Sağlık
Saçları Güçlendiren Besinler 05.06.2017

Saçların sağlıklı bir şekilde korunması herkes için önemlidir, ancak birçok kişi diyetlerinin saç büyümesinde önemli bir etkisi olabileceğini bilmemektedir. Somon, kabak çekirdeği, avokado, narenciye, yapraklı sebzeler, istiridye, yumurta ve tatlı patates de dahil olmak üzere saç büyümesini arttırmaya yardımcı olan birçok gıdalar vardır.

Saç Büyümesine Yardımcı Gıdalar

Çilek: C vitamini yüksek meyveler ve diğer antioksidanlar saçlı deride bazı çıplak lekeler görmeye başlarsanız saç büyümesini teşvik eden mükemmel gıdalardır. C vitamini, saçların dayanıklılığı ve üzerinde önemli rol oynayan kollajen üretiminde önemli bir bileşen oluşturur. Saç kolajenden müteşekkil koruyucu bir kabuk tarafından örtülür, bu yüzden  saç kırılmaya daha yatkındır. Saçlarınızın güçlü kalabilmesi için uygun kollajen düzeyine sahip olmanızı istiyorsanız, diyetinize çilek, yaban mersini ve narenciye ekleyin; zira bunlar C vitamini bakımından çok zengindir.

Badem: Saçların ve kafa derisinin insanların sıkça gördüğü en zararlı elementlerden biri güneştir. Kafa deriniz güneş ışınlarından olumsuz bir şekilde etkilenirse, yeni saç üretiminize zarar verebilir. Çok yüksek miktarda E vitaminine sahip olduğu için badem bunun için iyi bir karşı önlemdir. Bu vitamin sadece cildi ve kıl köklerini oksidatif stres ve hasardan korur, aynı zamanda bulunan keratin üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Saç tellerinde bulunur ve güç ve görünüme katkıda bulunur. Badem, ayçiçeği çekirdeği ve çam fıstığı bu önemli vitaminin birkaç diğer önemli kaynağıdır.

Keten Tohumları: Saçınıza düzgün bakmadığınızda, kırılgan ve kıvrımlı hale gelebilir ve taramak için daha zorlaşır ve saç dökülmesi riski çok daha yüksek olur. Kafa derinizdeki doğal, sağlıklı yağların seviyesini arttırmak ve oksidatif stresini önlemek isterseniz, omega-3 yağ asitleri bu bölümde yardımcı olabilir. Saçınızın dokusunu iyileştirmek hem sağlık hem de estetik için önemlidir ve keten tohumlarındaki yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu onları lezzetli ve basit bir çare haline getirir.

Fasulye: Fasulye, dolaşımda önemli bir rol oynayan zengin bir demir kaynağıdır. Kafa derisine ve diğer ekstremitelere akan yeterli oksijenli kanınız varsa, saç büyümesi teşvik edilir ve muhafaza edilir. Diyetinize düzenli olarak veya günlük olarak fasulye eklerseniz, saçınızın dayanıklılığını ölçülebilir bir şekilde artırabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yapraklı Sebzeler: Muhtemelen metilsulfonilmetan (MSM) duymadınız, ancak saçınızın sağlık ve büyüme modelinde büyük bir rol oynayabilir. Bu bileşik için bir başka kelime de organik kükürt, ki bu da keratin gelişimi için gereklidir. Keratin, saç tellerindeki temel yapısal blok proteinidir, bu nedenle yapraklı yeşilden elde edebileceğiniz bir MSM kaynağı olmadan saç büyümesi temelde olanaksızdır.

İstiridyeler: Saç dökülmesinin yaygın olarak bilinen bir nedeni çinko eksikliğidir, çünkü saç derisi sağlığı ve saç dayanıklılığında ayrılmaz bir mineraldir. Neyse ki, diyetinize istiridyeleri eklerseniz, haftada birkaç ons olsa bile, günde yaklaşık olarak % 500 oranında çinko alırsınız, bu da saçınızı sağlıklı ve güçlü tutacaktır.

Avokado: Eğer saç büyümesini teşvik etmek ve kafa derisinde oksidatif stres önlemek isterseniz, diyetinize avokado eklemek harika bir seçimdir. Bu lezzetli meyveler, saç folliküllerinin sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Avokado saçınıza ve saç derinize  bir şampuan için uygulayabilir ancak saçınızın görünümü ve büyümesi üzerindeki etkileri buna değecektir.

Somon: Saçlarınız parlaklığını  kaybetmeye başladığında çok sinir bozucu olabilir, ancak saçların doğal asitleri olmaksızın daha az korunan ve çekici oldukları için zarar görmelerini ve kırılmalarını kolaylaştırırlar. Somon, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olup, saçları kaplayabilir ve parlamasını garantiler.

Benzer Yazılar