Sağlık
Gebelikte Siyatiğin Sebepleri ve Tedavileri Nelerdir? 13.10.2017

Gebelikte Siyatik: Sebepler ve Tedaviler

Bebek Bekleyen bir anne için gebelik sırasında siyatik 9 aylık sürenin bir başka rahatsız edici yönü  Olduğu söyleniyor, gebe kadınlarda siyatik ağrı oldukça yaygındır ve bu ağrılı ve rahatsız edici durumun tedavisinde etkili yöntemlerin bir numarası vardır.
 

Siyatik nedir?
Siyatik ağrısı için daha resmi bir isim olan siyatik, sırtındaki disklerden birinin herniasyona girdiği zaman ortaya çıkabilir. Bu halkaların yumuşak merkezi omurganın sert dış halkasından dışarı ittiğinde, yakınlardaki sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Siyatik sinir vücudun en uzun siniridir, ayaklardan bacaklardan kalçalara kadar uzanır ve daha sonra bel altına tekrar kavuşur. Bir disk hernileri olduğunda, bu sinir üzerine baskı yapar ve kalçalar, bacaklar, sırt ve ayaklar boyunca ağrıya neden olabilir.

Gebelik sırasında, siyatik neredeyse her kadını bir noktada veya başka bir yerde etkiler. Bu disklerinizden birinin herniasyona uğradığı anlamına gelmez, ancak bu basınç vücudunuzdaki bu önemli sineye uygulanıyor  demektir. Tüm kadınlar, gebelik sırasında, iltihaplanma veya gebelik ağırlığının hızla artması nedeniyle bazı sırt ağrısı yaşayacaklardır ancak siyatik ağrı biraz farklıdır ve daha odaklıdır.


Gebelikte Siyatik Belirtileri

Hamilelik sırasında siyatik belirtileri normal kişiler için siyatik semptomlarına benzerdir ve aşağıdakileri içerir:  • Bel ağrısı, bel desteği, kalçalar, kalçalar, uyluklar ve ayaklar


  • Kalçada veya bacak bölümlerinde uyuşukluk


  • Vücudun ve bacağın bir tarafında mat, sürekli ağrı


  • Uzun süre beklerken veya otururken ağrı
     

Gebelikte Siyatik Nedenleri

Hamilelik döneminde siyatik, kilo alımı, piriformis sendromu, fıtıklaşmış bir disk ve eklem sorunları gibi bazı şeylerin yol açtığı bir durumdur.

Kilo Alma:

Hamilelik sırasında kilo alınması normaldir, doğal ve sağlıklıdır, ancak bu ekstra kilo artışı, eklemlerinizde ve kemiklerinizde fazladan stres ve zorlanma ile oluşur; bunlardan bazıları, siyatik sinir üzerine baskı oluşturan iltihap yaratabilir.

Piriformis Sendromu:

Bu özel durum, kalçadaki kasları etkiler ve gebelik sırasında vücuttaki hormon dalgalanmalarına bağlıdır. Kaslar, bağlar ve eklemler gevşettiğinde gebelik sırasında siyatik gibi beklenmedik sinir ağrısına neden olabilir.
 
Herniated Disk: Gebelikte çok seyrektir, çünkü çoğu fiziksel hareket daha dikkatli yapılır, ancak omurga üzerinde fazla kilo ve etki, siyatik ağrısına neden olan fıtığa neden olan bir diske ağrıya olabilir.

Eklem Sorunları:

Geçmişte eklem rahatsızlıkları veya başka yaralanmalarınız varsa, belinde enflamasyon daha yaygın olabilir, bu da gebelik sırasında siyatik riski yüksektir.
 

Gebelikte Siyatik Tedavileri

Neyse ki, hamilelik sırasında siyatikanın ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, gebelik uzantıları, yoga, ayaklarınızı yüksek tutma , yüzme, ayakta daha az olma, sıcak ve soğuk terapi, doğum öncesi masaj veya bazı ağrı kesiciler dahil olmak üzere potansiyel olarak kronik siyatik ağrısı için pek çok tedavi vardır.

Ayakta

Siyatik ağrısının en temel sebeplerinden biri de gebelik süresince oturma süresinin uzamasıdır. Ekstra kilo taşırken daha yerleşik bir yaşam tarzı benimsemek kolaydır, ancak böyle statik bir vücut pozisyonu sinire daha fazla baskı uygulayabilir, bu yüzden ayağa kalkın ve kan dolaşımını yapmak için dolaşın.

Germe Yapın

Sırt üstü, masanızın uzantıları, parmak dokusu ve hafif lunjileri gibi sırt ağrısı gibi siyatik sinir ağrısı ile mücadele eden kadınlar için sırt üstü esneklik artırabilir.

Yoga

Kan dolaşımını ve esnekliği arttırmaya, sinir ağrısını azaltmaya ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğinden, hamilelik süresince siyatik rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabileceğinden, hamile kadınlar için Yoga gittikçe daha popüler hale gelmektedir.

Ayak Yüksekliği

Özellikle ağrı vücudun yalnızca bir tarafında ortalanıyorsa, bacağınızı yüksek tuttuktan  sonra kanepede veya yatağa yatmayı deneyin. Bu kan akışını artıracak ve  sinir üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Sıcak ve Soğuk Terapi
Alternatif soğuk kompresler ve sıcak paketler, etkilenen bölgede dolaşımı uyarmaya ve nihayetinde sinirin enflamasyonuna yardımcı olabilir.

Doğum Öncesi Masaj
Doğum öncesi masaj yaptırmak, doku iltihaplanmasını ve bunun sonucunda ortaya çıkan siyatik sinirinin baskısını ortadan kaldırabilen, sırtta gerginliği ve stres azaltmak için mükemmel bir yöntem olabilir.

Bu ev tedavileri ve tedavileri rahatsızlıktan kurtulmak için etkili olsa da, siyatik sinir ağrısı kronik ya da zayıflatıcıysa, daha ciddi bir şeyin gerçekleşmediğinden emin olmak için bir doktor görmelisiniz. Fıtıklaşmış bir disk hamilelik sırasında nadir olabilir, ancak imkansız değildir ve daha özel tedavi gerektirir.

Benzer Yazılar