Sağlık
Koroner Arter Hastalığı Nedir? 04.02.2017

Koroner arter hastalığı nedir?

Koroner arterler, kalp kasına kan taşıyan kan damarlarıdır. Koroner arter hastalığı (CAD veya koroner kalp hastalığı olarak da adlandırılır) koroner arterlerin iç duvarlarının kalınlaşmasından kaynaklanır. Bu kalınlaşmaya ateroskleroz denir (örneğin "ath-uh-roe-skluh-roe-suhs"). Plak adı verilen yağlı bir madde atardamarların kalınlaşmış duvarlarının içinde oluşur ve kan akışını engeller veya yavaşlatır. Kalp kası düzgün çalışması için yeterli kan almazsa, anjin veya kalp krizi geçirmiş olabilirsiniz.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner arter hastalığının gelişmesi yıllar alabilir. Hastalık ilerleyene kadar koroner arter hastalığının herhangi bir belirtisini fark etmeyebilirsiniz. Damarlarınız bloke olurken karşılaşabilirsiniz:

- Angina (sıkışan bir ağrı ya da göğsünüzde bası hissi)

- Nefes darlığı

- Kalp krizi

Koroner Arter Hastalığının Sebepleri

Koroner Artere neden olan şey nedir?

Hem erkek hem de kadında CAD bulabilir. Kalıtsal olabilir (ailenizde varsa). Yaşlandıkça ve arterlerinizde yıllar içinde plak oluştuğunda da gelişebilir.

Risk faktörlerini hakkında bilginiz olsun;

Amerika Birleşik Devletleri'nde kalp hastalığı, kadınlar ve erkekler için önde gelen ölüm nedenidir. Kalp hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

- Yaş

- Aile öyküsü

- Yüksek tansiyon

- Yüksek kolestorol

- Sigara içmek

- Kötü beslenme

- Fazla kilolu veya obezite

- Hareketsizlik (yerleşik yaşam tarzı)

- Diğer sağlık sorunları (diyabet gibi)

Koroner Arter Hastalığı (CAD) Nedenleri ve Risk Faktörleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

- Kalp Hastalığı: Riskinizin Değerlendirilmesi

- Yüksek Homosistein Seviyesi: Kan taşıyıcı damarlara Etkisi

Koroner Arter Tedavisi

KAH olanların çoğu durumlarını kontrol altına almaya yardımcı olmak için ilaç alır. Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri ve nitratlar adı verilen ilaçlar angina rahatlatmasına yardımcı olabilir. Her gün düşük dozda aspirin almak, hastaya ikinci bir kalp krizi geçirme riskini azaltabilir. Doktorunuz size bu ilaçlardan herhangi birini alıp almayacağınızı söyleyecektir.

Ameliyat

Anjiyoplasti KAH için cerrahi bir tedavidir. Anjiyoplasti, açık kalp damarlarını kalp çevresine itmek için minik bir balon kullanır. Balon, kol veya bacağındaki bir artere yerleştirilir. Stent olarak adlandırılan küçük bir metal çubuk, tıkanıklığın arteri açık tutacağı artere konabilir.

KAH için başka bir cerrahi tedavi bypass cerrahisidir. Damar veya atardamar parçaları bacaklardan alınır. Tıkanıklığı önleyici  ve kalbe kan akışını artırmak için kalbin arterlerine dikilir. Bypass ameliyatı genellikle anjiyoplasti mümkün olmadığında veya doktorunuz sizin için daha iyi bir seçim olduğunu düşündüğünde yapılır.

Koroner Arter tedavisinde yan etkiler ve diğer riskler nelerdir ?

Bütün ilaçların yan etkileri olabilir. Aspirin midede rahatsızlığa neden olabilir. Nitratlar, kızarıklığa (yüz kızarıklığına) ve baş ağrısına neden olabilir. Beta blokerler, bazı hastalarda yorgunluk ve cinsel sorunlara neden olur. Kalsiyum kanal blokerleri kabızlık ve bacak şişmesine neden olabilir. Neyse ki, çoğu hastanın bu ilaçlardan etkilendiği yan etkileri yoktur. Bir ilaç aldıktan sonra yan etkileriniz varsa doktorunuza bildirin.

Anjiyoplasti veya baypas ameliyatı gibi cerrahi girişimlerin de potansiyel riskleri vardır. Büyük riskleri arasında kalp krizi, inme ve hatta ölüm olabilir. Bunlar nadirdir ve çoğu hastada sonuçlar tedavinin olumlu sonuçlanması ile sonuçlanabilir. Anjiyoplastiden sonra, genellikle birkaç gün içinde önceki aktivite seviyenize veya daha iyi bir aktivite seviyesine dönmeyi bekleyebilirsiniz. Baypas ameliyatından sonra iyileşmek biraz daha uzun sürer (birkaç hafta veya ay).

Hangi tedavinin benim için doğru olduğunu nasıl bilebilirim?

Doktorunuz hangi tedavinin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Koroner Hastalığından kurtulabilir miyim ?

Koroner Arter hastalığından kurtulamazsınız. Ancak doktorunuzla birlikte çalışarak daha uzun yaşayabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Koroner Arter Hastalığı (CAD) Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Önleme (Stentler )

Koroner Arter riskini düşürmek için ne yapabilirim?

Sigara içmeyin. Nikotin kan basıncınızı yükseltir, çünkü vücudunuzun adrenalini serbest bırakması, kan damarlarınızın daralmasına ve kalbin daha hızlı atmasına neden olur. Sigara içiyorsanız, bırakma planınızı yapmanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Tansiyonunuzu kontrol edin. Yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz onu düşürmenin yollarını önerebilir. Yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, bunu doktorunuzun söylemiş olduğu şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Egzersiz. Düzenli egzersiz, kalbinizi daha güçlü hale getirebilir ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltabilir. Yüksek tansiyonunuz varsa egzersiz de yardımcı olabilir. Herhangi bir yeni egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla sizin için doğru tür egzersiz hakkında konuşun.

Aspirin Koroner Arter hastalığını önlemeye yardımcı olur, ancak bunun alınması da bazı risklere sahiptir.

Vitamin takviyeleri almak konusunda doktorunuza danışın. E vitamini ve beta-karoten bakımından zengin gıdalar çok sağlıklı olmakla birlikte kardiyovasküler riski azaltmaya yardımcı olsa da, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü ve Amerikan Aile Akademisi Akademisi, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde E vitamini veya beta-karoten takviyelerinin alınmasını önermektedir

Benzer Yazılar