Sağlık
Gut Hastalığı Nedir? 24.03.2017

Gut Nedir?

Gut, bir veya daha fazla derzde oluşan ürik asit kristallerinin neden olduğu bir çeşit artrittir. Ürik asit, vücudunuzda pürinler denilen bir maddeyi parçaladığında oluşan bir maddedir. Bu madde normal olarak kanınızda çözünür ve böbreklerinizden idrarınıza geçer. Gut olan insanlarda ürik asit birikir ve ortak bölgede keskin kristaller oluşturabilir. Bu, etkilenen derzlerde ağrıya ve şişmeye neden olur.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut atağı nasıl gelişir?

Gut semptomları ani olabilir. Genellikle gece ayak başparmak ekleminde başlarlar (ancak ayaklar, ayak bilekleri, dizler, eller ve bilek eklemlerinde de görülebilir). Etkilenen derz kırmızılaşır, sıcak ve acı hisseder. Ekleme dokunulduğunda ağrı daha çok şiddetlenir.

Gut Hastalığı Sebepleri

Gut kimlerde ortaya çıkar?

Pürinler açısından zengin gıdaları yerseniz gut için yüksek risk altındasınızdır. Bu gıdalardan bazıları somon, sardalya, kuşkonmaz, mantar ve ringa balığıdır.

Fazla miktarda alkol tüketmeniz ya da yüksek kolesterol, diyabet veya yüksek tansiyonunuz varsa aşırı kilolu olmanız durumunda gut geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Erkekler kadınlardan daha çok gut belirtileri gösterir. Kadınların menopozdan sonra gut gelişme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca gut da kalıtsaldır (yani ailelerde önceden gelişmiş gut varlığı etkilidir).

Gut hastalığına neden olabilecek ilaçlar ;

- Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan belirli diüretikler ("su hapları")

- Niasin (bir B kompleks vitamini)

- Aspirin (düşük dozlarda alınır)

- Transplant ameliyatından sonra vücudun yeni bir organı reddetmesini önlemek için kullanılan siklosporin.

- Kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar

- Tüberküloz tedavisinde kullanılan pirazinamid ve etambutol

Gut Hastalığı Tedavisi

Tedaviyi ne kadar erken alırsan, ağrı o kadar çabuk gider. Doktorunuz ortak şişlik ve acıyı durdurmak için ilaç reçete edebilir. Tedaviyle, gut ataklarınız birkaç gün içinde gitmeli. Bir gut atağı geçirirken, yediğiniz protein miktarını azaltmanız ve alkolden tamamen kaçınmanız gerekir.

Bir gut atağı sırasında yatarak dinlenin. Eklem üzerine buz koymak acıyı hafifletebilir. Elbiselerin veya yatak takımlarının ağırlığını derzden uzak tutmak da yardımcı olabilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen tezgah üstü ilaçlar gibi, iltihaplanmayı ve ağrı azaltan reçetesiz alabileceğiniz ilaçlar da yardımcı olabilir. Doktorunuz sizin için bunları reçeteleyebilir.

Gut ataklarını önlemek için ne yapabilirim?

Doktorunuz gelecekteki gut ataklarını önlemek için ilaç reçete edebilir. Bu ilaçlar eklemlerinizden ürik asidi yıkayabilir, şişmeyi azaltabilir ve vücudunuzdaki ürik asit miktarını azaltabilir. Aspirin bu ilaçların çalışma biçimini etkileyebildiğinden aynı anda almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Fazla kiloluysanız kilo vermelisiniz. Yüksek tansiyonunuz, yüksek kolesterolünüz veya şeker hastalığınız varsa, bu rahatsızlıklara karşı tedavi almanız ve düşük tuzlu, az yağlı bir diyet izlemeniz gerekir.

Pürlerinde yüksek alkol ve gıdalardan kaçının. Vücudunuzdan ürik asidi temizlemeye yardımcı olabilecek çok miktarda su ve diğer sıvıları tüketin

Komplikasyonlar

Tedavi olmazsam ne olur ?

Tedavi olmazsanız , gut ataklarınız günler hatta haftalar sürebilir. Daha fazla Gut atağı yaşamaya devam ederseniz, daha fazla eklem etkilenebilir ve gut atakları daha uzun sürebilir.

Uzun yıllardır gut ataklarınız sürüyorsa , tofüs geliştirebilirsiniz Bunlar cildin altında topaklar oluşturan ürik asit kristalleridir. Tofüs genelde ayak parmakları, parmaklar, eller ve dirsekler üzerinde oluşur. Üriner sistemde toplanan ürik asit kristallerinden böbrek hastalığı veya böbrek taşı geliştirebilirsiniz. Zamanla, bir eklem etrafındaki kemik bile gut ile tahrip olabilir.

Doktorunuza Sorulacak Sorular

Benim için en iyi tedavi nedir?

Belirtilerimin ne zaman iyileşmesini bekleyebilirim?

Uzun vadeli eklem hasarı riski altında mıyım?

Diğer artrit türleri için risk altında mıyım?

Ağrımdan kurtulmak ve eklem hasarımı yavaşlatmak için evde hangi yaşam tarzı değişikliklerini yapabilirim?

Benzer Yazılar