Sağlık
Kangreni Önleyen Besinler 06.06.2017

Kangren Nedir?

Kangren ciddi doku ölümüne neden olabilecek korkunç bir sıkıntıdır.  Ancak zeytin yaprağı, kasap süpürgesi, Ekinezya, biber, hidratasyon, fasulye, protein açısından zengin gıdalar, ilave hidrasyon da dahil olmak üzere kangreni önlemenin bir kaç yolu vardır. Somon ve daha birçoğu buna dahildir.

Vücudun bir kısmı yaralanma, enfeksiyon veya dolaşım sistemini etkileyen başka bir durumla kan kaynağından kesildiğinde kangren meydana gelebilir. Kangren, yetersiz kan akışı nedeniyle vücudu etkileyebilen prematüre hücre ölümü anlamına gelen bir nekroz şeklidir. Kangrenin birçok farklı nedeni vardır ve günümüzde yaygın olmadığı halde, ileri tıbbi bilgilerimize bakıldığında, bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Kan akışı etkilenen dokulara ve hücrelere geri dönmezlerse ölecek ve onları yenilemek imkânsız olacaktır. En ciddi kangren vakalarında, daha fazla hücre ölümünü önlemek için etkilenen bölge, ekstremite veya basamak kesilmelidir.

Beş genel kangren türü vardır: ıslak, kuru, gaz ve iç kısımların yanı sıra nekrotizan fasit. Bakteri ile olgunlaşmış enfekte dokular, vücudun iç sıvılarıyla serbestçe etkileşime girdiğinden, enfeksiyonun yayılmasını son derece kolay hale getirdiği için, ıslak çeşiti genellikle en tehlikeli olan kangren çeşiti olarak  düşünülür. Kangrenin ana semptomları deri renginin bozulması, şişme, aşırı ağrı, kötü koku ve boğazdan veya yara akıntısıdır. Kangren ölümcül olabilir, bu nedenle bu rahatsızlık için risk altındaysanız, kronik bir sigara içiciyseniz veya bir diyabetikseniz bu tür korkunç sıkıntılardan sizi koruyabilecek ev ilaçlarının  tiplerini bilmelisiniz. Şimdi, kangreni önlemenin  yollarından bazılarına bir göz atalım.

Kangreni Önlemenin Doğal Yolları

Kırmızı Biber: Kangrenle hatırlanması gereken en önemli şey, en tehlikeli türdeki kangrenin, aşırı dokuya oksijenli kan bulunmamasından başka aşırı infeksiyonlar içerdiği yönündedir. Enfeksiyonu temizleyebiliyorsanız, kalan sorunun üstesinden gelmek çok daha kolaydır. Kırmızı biber , mükemmel bir bağışıklık sistemini güçlendirici ve kan akışını engelleyen iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hidrasyon: Vücutlarımıza koyabileceğimiz en önemli maddelerden biri su, yani vücudumuzun % 70'i sudan oluşur. Tüm organ sistemlerimizin düzgün çalışmasına, tansiyonu düzenler, dolaşımı ve sıvı dengesini geliştirir ve bağışıklık sisteminin etkinliğini arttırır. Kısacası, enfekte olmuş bir yaranız varsa, sulu kalmaya devam etmeniz gerekiyor.

Meyveler: Meyveler tipik olarak bağışıklık sağlığını iyileştirmek için önerilir, ancak kangren söz konusu olduğunda, meyvelerin diyetten kesilmesi veya önemli oranda azaltılması, en iyi seçenek olabilir. Meyveler şeker bakımından çok yüksek olma eğilimindedir; bu da vücudunuz dokularına akan kan akışını sağlamak için mücadele ediyorsa kangren sorunlarını daha da arttırabilir.

Diğer Sebzeler: Kangrenin durumunu açıklamak için diyetinizi değiştirirken, sebzeler de kesin bir artış elde etmelidir. Bu, meyvelerden keserek kaybedeceğiniz pek çok besin maddesinin yerini alabilir; aynı zamanda, vücudun onarılması ve kangrenle ilişkili enfeksiyonları iyi savuşturması için gerekli olan bir dizi anahtar antioksidan ve mineral vardır.

Fasulye: Fasulye, metabolizmamızı ve bağışıklık sistemi işlevimizi arttırmak için bu özel gıdalardan biridir. Enfekte bir yara veya vücudun yeterli kan akışını alamayan bir kısmı varsa, fasulye ve yüksek protein içeriği iyileşmeyi hızlandırmaya ve kan akışını artırmaya yardımcı olabilir, böylece nekrozu önler.

Ekinezya: nesiller boyunca, ekinezya bağışıklık sistemi bozuklukları için en etkili yollardan biri olarak kabul edilmiştir. Cilt ve ekstremitelerin yaraları veya enfekte alanları için çok önemli olan ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir. Ekinezya, şişme olayını ortadan kaldırarak patojenlerin yok edilmesini teşvik eder.

Zeytin Yaprağı Ekstresi: Zeytin yaprağı, yüzyıllar boyunca bağışıklık sisteminin gücünü artırmak için kullanılmıştır. Çok konsantre zeytin yaprağı ekstratı daha hızlı efektler için kullanılabilir. Antioksidanların altta yatan enfeksiyonların çabuk işleyeceği yara tropikal olarak uygulanabilir.

Somon: Somon ve diğer yağlı balıklar, vücuda anti-inflamatuar maddeler olarak işlev gören omega-3 yağ asitleri ile doludur. Ayrıca, sağlıklı kan akışını teşvik edebilir ve kan dolaşımını iyileştirebilirler; bu da kangrene yakalanırsanız önemlidir. Diyetinize somon gibi yağlı balık eklemek, sizi enfekte yaralarından kontrol altına almamanıza karşı koruyabilir.

Protein açısından Zengin Gıdalar: Hücresel büyüme ve onarımın gerçekleşmesi için vücudun proteine ​​ihtiyacı vardır.  Yeni hücreler kuramaz ya da mevcut hücrelerin düzgün çalışması için güç oluşturamaz. Protein bakımından zengin gıdalar, bir yara iyileşirken veya bir enfeksiyonla savaştığınızda önemlidir. En iyi protein kaynakları arasında yumurta, yoğurt, antep fıstığı, domuz, tavuk ve hindi bulunur.

Soya Kullanmaktan Kaçının: Soya ürünleri tüketmek çoğu insanın seçtiği sağlıklı bir seçenek gibi görünse de, bir yaralanmadan kurtulma veya bir enfeksiyona karşı savaşırken soyadan kaçınmak en iyisidir. Araştırmalar soya ürünlerinin muhtemelen soya'nın hormonal seviyeler üzerindeki etkisinden dolayı kangrenin yayılmasını teşvik edebildiğini göstermiştir.

Yukarıda belirtildiği gibi, kangren birçok formda olabilir ve çabucak ilerleyebilir. Amputasyon ve ölüm, bu durumun bir sonucu olarak gerçek ihtimallerdir. Bu nedenle, bu ev ilaçları ek stratejiler olarak düşünülmelidir, ancak resmi tıbbi yardım almak önemlidir.

Benzer Yazılar