Sağlık
Hamile Kalırken Sigara İçilmesinin Yan Etkileri 13.10.2017

Hamile Kalırken Sigara İçilmesinin Yan Etkileri

Hamilelik sırasında sigara içmek, anne ve çocuk için zararlı kabul edilir. Bununla birlikte, gebelik, birçok sigara içicisi için büyük bir tetikleyici olabilen son derece stresli bir zaman olabilir. Genellikle hamilelik hayatınızdaki büyük bir değişime benziyor; yeni bir perspektif ve varlığınızın yeniden önceliklendirilmesi gerekiyor.

Hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için sigarayı bırakmanın pek çok nedeni var, ancak bağımlılık varsa  çok zor olabilir. Nikotin son derece bağımlılık yapıcı bir maddedir, ancak sağlıklı hale getirme konusunda ciddiyseniz sigara içmeyi bırakmanın yolları vardır. Birçok doktor ve uzman, sigaranın yeni doğanın sağlığında olumsuz etkilerin önde gelen nedeninin olduğuna inandığını belirtmek önemlidir.

Beklentileri olan bir anneyseniz  ve suçluluk duygusundan vazgeçmeyi zor buluyorsanız, doğmamış çocuğunuz üzerindeki etkilerini anlamanın yanı sıra, bırakmanız için bazı yararlı yönergeler bu ölümcül durumdan  vazgeçmede  kesin bir karar vermenize yardımcı olabilir.  
                                                                                                                                           
Hamile kalırken sigara içme fikri bazı insanlar için inanılmaz derecede sorumsuz gibi görünebilir, ancak geçmişte sigarayı bırakmış (veya denemiş olan) herkes daiha kolay yapılabileceğini bilir. Ayrıca, sigaranın daha az sigara içtiğini veya gebeliğin belirli noktalardaki sigara içmenin daha kabul edilebilir veya daha güvenli olduğunu savunanlar da var. Hamileğinizin bir kısmı sigaranın etkisinin şiddetini etkileyebileceği için bazı gerçekler vardır; ancak, hangi trimesterde olursanız olun, gebelik sırasında sigara içmenin emniyetli bir zamanı bulunmamaktadır.
                                                                                                                                 
Hamile kalmaya çalışıyorsanız, sigarayı bırakmak en yüksek önceliğiniz gibi gözükmeyebilir. Bununla birlikte, sigaranın doğurganlığın azaltılması ve vücudunuzdaki toksin ve kanserojen seviyelerinin artması doğrudan bağlantılıdır. Ne kadar sağlıklıysanız, başarılı bir şekilde gebe kalmanız olasılığı da yüksektir ve sigaralar, sigaranın her birinde genel sağlık durumunuzu biraz daha düşürmek için çalışır.

İlk Üç Aylık Dönem

Araştırmalar, gebeliğin ilk üç ayında sigarayı bırakan kadınların, sigara içmeyen bir kadınla aynı doğum kusuru riskine sahip olma eğiliminde olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, ilk üç ayda sigaranın zararsız olduğu anlamına gelmez. Yine de anne kan basıncını etkileyebilir ve gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsi riskinizi artırabilirler. Hamilelik sırasında sigara içmek için "güvenli" bir zaman yoktur.
 

Üçüncü Trimester

Alışkanlığı kullanamayan ve halen üçüncü trimesterde sigara içmekte olan kadınlar için doğum kusurları, doğum ağırlığı düşüklüğü, organların eksik gelişimi ve bilişsel sorunlar gibi birçok faktör vardır. İşte burası vücudun ince ayarının son birkaç ayda gerçekleştiği yerdir, bu nedenle fetüsünüzü yüksek karbon monoksit ve nikotin düzeylerine maruz bırakmak felaket olabilir.
                                                                                                                     
Hamilelik sırasında bırakılan düzenli alışkanlıklar , doğumdan sonra eski alışkanlıklarına geri dönme şansının % 50'sine sahiptir. Bununla birlikte, çocuğunuzda oluşacak sigara dumanından etkilenme riski gerçeği vardır , çünkü küçük kanserojen maddelerin cildinizden,  elbiselerinizde ve mobilyalarınızda taşınır. Bebeklerinizin , hala önemli şekillerde geliştiklerinden emin olmak istiyorsanız mümkün olduğunca az sayıda sigara dumanına  maruz bırakmalısınız.
 

Annenin Sigara İçiminin Etkileri

Sigaranın hem annelere hem de çocuklarına birçok olumsuz sağlık etkisi vardır; örneğin doğum öncesi , düşük ve plasenta abruption riski ve diğerleri arasında doğum kusurları ve Aniden Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) olma ihtimali yüksektir .

Düşük: Düşük olması riski gebelik sırasında sigara içen kadınlarda çok daha yüksektir, çünkü bu alışkanlık hormonal işlevleri engelleyebilir ve vücudun her tarafından oksidatif stresini artırabilir.

Erken Doğum - Fetüste yetersiz miktarda oksijen veya besin maddesi verilmesi nedeniyle sigara, doğum ağırlığının düşük olmasına veya erken doğum yapmasına neden olabilir, bu da çocuğunuz için başka birçok komplikasyona neden olabilir.

Doğum Kusurları - Araştırma, yarım damak ve yarık dudaklar gibi bazı doğum kusurlarını hamilelik boyunca sigara içmeye bağladı.

SIDS - Bir ebeveyn için en travmatik deneyimlerden biri, SIDS geçiren bir çocuktur ve gebeliğin son iki trimesterinde sigara içerseniz risk büyük ölçüde artar.
 
Kanser Riski - Annenin sigara içmesi , uzun vadedeki sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Herhangi bir sigara içicisinde olduğu gibi sigaralar da diğerleri gibi akciğer kanseri riskinizi artıracak, aynı zamanda toksisite düzeylerinizi artıracak ve bağışıklık sisteminizin gücünü azaltacaktır. Ayrıca, fiziksel yeteneğinizi ve çocuk yetiştirme taleplerine ayak uydurma becerinizi de etkileyecektir.

Yüksek Tansiyon - Hipertansiyon, hamile iken sigara içilmesinin doğal bir etkisidir ve anne için, büyüyen bir fetusa besin sağlamak için zaten overdrive'da çalışan, vücuda ek bir gerginlik getirir. Yüksek tansiyon, ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskinizi de arttırır.

Beyin Fonksiyonu - Bebeğinizin geliştirirken aldığı oksijen miktarını azaltmak, beyin gelişimi ve bilişsel yetenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Öğrenme güçlükleri ve diğer nörolojik rahatsızlıklar, hamilelik döneminde sigara içen anneler için doğan çocuklar için daha olasıdır.
 

Hamileyken Sigarayı Ne Zaman bırakmalısınız ?

Hamile olduğunuzu yeni keşfettiyseniz, en kısa sürede ve mümkün olduğunca hızlı  bir şekilde sigaradan kurtulmalısınız . Hamile değilseniz, bir bebeğe sahip olmayı düşünüyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce bırakmak  için çok uğraşın. Hamileyseniz, sigara içmiyorsanız, sigara içilen  yerlerden kaçınınız, çünkü üçüncü el dumanı (anneler ikinci el dumanını teneffüs ettikleri zaman duman bebekleri etkiler ) bebeğin büyümesine ve gelişimine zarar verebilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, hamile kalırken sigara içmek için güvenli bir zaman süresi yoktur ve hamileliğiniz yoksa bile, uzun süreli sağlığınız iyi alışkanlığınızı tekmelemeye bağlıdır.

Benzer Yazılar