Sağlık
Güvenli Cinsel İlişki ve Doğum Kontrolü 26.10.2016

Cinsel (birleşme) ilişki de Anal ya da Oral olarak yapılan birleşme güvenli ilişki de bir yöntem olarak kullanılabilir. Bununla birlikte Anal ya da oral ilişki de spermin genital bölgeye (vajina) temas etmesi gebeliğe sebep olabilir. Gebelik riski bir çok durumda ortaya çıkabilir.

Genel olarak önerilen ise Prezervatif kullanımı günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Prezervatif hastalıklardan korunmak için de bir yöntem olarak tavsiye edilir.Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından çıkan haberlere Göre, lateks prezervatif doğru ve tutarlı kullanımı, korunmasız risk’e göre yaklaşık  85-99% HIV/AIDS bulaşma riskini azaltır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için en etkili yol, cinsel ilişki de özellikle vajinal, anal ve oral cinsel ilişkiden uzak durmak.

Doğum kontrolü ile ilgili  seçenekler kültürel sebep, din, cinsiyet rolleri ya da folklor olarak etkilenebilir.Nüfusunun çoğunluğu Katolik olan ülkeler İrlanda , İtalya ve Türkiye doğurganlık bilinci ve ritim yöntemi onaylamadığını diğer doğum kontrol yöntemleri ile ilgili olarak ifade edilirken, Dünya çapında, sterilizasyonu daha yaygın doğum kontrol yöntemi (SPİRAL) rahim içi araç kullanımı ile geri dönüşüm, ülkemizde en yaygın ve etkili yoludur. Gebelik ve doğum kontrolü ayrıca her üç kadından birinde  20 yaşından önce doğum gelişmekte olan ülkelerde çok fazla ölüm durumu vardır; ancak, bu ülkelerde güvenli olmayan düşükler de  %90 etkili doğum kontrolü kullanımı önerilir.

HAMİLELİKTE CİNSELLİK

Hamilelikte Cinsellik Güvenli midir ?

Normal bir gebelik yaşayan çoğu kadın’ su molası kadar’ Cinsel ilişki yaşamaya  devam edebilir. Cinsel ilişki  tamamen hamileliğin parçasıdır. Bir faaliyet olarak çekimserliği değiştirmek de gerekebilir. Doktorunuza danışmanız gereken bazı durumlar da herhangi bir komplikasyon olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer emin değilseniz, doktorunuza sorun.

Hamilelik sırasında Cinsel ilişki Bebeğe zarar verir mi?

Zarar vermez . Rahim amniyotik kesesi ve güçlü kasları bebeği korumak için kalın mukus tıkacı da enfeksiyonlara karşı korunmasında yardımcı olur. Cinsel ilişki sırasında ,Penis vajina ötesine geçemez bu yüzden bebeğe zarar vermez.

Hamilelik sırasında ,Cinsel (birleşme) ilişki de farklı hisseder miyim?

Hamilelik sırasında farklı hisseden birçok kadının raporuna göre . Biraz daha keyifli bulmaları ya da  en azından zaman zaman Diğerlerine göre genellikle daha az orgazm olmak, Hamileliğin tamamı veya bir kısmı için bu şekilde geçebilir.

Pelvik bölgede artan kan akışı cinsel şişkinliğe neden olabilir.  Ayrıca bir artı olarak Orgazm için ilişki sırasında  daha fazla vajinal akıntı ya da nemlilik Orgazmı arttırabilir. Aynı zamanda cinsel ilişki ya da orgazm sırasında veya sonrasında bazı hafif karın ağrıları veya kasılmalar hissedebilirsiniz. Göğüslerinize dokunmak, özellikle ilk üç aylık dönemde karıncalanma, hassaslık hissedebilirsiniz. Hassasiyet genellikle azalır, ama göğüsleriniz daha hassas kalabilir. Bu artan hassasiyet tahrik olmanıza sebep olabilir.

Eğer Cinsel ilişki sırasında bir şeyden rahatsız olursanız partnerinize bunu belirtmelisiniz.

Hamile kaldığımdan beri Cinsel isteklerim azalıyor. Bu normal mi?

Hamilelik sırasında cinsel istek azalabilir . Bunun geniş bir yelpazesi vardır. Bazı kadınlarda libido artarken bazılarında azalabilir. Bu istek kişinin duygusal, fiziksel olarak neler hissettiğine de bağlıdır.

ilk üç ayda çok yorgun, huysuz, ya da mide bulantısı hissedebilirsiniz. Yaşadığınız fiziksel ve duygusal değişiklikler ile bunalmış hissedebilirsiniz.

Bu dönemler de Eşlerin birbirini dinlemesi iletişim bağlarını açık tutması gerekmektedir. Birbirlerinin isteklerine karşılıklı cevap verebilen ilişkiler her zaman daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Hamileliğim eşimin Cinsel isteklerini etkiler mi?

Hepsi değil ama şimdiye kadar yapılan araştırmalarda hamile eşi, eşini  çekici buluyor. Ama eşiniz hamileliğiniz sırasında bazı sebeplerden dolayı sizden uzak durma nedenleri vardır. Örneğin, eşiniz ebeveynlik sıkıntıları hakkında endişeli olabilir ve bu anksiyete cinsel isteği etkileyebilir. Muhtemelen erkekler hamilelik sırasında Cinsel ilişki hakkında daha belirsiz hale geliyor. En yaygın nedeni bu, Cinsel ilişki de genelde ebeveynlerde bebeğe zarar verecek korkusu olduğundan bu konuyu konuşmayabilirler bile. Eğer eşinizin hamilelik sırasında Cinsel ilişki güvenliği hakkında güvence ihtiyacı varsa, bir sonraki doğum öncesi Doktorunuz ile görüşüp güvende hissetmesini sağlayın .

En önemlisi, birbirlerine korku ve endişelerini, ihtiyaçları ve arzuları anlatmalarıdır. Açık iletişim gerginlik yatıştırmak ve rahatlamak için birbirlerini sevmeli ve samimi olmaları gerekmektedir.

Hamilelik de Oral ilişki güvenli midir?

Çoğunlukla evet. Oral ilişki güvenlidir. Ancak genital bölgeye oluşacak bir temas güvenli olmayabilir. Ve eğer bir hastalığınız var ise oral ilişki de güvenli değildir.

Benzer Yazılar