıyor. Hem basit hem de karmaşık topaklar küçüktür. Sadece farklı fiziksel özelliklere sahipler. Dünyanın diğer yerlerinde dev ve juvenil türleri de tanınmaktadır. 

Basit: Genel olarak yuvarlak, belirgin ve pürüzsüz sınırlarla. Eğer biri yüzeye yakınsa, kolayca hareket etmeli ve lastiksiz veya sıkı hissedilebilir. Nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olurlar; Bununla birlikte, aylık hormonal değişiklikler ve menstruasyon döngüleri, hafif ancak belirgin değişikliklere neden olabilir.

Kompleks: Bir düzensizlik, boyut değil, bir yığının basit veya karmaşık kategoriye girip girmediğini belirleyen şeydir. Johns Hopkins Avon Vakfı Göğüs Merkezine göre, karmaşık hale getirmek için şu patolojik özelliklerden biri olmalıdır: kistik değişiklik, epitel kalsifikasyonu, sklerozan adenoz veya papiller apokrin hiperplazi. Bu anormallikler, bu tipte topak teşhisi konan tüm hastaların yaklaşık yarısında görülür.  

Çocuk: Genç ergenlerde ve 10-18 yaşlarındaki kız çocuklarda ortaya çıkan bir juvenil fibroadenom oldukça hızlı büyür. Bununla birlikte, çoğu zaman küçülür ve hatta kaybolabilir. Boyutuna ve rahatsızlığına bağlı olarak, cerrahi olarak çıkarılma önerilebilir. Tıpkı bir yumru bulan yetişkinler gibi, genç kız göğüslerinde meydana gelen değişiklikler bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. 

Dev: Bu tür 5 santimetreden daha çok  büyür, memede rahatsızlık, ağrı veya görünür asimetriye neden olur. Ayrıca diğer göğüs dokularının yerini alabilir ve doktor dökümden çıkarılmasını önerebilir. Bu fibroadenom çeşitleri kadınlarda ve hatta erkekler de bulunsa da, küçük kızlarda daha sık görülürler.

Filokol Tümörü: Tıp camiasında bazıları fibroadenomların yanında bu tümörleri sınıflandırır. Bununla birlikte, meme tümörlerinin yüzde 1'den azını oluşturan farklı ve çok seyrektirler. Tipik olarak pürüzsüz, yuvarlak bir biçimde ortaya çıkan bir fibroadenoma'nın aksine, filizlerin daha yaprak benzeri bir şekli vardır. Ek olarak, kanalların veya lobüllerin içinde gelişen muadillerinden farklı olarak, memenin bağ dokusunda gelişirler. 

Fililod tümörleri hızlı bir şekilde büyüme eğilimindedir, ancak nadiren memenin ötesine yayılırlar. Normal olarak iyi huylu olmasına rağmen, bazıları "sınırda" veya habis olabilir. Genellikle, tıbbi ekipler halihazırda iyi huylu olsalar bile, temizlenmesini  tavsiye edeceklerdir. Göğsünüzde hızla büyüyen bir kitle bulursanız, otomatik olarak habis olduğu anlamına gelmez; bazı iyi huylu kitleler de hızlı bir şekilde büyüyebilir. 

 

İşaretler ve Belirtiler

Kauçuksu veya mermer gibi hissedilen ve cildin altında kolaylıkla ve pürüzsüz hareket eden küçük bir yumru sıklıkla göğüs fibroadenomasının ilk işaretidir. Kenarları iyi tanımlanmış ve nadiren ağrı ya da rahatsızlığa neden olur. Bununla birlikte, bazıları, karnın üstünde yatarken veya sarılmak gibi basınç altında olmadığı sürece, cildin yüzeyinin hissedilmesi için yeterince yakın olmayabilir. Ve eğer doku derin ise, sadece bir mamografi veya ultrason ile tespit edilebilir.

Hamilelik sırasında, kadınlar bu tip yumruların hızlı büyümesine maruz kalabilir. Menopoz döneminde genellikle küçülürler. Dikkat edilmelidir , farkedilen herhangi bir değişiklik doktorunuza bildirilmelidir.
 

Sebepler ve Risk Faktörleri

Kesin neden bilinmiyorsa ; Bununla birlikte, fibroadenomun östrojen ve progesteron üreme hormonlarıyla ilişkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Araştırmacılar olası sebepleri ve risk faktörlerini şu şekilde kabul etmektedir: 

  • Ergen kızlar


 • Hamile kadın


 • 50 yaşın altındaki kadınlar


 • Hormon replasman tedavisinde kadınlar


 • Oral kontraseptifler


 • Meme kanseri ile birinci dereceden kadın göreli


 • İyi huylu meme yumruları öyküsü


 • 20'li yaşlardaki ağır fiziksel aktivitenin tarihi


 • Alkolsüz içecekler, çikolata, çay ve kahve gibi yüksek kafeinli ürünlerin tüketimi ilişkili olabilir, ancak daha fazla araştırma gereklidir.


 • Atipik duktal hiperplazi, ileride meme kanseri riskinin artabileceğinin bir belirteçidir.
   

 

Konvansiyonel Tedaviler

Bir tedavi planı başlamadan önce, uygun bir tanı gereklidir. Bu genellikle yolculuğun en stresli kısmıdır. Aşağıdaki listede belirtildiği gibi, bazen birkaç hafta veya aylık bir süre boyunca doktorunuz ve görüntüleme merkezlerinize birkaç kez ziyaret edebilir. Teşhis testleri şunları içerir.   

Fiziksel ve Elle İnceleme  

herhangi bir topak veya darbe hissetmek için kullanacak ve meme başı boşalmasını kontrol edecektir.

Mamogram

Mamogram genellikle fiziksel olarak acı verici olduğundan daha fazla duygusal olarak boşalma yaşanmaktadır. Esasen, bir mamografi meme iki plaka arasına sıkıştırılmışken, memelerin bir dizi açıdan alınan bir röntgen filmidir. Bir radyolog herhangi bir anormallik arayan X-ışınlarını inceler. Bir yoğunluk veya kitle tespit edildiğinde, teşhis amaçlı bir mamografi istenebilir.

Teşhis Mamogramı

Aynı mamografi makinesi kullanılır; Bununla birlikte, radyolog incelenecek belirli alanları seçer. Bu testte göğüs sıkıştırabilir ve ek açılar ve pozisyonlar gerekebilir. Yine, nadiren ağrılıdır ve her pozisyon için rahatsızlık sadece 10 saniye kadar sürer.

Ultrason

Tanı amaçlı bir mamogramdan sonra, radyolog hala bir alanı ya da alanları araştırmak isterse, bir ultrason görüntüsü gerekebilir. Yoğunluğun veya kütlenin katı veya sıvı dolu olup olmadığını belirlemenin ilk adımı budur. Ultrason yoğunluğun kanserli olup olmadığını tespit edemez. Genellikle bir ultrason ile ilgili ağrı veya rahatsızlık yoktur.

3D Mamografi

Piyasaya nispeten yeni olan 3B mamografi veya göğüs tomosentezi memenin belirli bölümlerinin daha net görüntülenmesine izin verir. Genellikle, doktor teknisyene birkaç pozisyon ve yeni görüş talep eder. Bazılarında endişe kaynağı olabilen radyasyon miktarında hafif bir artış olabilir , ancak lezyonlar daha fazla görünür durumda olacaktır. 

İnce İğne Biyopsisi

Eğer mamogram ve ultrason kitle gösteriyorsa, doktorunuz ince iğne aspirasyonu yapmak isteyebilir. Bu, genellikle çok ince bir iğnenin göğsüne yerleştirildiği ve doktor sıvıyı kolayca ortadan kaldırabilen bir büro prosedürüdür. Bu prosedür ile çok az rahatsızlık veya ağrı ilişkilidir.

Derin İğne Biyopsisi

İnce bir iğne aspirasyonu gibi, bir iğne bölgeye sokulur , ancak amaç, tarama için doku numunelerini çıkarmaktır. Bu daha büyük bir iğne gerektirir ve cerrah tipik olarak iğnenin tam doğru yere yönlendirilmesine yardımcı olmak için ultrason kullanır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Küçük ağrı ve morarma da dahil olmak üzere hafif rahatsızlık olabilmektedir. 

Cerrahi Veya Açık Biyopsi

Tıbbi ekip laboratuarda test etmek için parçanın bir kısmını veya tümünü  çıkarmak isteyebilir. Bu, lokal anestezi altında bir hastanenin ayakta ameliyat tesisinde ve bazı durumlarda genel anestezi altında yapılır. Şişme ve rahatsızlık olması olasıdır. 
Tedavi planları kişiden kişiye değişir, ancak genellikle basit topaklar daha fazla tıbbi müdahale gerektirmez. Aslında, bazı topaklar tedavi olmadan küçülür veya kaybolabilir. Bununla birlikte, altı ay ve 12 aylık ek taramalar önerilebilir.

Karmaşık topaklarla, doktorunuz huzur ve fiziksel rahatlık için cerrahi çıkarmayı önerebilir. Eğer topak ya da topaklar daha büyük boyutta ve ağrıya neden oluyorsa, ameliyat onu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu tipik olarak lumpektomi veya eksizyonel bir biyopsi olarak yapılır ve nadir durumlarda, dokuyu dondurmak ve yok etmek için bir gazın kullanıldığı bir kriyoablatür olarak yapılır.


Ameliyatla çıkarma önerilirse, lütfen ek kansersiz lezyonlar ve topaklar oluşabileceğini ve kanseri gidermek için yukarıda listelenen aynı tanı testlerinin gerekli olabileceğini unutmayın.

Juvenil fibroadenom ile genellikle gözlem önerilir; Bununla birlikte, çekirdek iğne biyopsisi veya açık biyopsi önerilebilir. Götürü çok büyür ve dev kategorisine geçerse, göğüste deformite veya belirgin asimetriye neden olabilir. Bu durumlarda tam bir eksizyon en iyi etki şekli olabilir.    

Kanserli olmayan bir götürü teşhisi konduysanız veya bir ailede göğüs kanseri öykünüz varsa, termografiyi düşünebilirsiniz. Bu noninvaziv tarama, hızlı büyüyen ve aktif tümörleri tanımlamaya yardımcı olur. Doktorunuzun memenizdeki ustalıklı değişiklikleri belirlemesine yardımcı olabilir. 
Amerika'daki kadınlar için meme kanseri ölüm hızı, akciğer kanseri hariç diğer kanserlerden daha yüksektir.

Meme kanserlerinin % 85'i aile geçmişi olmayan kadınlarda görülür
Yukarıda belirtildiği gibi, araştırmacılar, kanserli olmayan bir fibroadenomun neden meme kanseri riskini hafiflettiğinden emin değilken, herhangi bir meme sağlığı sorunu bir duraklama ve doğal olarak biraz endişe yaratır. Meme kanseri ve korunma konusunda çok araştırma yapılmış ve kanıta dayalı çevrelerin çoğu diyet ve erken teşhise dönmüştür.

1. Daha Fazla Taze Meyve ve Sebze Yeyin

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi ve dünyadaki diğer saygın kanser merkezleri tarafından yürütülen bir araştırma, ılımlı bir egzersiz ile birlikte taze meyve ve sebze tüketiminin artmasının, azalmış bir meme kanseri riski oluşturduğu tespit edildi.  Çalışma, içerdiği PUFA yağ asitlerinden dolayı susam yağı kullanmanın faydalarına özellikle dikkat etti.  

Taze meyve ve sebzelere ek olarak, kanserle savaşan en iyi besinler, organik etler,  balık, fındık ve tohumlar, mantar, çay  , kefir ve yoğurt gibi kültürlü süt ürünlerini içerir.

2. Yaban Mersini

Sağlıklı bir seçim olan yaban mersini, C ve K vitaminleri, manganez ve lif içeriğinin yanısıra akciğer, mide, karaciğer vb. Belirli kanser hücrelerinin kendine zarar vermesini artırmak için özel olarak tanımlanan fitokimyasallar quercetin, reservatrol ve pterostilben içerir. 

3. Keten Tohumları

Toronto Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü'nden yapılan bir araştırma, keten tohumu içerisindeki lignanın kanser gelişiminde azalma ile ilişkili olduğunu ve meme kanseri riskini azaltmak ve tedavide tüketmek için etkili olduğunu keşfetti. Yüksek kaliteli bir organik keten tohumu satın alın ve ince toz haline getirin. Yulaf ezmesine serpin veya yararlanabilmek için bir salataya da ekleyebilirsiniz. 

4. Beta-Karoten Zengin Gıdalar

Breast Cancer Research and Treatment dergisinde Almanya'da yayınlanan bir araştırma, beta-karoten gıdalar içeren bir diyetin özellikle postmenapozal kadınlarda göğüs sağlığı üzerinde hafif bir pozitif etki yaptığını tespit etti. Ek bir araştırma, karotenoidlerin oksidatif tehlikeyi azalttığını ve sigara içen premenapozal kadınlarda meme kanseri riskini azaltmada özellikle yararlı olduğunu göstermektedir. 

Diyetinize havuç, balkabak, tatlı patates, kış kabağı, külah, kayısı ve mangos gibi beta-karoten gıdalar ekleyin. Temelde kanserli olmayan bir kitle teşhisi konduktan sonra zengin bir turuncu veya sarı renk tonuna sahip herhangi bir meyve veya sebze tüketebilirsiniz. 

5. Yeşil Çay 

Polifenolik bileşik  göğüs sağlığı, yoğunluğu ve östrojen seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Araştırmacılar, bunun olağanüstü antioksidan etkileri olduğuna inanıyorlar. En iyi sonuç için günde üç veya dört fincan yeşil çayın tadını çıkarın. 

6. Yapraklı Yeşil ve Turpgil Sebzeler

 Boston Üniversitesi'ndeki Slone Epidemiyoloji Merkezi'ndeki araştırmacılardan Afrikalı-Amerikalı kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma karotenoid sebzeler ve turpgiller sebzeli zengin bir diyetin meme kanseri riskini azalttığını buldu.   

7. Günışığına Çıkın

 California Üniversitesi, San Diego Tıp Fakültesi, yüksek D vitamini seviyelerinin meme kanseri, akciğer kanseri ve mesane kanseri riskinde azalma ile ilişkili olduğunu buldu. Mümkün olduğunda, her gün 20 dakika boyunca filtrelenmemiş güneşe maruz kalmaya çalışın. Kuzey iklim bölgelerindekiler için günde 10,000 IU yüksek kaliteli bir D3 vitamini gereklidir.  

8. Nar

 Araştırmalar, nar polifenollerinin özellikle meme kanseri gibi östrojene bağımlı kanserlerde kanser gelişimiyle savaşabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğunu ve araştırmalarında yüksek potensli bir botanik desteğin kullanıldığını belirtti. ACE inhibitörleri, tansiyon ilaçları, statinler veya kan sulandırıcıları kullanıyorsanız, nar eklentilerini kullanmayın. 

9. Zerdeçal

Zerdeçal da  bulunan curcumin'in bazı tümörlerle savaştığı gösterildi ve meme kanseri aktivitesini gösterdi. Current Pharmaceutical Design dergisinde yayınlanan bir araştırma, polifenolik curcuminoidlerin meme kanseri aktivitesinden sorumlu olduğunu ve bireysel curcuminoidlerin kanser hücresi büyümesini engellediğini ortaya koydu. Göğüs sağlığının iyileştirilmesi için günlük 2.000 miligram zerdeçal alın; biyoyararlanımı ve absorpsiyonu artırmak için takviyenin 20 miligram piperidin içerdiğinden emin olun. 

10. Cevizler

Bir beyin gibi görünen somun, sağlıklı omega-3'lerle zengindir ve meme kanseri tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir. Ve ceviz, araştırmacılara göre kanser gelişimini ve büyümesini azaltabilir. Ek bir fayda, kilo kaybını destekledikleri ve küçük çocuklar ve ergenler için uygun bir dolum eklentisidir.  

11. Aslan Tarifi Mantar

 Aslanın yunus mantarının korkunç görünümünün sizi caydırmasına izin vermeyin; araştırma, özellikle göğüs ve kolon için antikanser etkinlik sergilediğini gösteriyor. Bu egzotik mantar nadiren yerel bakkal pazarlarında mevcuttur, ancak birçok Asya pazarında bulunabilir veya yüksek kaliteli bir takviye satın almanız için fırsattır. 

12.  Çuha Çiçeği  Yağı

Mayo Clinic'e göre,  çuha çiçeği  yağının meme kistlerine bağlı menstrual döngü meme ağrısını azaltabileceğini gösteren  araştırmalar  var. Bazı araştırmacı, linoleik asit eksikliği olan kadınların hormonlardaki dalgalanmalara daha duyarlı olabileceğini ve çuha çiçeği eksikliğini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündüğünü belirtmiştir.  

13. Egzersiz

Birden fazla araştırma, her hafta en az 150 dakika egzersiz yapmanın göğüs kanseri ve diğer kanser türlerini azaltabileceğini göstermektedir. Bir Fransız araştırması, egzersizi postmenopozal kadınlar için özellikle önemli buldu ve araştırmacılar, egzersize devam etmenin anahtar olduğunu vurguladılar. Yürüyüş, bahçe işleri, yoga, tenis ve golf, her yaş için uygun olan ılımlı aktivitelerdir. 

14.  Meditasyon

Meditasyon yoluyla bir zihin-beden dengesi kurmak, teşhisten sonra stres ve kaygı düzeyini azaltmada yardımcı olabilir. Bu topaklar kanserli değilken, ileride kanser olma ihtimali kalp ve zihin üzerinde ağırlık oluşturur. Araştırmalar, meditasyonun kanser hastalarında stres seviyesini düşürdüğünü ve baş etme mekanizmalarını ve refah düzeyini arttırdığını gösteriyor. 

Benzer Yazılar